Rusya’dan Ukrayna’ya ‘Baykar’ mesajı… ‘Hedef olur’

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Baykar’ın Ukrayna’da fabrika açması durumunda ilgili fabrikanın Rusya'nın hedefi olabileceğini söyledi.

featured

Ukrayna’nın Türkiye Büyükelçisi Vasiliy Bodnar, RBK Ukrayna ajansına verdiği röportajda Bayraktar SİHA’larının üreticisi Baykar Savunma’nın bu araçların Ukrayna’da üretimi için gerekli hazırlıkları yaptığını iddia etti.

Bodnar, “Fabrika inşa edilecek. Sadece bir hafta önce hükümet ikili anlaşmayı, yani fabrika inşasına ilişkin anlaşmayı onayladı ve tasdik için parlamentoya gönderdi. Bayraktar şirketinin sahibi kendi Ukrayna şirketini kurdu, bu şirket arsa satın aldı, tesisin projesini geliştirdi ve sonuna kadar hayata geçirmeyi planlıyor” diye konuştu.

Bodnar’ın bu açıklaması Ukrayna’da askeri operasyon yürüten Rusya’yı kızdırdı.

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Ukrayna’da kurulacağı belirtilen Bayraktar İHA üretim tesisi konusunda yaptığı açıklamada, “bu tesisin silahsızlandırılacak hedefler” kapsamına gireceğini söyledi. Böylece Moskova, diğer hedefler gibi, böyle bir tesisin de vurulacağını ilan etmiş oldu.

Peskov “Elbette derhal silahsızlandırılması gereken obje durumuna girecek böyle bir nesne yaratılması, muhtemelen sadece Ukraynalıların acılarını uzatacaktır. Ancak özel bir askeri operasyonun ulaşmaya kararlı olduğumuz amacından kaçınmaya yardımcı olmayacaktır” dedi.

Dün Ukrayna’da Türk Bayraktar İHA’larının üretimi ve bakımı için bir tesis kurulacağı habere medyaya yansımıştı. Üretici Türk şirketi Baykar Makina’nın bu amaçla ülkede arsa satın aldığı bildirilmişti.

Rusya’dan Ukrayna’ya ‘Baykar’ mesajı… ‘Hedef olur’

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

2 Yorum

  1. 2 ay önce

    Baykar, yaptığınız iyi bir şeyi de berbat ederek neyin peşindesiniz? Türkiye’nin baş düşmanı Amerika’dan aferin mi alacaksınız? Yunanistan’a kurun fabrikanızı daha makbule geçer! Çelik çomak mı oynadığınızı zannediyorsunuz? Doğruysa eğer birilerinin hem de kişisel politik manevralarında kendinizi kullandırtmayın!

  2. 2 ay önce

    Böyle bir hamle Rusya’yı kışkırtmaktan hasım etmekten öte bir şey değil. Bu şirket neyin peşinde buna devlet nasıl müsade edebiliyor?

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!