Rusya harekatın ikinci kısmına geçiyor… Mariupol için süre verdi

Rus ordusu, Donbass’ta 60 ila 100 bin kişilik Ukrayna ordusunu çevirme harekatında son aşamaya geldi.

featured

VERYANSIN TV

ABD’li askeri yetkililer bir kaç gün içinde Rus ordusunun harekatın ikinci bölümüne geçeceğini ileri sürüyor. Pentagon yetkilileri, Kiev’in her gün bir haftalık tanksavar mühimmatı teslimatını boşa harcadığını söylüyor.

CNN, Stratejik ve Uluslararası Araştırmalar Merkezi (CSIS) tarafından yapılan bir araştırmaya atıfta bulunarak, ABD’nin Javelin tanksavar füzelerinin stoklarının Ukrayna’ya gönderilmeleriyle bağlantılı olarak tükendiğini bildirdi.

CSIS’deki Uluslararası Güvenlik Programının kıdemli danışmanı Mark Cancian’a göre, ABD stoklarını yeni silahlarla doldurmak yıllar alacak.

ÇELİK FABRİKASINDAKİ NAZİLERE TSİ 13.00’E KADAR SÜRE

Rusya, Azov tabur üyeleri de dahil olmak üzere tüm Ukrayna askeri personeline bugün Moskova saatiyle (TSİ 13.00) 13:00’e kadar Azovstal tesisinde “teslim ol” çağrısı yatı. Burada kısılı kalanların sayısının 400 civarında olduğu bildiriliyor.

Rusya Savunma Bakanlığı’nın açıklamasına göre sabah 5’ten itibaren taraflar arasında devamlı bilgi alışverişi tesis edilecek, saat 5.30’dan itibaren taraflar “sessizlik rejimi” (geçici ateşkes) ilan edecek, saat 6’da taraflar (Rusya kırmızı, Ukrayna beyaz) bayraklarını çekecekler, 06.00-13.00 arasında da Ukrayna birlikleri ve yabancı paralı askerler silah ve mühimmatlarını bırakıp eksiksiz çıkacaklardı.

Ancak Kiev’den gelen haberler, Ukrayna’nın Azak taburuna, teslim olmak isteyen asker ve paralı milisleri vurma emri verdiği yönünde.

63 ÜLKEDEN 6824 PARALI ASKER GELMİŞ

Rus Savunma Bakanlığı, özel harekatın başlangıcından bu yana Ukrayna’ya 63 ayrı ülkeden 6.824 yabancı paralı askerin geldiğini iddia etti. Buna göre en kalabalık grup 1717 kişiyle Polonya’dan geldi. ABD, Kanada ve Romanya’dan da yaklaşık 1500 paralı asker Ukrayna’ya girdi.

Rusya Savunma Bakanlığı’na göre, Ukrayna’nın ordu, ulusal muhafız ve paralı asker kayıpları toplam 23.367’e ulaştı. Sadece Mariupol’deki grubun 4.000’den çok kayıp verdiği ileri sürüldü.

‘MOSKVA SABOTAJ SONUCU BATTI’ İDDİASI

Öte yandan 14 Nisan’da Karadeniz’de Yılan Adası’nı kuşatan ve Ukrayna’nın vurduğu açıklanan ve limana çekilirken batan Rus Karadeniz filosunun Amiral gemisi Moskva Kruvazörü ile ilgili yeni bir iddia gündeme geldi.

Rus gazeteci Vladimir Soloviev, Rus Devlet Kanalı’nda çıktığı bir canlı yayın programında, tüm işaretlerin Putin’e karşı içeriden sabotaj yapıldığını gösterdiğini ileri sürdü.

Soloviev, Rus halkının bu konuda komuta kademesinden daha detaylı bilgi beklediğini belirtti.

Rusya harekatın ikinci kısmına geçiyor… Mariupol için süre verdi

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

1 Yorum

  1. 10 ay önce

    Büyük adamsın Putin!!

    Cevapla
Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!