Sadettin Tantan: Suriye’de başkaları ile masaya oturmayın

Yurt Partisi Genel Başkanı Sadettin Tantan, dış sorunların parlamentoda bir araya gelinerek çözülebileceğini söyledi. İktidarın terörle mücadelede bir başarı grafiği yakaladığını belirten Tantan, ancak teröristin yurt içi ve dışındaki finans kaynakları ile etkili mücadele yapılamadığını ifade etti.

Sadettin Tantan: Suriye’de başkaları ile masaya oturmayın

Yeniçağ gazetesinde Fatih Erboz’a konuşan Tantan, terörün medya boyutu ile mücadelesinin de yetersiz olduğunu, iktidarın sorunları çözmek değil, üstünü kapamak için uğraş verdiğini kaydetti.

Tantan, “Türkiye, dış politikada stratejisi olmadığı için küresel tavizlere zorlanıyor. ABD, bölgeden vazgeçemez. Terör örgütlerine her türlü destek veriliyor, bunların işlevi bitince ortadan kaldırması Türkiye’ye kalıyor. Bu iş Türkiye için kolay değil. Doğu Akdeniz’de, Hazar, Ege Denizi bölgelerindeki enerji kaynaklarının kullanılması. Küresel güçler ABD başta olmak üzere Türkiye ve İran’ı kendilerine tabi kılmak istiyorlar. ABD ve Rusya, zaman zaman birlikte oluyor, zaman zaman karşı karşıya geliyor. Bu çıkar çatışmasına bağlı. Burada Çin’e karşı ABD, Rusya ile birlikte olabilir, Hazar ülkeleri ile birlikte olabilir. Türkiye ve İran’a tam da burada ihtiyacı var. Bu iki ülkeyi Orta Doğu’dan dışlıyor ama Çin’e karşı yanında görmek istiyor. İki ülkenin özellikle buna dikkat etmesi ve birbirine ters düşmemesi büyük önem taşıyor.” dedi.

BÖLGEYE ABD, İNGİLTERE, İSRAİL HAKİM OLUYOR

“Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad ile masaya oturmazsınız, anlaşılabilir ama Esad’a güvenmiyorsanız, Suriye’de başkaları ile masaya oturursunuz” diyen Tantan, “Neden Rusya’dan çözüm bekliyorsunuz ki? Suriye halkıyla kavgamız yok, orada akrabalarımız da var. Batı’nın kullandığı terör örgütlerinin orada faaliyet göstermesine neden izin verelim? Niçin buna çözüm bulunmuyor? Bunu yapmadıkça bölgeye ABD, İngiltere, İsrail hakim oluyor.” ifadelerini kullandı.