Sabahında değil darbe gecesi kahraman oldular!

Emekli Jandarma Kurmay Albay, Av. Güven Şağban yazdı...

Sabahında değil darbe gecesi kahraman oldular!

MSB ve Jandarma Genel Komutanlığında bir terfi, emeklilik ve atama dönemi daha sona erdi.

Özellikle şaşırtıcı bazı emeklilikler, birtakım basın yayın organlarının manşet ve haberlerinde yer aldı. Bu haber ve isimler, birkaç gün gündemde kaldıktan sonra daha önceki yıllarda olduğu gibi unutulup gidecekler.

Örneğin Fırat Kalkanı ve Afrin kahramanı İsmail Metin Temel ile Ömer Halisdemir’e, darbeci Semih Terzi’yi vurma emrini veren Zekai Aksakallı’nın emekli edilmeleri en dikkat çekici emeklilikler arasında yer aldı. İkisinin de ortak noktası FETÖ’nün hedefinde olmaları ve FETÖ ile mücadele etmeleriydi. 2020 Yüksek Askeri Şurası (YAŞ) ile emekli edildiler, zaten kızak sayılacak görevlere de önceden atanmışlardı.

Bu arada MSB’nin, 2020 yılında 657 albayın, YAŞ kararı ile emekliye sevk edildiğini de ifade edelim.

Tüm emekliliklerin gösterilen nedeni, TSK Personel Kanunun 54. maddesinde düzenlenen “kadrosuzluk” gerekçesi. Ama TSK’da sayısal olarak bir kadro sorunu olmadığı konusunda bilgi sahibiyim.

Ne yazık ki, hukuk düzenimiz bu konuda çelişkilerle dolu. YAŞ kararları yargı denetimine kapalı. Yani emekli edilen bu albay ve generaller söz konusu işlem ile ilgili dava açamıyorlar. Ama FETÖ’den ihraç olan bir albay, yargı yoluna başvurabiliyor. Bir başka çelişki ise, Jandarma Genel Komutanlığı mensubu albay ve generaller, Jandarma personeli YAŞ’a girmediği için, Jandarma Genel Komutanlığı mensubu personel, kadrosuzluktan emeklilik işlemi için yargı yoluna başvurabiliyor. Özetle, Arapsaçı bir hukuk düzeni ile karşı karşıyayız.

Bu yazının yazılmasındaki asıl amaç, madalya verilmesi gerekirken, 28 Temmuz 2020 günü Resmi Gazete'de yayımlanan kararname ile emekliye sevk edilen, pek çok ortak özellikleri olan, iki vatansever general, Tümgeneral Ahmet Hacıoğlu ve Tuğgeneral Ali Demir.

Her ikisi de başarılı birer kurmay subay, ikisi de çok iyi sicile sahipler, ikisi de Balyoz sanığı ve uzun süre cezaevinde kaldılar, 15 Temmuz akşamı FETÖ darbesine hayatlarını riske atarak ilk müdahale eden 5 isimden ikisi, her ikisi de 15 Temmuz öncesi ve sonrasında da FETÖ ile başarıyla mücadele ettiler.

Terfi ettikten sonra, Ali Demir Diyarbakır’da PKK’ya büyük darbe vururken, Ahmet Hacıoğlu ise Erzurum ve Şırnak Bölge Komutanı olarak PKK’nın korkulu rüyası oldu. İkisi de örnek birer aile babası. Vatan ve millet sevdalısı.

Ama ikisi de emekli edildi! Şimdi bu komutanların emekli edilmesine, en çok kim sevinmiştir? Düşmanlarımızı niçin sevindiriyoruz? Bu komutanlar ve birkaç yıldır vatanına, milletine hizmet etmekten başka bir şey yapmayanlar neden emekli ediliyorlar? Bu iki generalin 15 Temmuz gecesi yaptıklarına ilişkin, bir A-4 kâğıdına yazılı takdirname dahi verilmediğini de sözlerimize ekleyelim.

Jandarma Genel Komutanlığından, bu yıl 60 albay daha emekli edildi. Bu albaylar içerisinde 86, 87 ve 88 devresinden olanlar da var. Daha önce de ifade etmiştim, bu üç devre, FETÖ tarafından 15 Temmuz öncesinde tümden emekli edilmek istenmişti. Hatta bu konuda yasal düzenleme dahi yapılmıştı. Yani, FETÖ’nün yapamadığını, 4 yıl içerisinde birileri yavaş yavaş yaptı.

Bu arada, 2018 yılında aynı şekilde emekli edilen 10 albay ile ilgili olarak açtığımız dava, iki yıldır hala yürütmenin durdurulması hakkında bir karar verilmek üzere Danıştay’ın ilgili dairesinde bekliyor. Neredeyse davayı açan bazı albayların yaş haddi dolacak. Dava aşaması devam ettiği için, esasa ilişkin şu aşamada bir yorum yapmayacağım.

Bir başka dikkat çeken konu ise, 15 Temmuz akşamı ne yaptıkları tam olarak belli olmayan ve sabaha doğru kahraman olan bazı isimlerin, haklarındaki bir takım iddialara rağmen, hala görevde kalmaları ve hatta terfi ettirilmeleri.

TSK ve Jandarma Genel Komutanlığı, fedakârca görev yapan ve seçkin personelden oluşan kurumlardır. Bu nedenle bir değerlendirme yaparken, terfi, emeklilik ve atamalara karar verirken, kamu yararı gözetilmelidir. Yani iş ehline verilmeli, liyakat birinci kriter olmalıdır.

Bunun yanı sıra, bir konuda iradenizi ve kararlılığınızı gösteren bazı eylemler vardır. Örneğin FETÖ ile mücadele ettiğinizi, bu yönde iradeniz olduğunu söylüyorsanız, kararlılığınızı net olarak ortaya koymanız gerekmektedir.

Kısacası, lafla mücadele olmaz. Mücadele, kamuoyunun desteklediği icraatlarla ve topyekûn bir anlayışla yapılır. Eğer FETÖ’nün hedefinde olan onlarca subayı, generali bir bir emekli ediyorsanız ve mücadele için net bir tavır ortaya koymuyorsanız, hatta FETÖMETRE’nin mucidi Amiral Cihat Yaycı’yı dahi, sudan sebeplerle görevden alıyorsanız, FETÖ ile mücadelenizin inandırıcılığı kalmaz. FETÖ döneminin meşhur değişiyle “Size kargalar bile güler.”

Özetle, 2020 YAŞ ve Jandarma Genel Komutanlığı terfi ve emeklilik işlemlerinde önceki yıllarla mukayese ettiğimizde, maalesef yeni bir yaklaşım göremiyoruz. MSB ve İçişleri Bakanlıklarının yönetim kademesinde, ciddi değişiklikler olmadığı sürece, önümüzdeki yıllarda da farklı bir durumla karşılaşmamız çok da mümkün görünmüyor.

Her şeye rağmen, umutla ve sağlıcakla kalalım.