Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov görevi bırakıyor mu?

İddialara göre Rusya’da 16 yıldır kesintisiz Dışişleri Bakanı olarak görev yapan Sergey Lavrov’un yakında bu koltuğu bırakacağı iddiaları Moskova kulislerinde artık yüksek sesle dile getirilmeye başlandı.

Rusya Dışişleri Bakanı Lavrov görevi bırakıyor mu?

Türkrus’un aktardığına göre, Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov’un kendi isteğiyle artık “baş diplomat” görevinden ayrılmak istediği öne sürülüyor. 

Bu bilgiyi aktaranlar, Lavrov’un artık yorulduğunu söyleyerek Başkan Putin’den “affını istediği”, bu konuda yakın zamanda bir görev değişikliğinin sürpriz olmayacağını vurguluyor.

Lavrov’un tamamen emekliye ayrılmayacağı, büyük ihtimalle Federasyon Konseyi’nde yeni bir düzenleme ile “ömürboyu senatör” unvanı alacağı da iddialar arasında. Bir başka iddia ise Rusya Ulusal Güvenlik Konseyi'nde Putin ile çalışmaya devam edeceği yolunda. 

DIŞİŞLERİ BAKANI KİM OLACAK? 

Bu konuda kulislerde konuşulan bir iddia, Rusya’nın saygın haber radyosu “Ekho Moskvı”nın (Moskova’nın Yankısı) “kulağı delik ve inanılırlığı yüksek” Genel Yayın Yönetmeni Aleksey Venediktov tarafından sosyal medyada paylaşılınca ciddiye alınmaya başlandı. Venediktov, Lavrov'un Federasyon Konseyi'ne transferinin mümkün olduğu ve onun yerine Rusya Dış İstihbarat Servisi Başkanı, eski Başbakan Yardımcısı Sergey Narışkin'in geleceği iddiaları için, "İmkansız değil” dedi.