Rusya’dan Ukrayna’ya savaş esirlerini infaz etme suçlaması

Rusya Savunma Bakanlığı, Kiev yönetimini ondan fazla savaş esirini infaz etmekle suçladı.

featured

Rusya Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, “Ukrayna ordusu soysuzlarının, 10’dan fazla hareketsiz Rus askerlerini başına kurşun sıkarak kasıtlı ve metodik olarak öldürmesi, Kiev rejiminin esir haklarına uyduğu iddiaları bağlamında, hiç kimse tarafından ‘trajik istisna’ olarak gösterilemeyecek” denildi.
Ukraynalı askerlerin silahsız Rus esirleri katlettiği görüntülerinin, Zelenskiy liderliğindeki mevcut Kiev rejiminin ve onu koruyan ve destekleyenlerinin vahşi doğasının delili olduğu kaydedilen açıklamada, “Rus savaş esirlerinin vahşice öldürülmesi ilk ve tek savaş suç değil. Bu, Ukrayna ordusunda, Kiev rejimi tarafından aktif olarak desteklenen ve Batılı hamilerinin yakın mesafeden bile görmek istemediği yaygın bir uygulama” ifadesine yer verildi.

RUSYA, RUS ESİRLERİN KURŞUNLANMASINI BM’YE TAŞIYOR

Sputnik’in aktardığına göre Rusya Devlet Başkanlığı İnsan Hakları Konseyi Başkanı Valeriy Fadeyev, Makeyevka’da Rus esir askerlerinin kurşuna dizildiği görüntülerini uluslararası örgütlere göndereceklerini belirtti.
Fadeyev, yargısız infazla ilgili bilgiyi BM İnsan Hakları Yüksek Komiserliği, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı, Avrupa Konseyi, Amnesty International, Uluslararası Kızılhaç Komitesi ve diğer uluslararası kurumlar olmak üzere toplamda 2 binden fazla adrese göndereceklerini bildirdi.
Daha önce Telegram’da, Ukrayna ordusuna teslim olan Rus askerlerin kurşuna dizilerek öldürüldüğü tahmin edilen anlarının görüntüleri paylaşılmıştı.
Havadan çekilen ikinci videoda, askerlerin kafaları kan içinde hareketsiz halde yattığı görülüyor.

RUS DIŞİŞLERİ: UKRAYNA’DAKİ REJİMİN SUÇUNU KANITLIYOR

Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, uluslararası örgütlerden Rus esir askerlerin kurşuna dizilmesini kınamayı ve titiz araştırma gerçekleştirmeyi talep ettiklerini belirtti.
Zaharova’nın yazılı açıklamasında, “Uluslararası örgütlerden, bu vahim suçu kınamayı ve titiz araştırma gerçekleştirmeyi talep ediyoruz” ifadesine yer verildi.

Tüm sorumluların tespit edileceğini ve kimsenin cezadan kaçmayacağını kaydeden Zaharova, Batı ülkelerinin Ukrayna ordusunun Rus askerlere yönelik işlediği suçları görmezden geldiğini belirterek, “Söz konusu sadece Azov ve diğer radikal örgütler değil, komutanlarının resmi emirlerini yerine getiren Ukraynalı askerler. Onların Neo-Nazi ideolojisine bağlılığı ve ilkelerini uygulaması, Ukrayna’daki rejimin suçunu ikna edici biçimde kanıtlıyor” dedi.

Rusya’dan Ukrayna’ya savaş esirlerini infaz etme suçlaması

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

1 Yorum

  1. 3 hafta önce

    Tek seçenek var Rusya, intikamda intikam, BM insan hakkı bunlar bir yere kadar ama sana gelince hiç bişey bekleme, ölüme ölüm kana kan, kuklaya ölüm.

    Cevapla
Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!