'Serrac ile Hafter anlaştı' iddiası

Libya’da Ulusal Mutabakat Hükümeti ile Hafter güçlerinin kalıcı ateşkes imzalanması konusunda prensipte uzlaştığı iddia edildi. Gazeteci Mete Sohtaoğlu’nun iddiasına göre, Sirte silahsız bir yeşil bölge yapılacak, Libya’da yabancı savaşçılar ülkenin genelini kapsayacak bir ordunun kurulmasıyla eş zamanlı çekilecek.

'Serrac ile Hafter anlaştı' iddiası

VERYANSIN TV

Libya Başbakanı Serrac’ın istifasının ardından Libya’nın geleceğine yönelik tartışmalar devam ederken Trablus ile Tobruk’un prensipte uzlaştığı öne sürüldü. 

Libya sahasını yakından takip eden gazeteci Mete Sohtaoğlu’nun iddiasına göre, Türkiye destekli Ulusal Mutabakat Hükümeti ile Hafter liderliğindeki Libya Ulusal Ordusu arasında daimî ateşkes imzalanması konusunda uzlaşma sağlandı. 

Tarafların Sirte’nin silahsız bir yeşil bölge yapılması, tüm çatışma taraflarının kentten ve çevresinden çekilmesi konusunda da anlaştığı belirtildi. 

Libya’daki yabancı savaşçıların çekilmeye başlamasıyla eşzamanlı, içinde Libya Ulusal Ordusu, Ulusal Mutabakat Hükümeti ve Sirenayka (Barka), Trablus, Fizan bölgelerindeki aşiret savaşçılarının yer aldığı bir ordunun kurulması konusunda da Türkiye ile Rusya arasında uzlaşı olduğu aktarıldı. 

İşte Sohtaoğlu’nun sosyal medya hesabı twitterdan yaptığı paylaşımlar: