Sabahattin Önkibar'dan Bülent Arınç iddiası... Hangi partiye katılacak?

Gazeteci Sabahattin Önkibar, kendisine ait Youtube kanalında Cumhurbaşkanlığı Yüksek İstişare Kurulu üyeliğinden istifa eden Bülent Arınç’la ilgili dikkat çeken iddialarda bulundu.

Sabahattin Önkibar'dan Bülent Arınç iddiası... Hangi partiye katılacak?

VERYANSIN TV

Bülent Arınç'ın, iktidarı zorlayan açıklamalarının devam edeceğini söyleyen Sabahattin Önkibar, "Bülent Arınç'ın Ali Babacan'ın DEVA Partisi'ne katılması kuvvetle muhtemeldir" dedi.

Sabahattin Önkibar'ın iddiaları şu şekilde:

"Bülent Arınç'ın yakın gelecekte AK Parti'den kopması muhtemeldir. Bu kopma istifa şeklinde olmayacak, AK Parti'nin onu ihraç etmesi şeklinde olacak. Bülent Arınç'ın ihraç edilmesi sadece AK Parti'de vekil olan oğlunun değil, aynı zamanda çok sayıda milletvekilinin de bu partiden ayrılmasına vesile olacak. Bülent Arınç'ın Abdullah Gül ile beraber olması ve Ali Babacan'ın DEVA Partisi'ne katılması kuvvetle muhtemeldir."

AKP GRUBUNDA KONUŞULANLAR ARINÇ'IN ÇOK İLERİSİNDE

HDP'li Selahattin Demirtaş ve Osman Kavala'nın tahliyesini isteyen Bülent Arınç'ın düğmesine bastığı kriz, Yüksek İstişare Kurulu’ndan istifasıyla sonuçlandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın sert eleştirisinin ardından istifasına sunan Arınç, istifa açıklamasında davaları süren isimleri zikretmesinin yanlış olduğunu söylemekle birlikte "demokratikleşme reformu"na desteğinin süreceğini ifade etti.

Peki Arınç o konuşmada Demirtaş ve Kavala isimlerini zikretmese ne olurdu?

Bu soruya HaberTürk Ankara Temsilcisi Muharrem Sarıkaya'dan ilginç kulis bilgisiyle yanıt geldi.

AK Parti grubunda Arınç’ın söylediklerinin çok daha ilerisinde fikirler dillendirildiğini belirten Sarıkaya şu bilgiyi aktardı:

"Bülent Arınç’ın da hem istifasında, hem de o gün dile getirdiği gibi isimlere girmese yine aynı şey olur muydu? Hiç sanmam…

Çünkü TBMM AK Parti grubunun bulunduğu kulise veya bazı odalardaki konuşmalar Arınç’ın söylediklerinin çok daha ilerisinde.

Ancak onlar hiçbir zaman devam etmekte olan bir davanın taraflarını, isimlerini kullanarak bunu dile getirmediği için belki tartışma dışı kalıyorlar."