S-400'de kim ne demişti?

S-400 test atışlarının başlamasının ardından bu sistemin Türkiye'de kullanılmayacağını savunanlar yeniden gündeme geldi.

S-400'de kim ne demişti?
S-400'de kim ne demişti?

VERYANSIN TV

Rusya Federasyonu'ndan satın alındıktan sonra Sinop'a sevk edilen S-400'lerin füze atış testleri gerçekleştirildi. Test atışları sırasında hedef olarak 10 uçağın yanı sıra İHA'lar ile yerli füzelerin kullanılacağı öğrenildi. Söz konusu gelişme sonrası gözler S-400 karşıtlarına çevrildi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, bir televizyon programında yaptığı açıklamada "Neden alındı kimse bilmiyor. Kim bize saldıracak? Yunanistan'la mı kavga edeceğiz?" demişti. CHP lideri daha sonra ABD-Yunanistan tatbikatına ilişkin ''ABD Yunanistan'la tatbikat yapıyorsa sen de S-400'leri aktive edeceksin." demişti.


İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener ise partisinin grup toplantısında "Anlaşılıyor ki, S-400'ler alınsa bile, bir depoda çürümeye terkedilecek" şeklinde konuşmuştu.

HDP'li Pervin Buldan da Türkiye'nin S-400'lere ihtiyacının olmadığını savunmuştu. 

Sözcü gazetesi yazarlarından Yılmaz Özdil, S-400'lerin fişinin bile takılamayacağını belirtirken Can Ataklı ise S-400'ü "etkili bir sistem değil" sözleriyle eleştirmişt.

Firari FETÖ'cü Emre Uslu, 2017 tarihinde sosyal medya hesabından paylaştığı mesajında  "Bir kenara not alın: RTE S-400 filan A-LA-MAZ.
Sıkar biraz NATO sistemine alternatif çıkarmak YEMEZ atın FAV'A bekleyin..." ifadelerini kullanmıştı.

Uslu başka bir tweet'inde füzelerin üstüne oturacağını söylemişti.

NEVŞİN MENGÜ: TÜRKİYE'Yİ KORUMAZ

Gazeteci Nevşin Mengü, sosyal medya hesabından bir video paylaşmış, "S-400 savunma sistemiyle ilgili tüm konuştuğum uzmanlar diyorlar ki, 'Aslında Türkiye'nin aldığı bu S-400 sistemi, öyle çok da kapsamlı, Türkiye'nin sınırlarını koruyacak bir sistem değil. Aksine bu çok sınırlı bir yeri koruyabilir. Dolayısıyla Türkiye'nin çok verimli kullanabileceği bir sistem değil. Yani Türkiye bütün NATO'yu karşısına alırken sırf bu S-400'leri almak uğruna akıllı bir iş mi yapıyor. Ama meselenin özü, Rusya'ya bu söz verilmiş, paranın da bir kısmı ödenmiş ve Suriye'deki pozisyonunu bozmamak için Rusya'yı da küstürmek istemiyor" ifadelerini kullanmıştı.

Aslı Aydıntaşbaş ise, S-400'lerin hiç gelmeyeceğini iddia etmişti.