Sadece doktorlara zam sağlık camiasını karıştırdı

Ankara Şehir Hastanesi önünde toplanan, Türkiye Kamu-Sen'e bağlı Türk Sağlık Sen üyesi sağlık çalışanları, basın açıklaması yaparak, hekimlere yapılacak zam uygulamasının tüm sağlık çalışanlarını kapsamasını istedi.

Sadece doktorlara zam sağlık camiasını karıştırdı

Yaklaşık 300 sağlık çalışanı, Ankara Bilkent Şehir Hastanesi önünde toplanarak, TBMM Genel Kurulu'nda dün akşam kabul edilen düzenlemenin sadece hekimleri kapsamasına tepki gösterdi. 'Zam hepimizin hakkı' yazılı dövizler taşıyan gruba, Türkiye Kamu-Sen Genel Başkanı Önder Kahveci de destek verdi. Kahveci, Türkiye'de 1 milyon üzerinde hizmet veren sağlık çalışanın hakkını söke söke alacaklarını belirterek, "Bundan kaçış yoktur. Pandemide 2 yıldır evladından, dostundan, ailesinden uzak kalarak 84 milyon vatandaşa hizmet götüren sağlık çalışanlarına minnettarlığımızı ifade ediyoruz. Ama bu minnettarlığı ifade ederken alkışlamak yetmez. Sağlık çalışanlarının sorunları var bu sorunlara söz değil icraat bekliyoruz. Bu sorunlara çözüm istiyoruz" dedi.

'TÜM SAĞLIK ÇALIŞANLARINA ZAM YAPILSIN'

Önder Kahveci, sağlık çalışanlarının bütününe zam yapılması gerektiğini söyleyerek, "Dün bir günde hem açıklanıp hem de TBMM'den geçirilen düzenleme eksiktir. Acil olarak yeniden değerlendirilmelidir. Tüm sağlık çalışanlarının ücretlerinde artış yapılmalıdır. Lafa gelince 'sağlık hizmetleri ekip işidir, hepsini alkışlıyoruz' demekle olmuyor. Külfette ortak oldukları gibi bir hak verilirken de adaletli davranılmalıdır. Çalışma barışını bozarak, sağlık çalışanlarının ihtiyaçlarını yok sayarak zamda adaletsizlik yaparak bir milim ilerleme sağlanmaz, aksine sağlık hizmetlerine bu tür işler zarar verir" diye konuştu.

Yapılan basın açılamasının ardından sağlık çalışanları Sağlık Bakanlığı'nın önüne yürüyerek slogan atıp dağıldı.

Antalya İl Sağlık Müdürlüğü önünde toplanan sağlık çalışanları, doktorların maddi haklarının iyileştirilmesine yönelik düzenlemenin diğer sağlıkçıları kapsamamasına tepki gösterdi.

'BU YANLIŞTAN DÖNÜLMESİ GEREKİYOR'

Öte yandan SAĞLIK-SEN tarafından Antalya'nın Kemer ilçesi Beldibi mahallesindeki bir otelde dün başlayan 'SAĞLIK-SEN Türkiye Buluşması' adlı toplantıya, 1000 üye katıldı. 10 gün sürmesi planlanan toplantı, dün TBMM'de kabul edilen hekimlere ek gösterge zammı içerisinde sağlık çalışanlarının yer almaması nedeniyle iptal edildi. SAĞLIK-SEN Genel Başkanı Semih Durmuş, "Sağlık Bakanlığı'nın yapmış olduğu bu düzenleme hekim camiası adına doğru, yerinde, düzgün bir uygulama. Biz de SAĞLIK-SEN olarak bunu destekliyoruz. Gerçekten hekimlerin aldığı ücretler çok az ve çok ciddi manada bir adaletsizlik söz konusu" diye konuştu.

'SAĞLIK TEŞKİLATININ OMURGASINI OLUŞTURAN SAĞLIK ÇALIŞANLARI'

Düzenlemede sağlık çalışanları ücretine yönelik iyileştirme beklediklerini anlatan Durmuş, şunları söyledi:

"Sağlık hizmetleri bir bütün. Sağlık teşkilatının önemli bir kesimini, omurgasını oluşturan sağlık çalışanları da var. Yapılan düzenlemede sağlık çalışanlarının göz önünde bulundurulması, onların da ücretlerinde iyileştirme yapılması gerekiyordu. Toplu sözleşmeden sonra ülkenin yaşamış olduğu türbülans ortada. Alım gücü çok zayıfladı. İnsanlar artık market market dolaşıp etiket okuyuculuğu yapıyor."

Sağlık çalışanlarının da ücretlerinin artırılması gerektiğini belirten Durmuş, açıklamasını şöyle tamamladı:

"Sağlık çalışanlarının bir kesimine verip bir kesimine vermemek doğru bir uygulama değil. Performans sistemi, sağlıktaki çalışma barışını bozmuştu, atılan son adımla tamamen yerle yeksan etmiş oldular. SAĞLIK-SEN olarak başkanlar kurulumuzla bu süreçleri masaya yatıracağız. Türkiye'nin genelinde ortak basın açıklamaları yapılacak, eylem kararlarımız alınacak. İş bırakmaya kadar her şeyi masaya yatırarak, ona göre süreç planlaması yapacağız. Bu yanlıştan dönülmesi gerekiyor. Sağlık çalışanlarının da gelirlerini artırıcı unsurların bu süreçte mutlaka devreye girmesi gerekiyor. Onların da ücretlerinin artırılması gerekiyor."