Sağlık Bakanı Koca son 24 saatin rakamlarını açıkladı

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, 'Bugün eklenen 4353 yeni vakayla toplam vaka sayımız 78 bin 546'ya ulaştı, 1542 hastamız iyileşti, toplamda 8 bin 631 kişi hastalığı yendi.' dedi.

Bu gece yarısından itibaren 48 saatlik sokağa çıkma yasağı başlayacak. Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, Bilim Kurulu toplantısının ardından basın açıklamasında bulundu ve basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca “Son 24 saatte 4353 kişiye Kovid-19 tanısı konuldu, 126 kişi hayatını kaybetti, toplam vaka sayısı 78 bin 546, can kaybı 1769 oldu” dedi.

Bakan Koca’nın açıklamalarından satır başları:

Küçük bir pazar yerinden tüm dünyayı istila eden virüs 38 gündür ülkemizde. Şu an 81 ilimizde, mahallelerimizde. Tedbirleri eskisinden çok daha sıkı tutun. Virüsü sokaktan alıp evinize taşımayın. Sokağa çıkmayanlar bu mücadelenin görünmeyen kahramanlarıdır. Bunu unutmayın.

FİLYASYON ÇALIŞMALARI

Tespit edilen vakalar üzerinden hastalığın yayılımını kontrol almamızdan bize başarı kazandıran yöntem (filyasyon) üzerinde durdum. Filyasyon öteden beri bilinen bir yöntemin adıdır. İlk amaç hastalığın yayılmasının önünü kesmektir. Yayılmayı kesmezseniz tedavi ve sonuç alamazsınız. Şema her vakamız için tek tek çalıştığımız filyasyon çalışmamızın bir örneğiydi. Filyasyon oranımız yüzde 97 buçuğa ulaştı. Tüm işlemler bakanlığımız bilgi sistemleri ile elektronik olarak takip ediliyor. Bu sayede filyasyon başarımızı sayısal olarak ölçebiliyoruz.

Vakalara erken müdahale stratejimizin bir diğer önemli yönünü oluşturmaktadır. Kendi tedavi algoritmamızı oluşturarak vakalara erkenden ilaç ulaştırdık. Filyasyon sonrası takibi yapılan ve erkenden hastaneye yönlendirilen hastalarda başlanan tedavinin etkisini somut olarak gördük. Filyasyon sonrası erken tedaviye başlananlarda yoğun bakım ihtiyacı yüzde 4 oldu. Erken tedavinin bir başka somut sonucu da hastalığın zatürreye dönüşme hızındaki değişimdir.

Evde izolasyonun bazı somut sonuçlarını da paylaşmak isterim. Yaşlılar ve gençlerle ilgili kısıtlama sonuçta ileri pozitif vakalarda azalma görüldü. Kısıtlamadan sonra oran yüzde 18’e düştü 65 yaş üstü vakalar. Evde kalmaya mecbur bırakılmanın çok kolay olmadığını biliyoruz ama ısrarla uygulanmasını talep ediyoruz. Hastanelerimizde sağlık personelimiz aynı hızda ve gayretle görevlerine devam etmektedir.

HASTA ARTIŞ HIZI DÜŞÜYOR

Vaka sayımızda artış test sayılarımızda artışla devam etmektedir. Artış hızı vaka sayılarında düşmekte olduğunuz görüyoruz. Bugün eklenen 4353 yeni vakayla toplam vaka sayımız 78 bin 546’ya ulaştı, 1542 hastamız iyileşti, toplamda 8 bin 631 kişi hastalığı yendi. Önümüzdeki günlerde de bir plato çizersek şaşırmayalım.

Sağlıkta şiddet yasa teklifi Meclis’te tüm partilerin mutabakatı ile yasalaştı. Katkısı olan tüm vekillerimize sağlık çalışanlarım adına teşekkür ediyorum.

(Türkiye’de koronavirüsten can kaybı son 24 saatte 126 artarak 1769’a yükseldi.)

SORU CEVAP

(Sokağa çıkma yasağı) Bilim Kurulu’nda özellikle salgınla mücadelede temas, mesafe ve izolasyonun son derece önemli olduğunu hep konuşuyoruz. Dolayısıyla hafta sonu başlayan ve bu hafta sonu da karar verilen yasağın bu amaca hizmet ettiğini söyleyebiliriz. Daha sonraki haftalarla ilgili bugünkü Bilim Kurulu’nda gündeme gelmedi ama zannediyorum ki haftaya gündeme gelebilir. Bilim Kurulu bu anlamda tavsiye kararları alan bir kurul. 23 Nisan da haftaya gündem olabilir.

(Testler ve tedaviler) Biz başından itibaren süreci Bilim Kurulumuzun öneri ve yaklaşımları ile sağlık boyutunu götürmeye çalıştık. Hem testlerin kimlere yapılması gerektiği, hangi hastanın şüpheli görüleceği, hangi hastanın Covid’li olduğu konusunda günbegün bu algoritmanın değiştiğinin bilincinde olalım. Tedavi sürecini sürekli güncelleyen, bütün Türkiye’de hekim arkadaşlarımızın kamu, özel ve üniversite hastaneleri dahil olmak üzere herkesin bu anlamda bir hastaya ne zaman test yapılması, ne zaman yoğun bakıma gerektiği konuları detaylı bir şekilde standardize edildi. Biz yeni bir tedaviye başladığımızda bütün Türkiye’de başlamış oluyoruz. Temaslı ve semptomu varsa bizim için o da şüphelidir. Şüpheli vaka tanımı da belli doğrulanmış vaka tanımı da belli. Biz şüpheli vakaya da Covid tedavisi uyguluyoruz.

Yatak doluluk, yoğun bakım doluluk oranı şu dönemde stabilleşti. Bu tablo bizim için sevindirici. Burada dünyadan farklı olarak yaptığımız uygulamalar var. Bizim dünyadan tedavi uygulamada bir farklılık içinde olduğumuzu da gösteriyor. Bilim Kurulu’nda da konuştuğumuz, bu toplantıda özellikle üzerinde durduğumuz bu farklılıklarımızı dünyaya yayın yapmak üzere hızlı bir çaba ve gayret içinde olmamız gerektiğini konuştuk. Dünya bilim insanlarına göstermek istiyoruz bu farklılığımızı.

(Ölüm rakamlarının eksik iletildiği iddiaları) Testi daha sonra çıkanlar pozitif ise onlar da dahil oluyor. DSÖ’nün Türkiye ile ilgili hiçbir sorunu yok. Sorun olduğunu söyleyenler DSÖ Direktörü’nün açıklamalarına baksınlar. Üstelik bizim ölüm rakamlarımızı ne kadar şeffaf paylaştığımızı söyleyen açıklamalar da oldu. Moleküler tarama yapılmayan ülkeler için yapılmayan bir kod var. Bunun dışında PCR testi için ikinci bir kod veriyor. Türkiye için verilmesi gereken kod doğrulanmış vaka şeklinde. Bu anlamda hiçbir sorun yok.

‘SOSYAL MEDYA ÜZERİNDEN İNSANLARIN UMUDU İLE OYNANAMAZ’

(Ercüment Ovalı’nın ilaç çalışması) Sözü edilen ilaç uluslararası bir ilaç firmasının patentli ilacı. Cümlelerimi seçerek kullanıyorum. Türkiye’de ruhsatlı bir ilaç. Akciğerde tıkaç olan hastalarda uygulanan ve fayda görülen bir ilaç. Covid ile ilgili laboratuvar çalışmalarının başladığını da biliyoruz. Covid’e özel Türkiye’de bütün bu anlamda çalışma yapan üniversite ve kurumlara çağrıda bulunduk. Bu çalışmanızı bize bildirin dedik. Bize henüz gelmedi. Dünyada araştırmanın nasıl yapılacağı bellidir. Sosyal medya üzerinden insanların umudu ile oynanamaz.

NE ZAMAN NORMALE DÖNECEĞİZ?

Hayatın ne zaman normale döneceği yönündeki soruya ise Koca şöyle yanıt verdi.:

*Önümüzdeki bir hafta, 10 gün içerisinde bir pik noktasına erişebileceğimizi düşünüyoruz. Güney Kore gibi ülkelerden edindiğimizi deneyimlerle, 2 haftalık bir plato döneminin olacağını ve sonra düşeceğini biliyoruz. Ama yeni bir dalgaya da izin vermemeliyiz.

*Bu süreçte vakayı tespit edip filyasyon dediğimiz taramayı yapabiliyor olmak, tedavide çok güçlü olabilir olmak ve izolasyon. Bunlar sağlanırsa yeni bir dalgalanma önlenir ve hayat normale döner diye düşünüyoruz.

Koca sözlerine şöyle devam etti:

Biz vakaların Türkiye’de görülmesinden sonra, hastalıkla ilgili bilgilendirmemizin dünya genelindekinden farklı olduğunu gördük. Tedavide nasıl bir farklılığı olduğunu, hastalığın nasıl seyrettiğini biz artık biliyoruz. Çin’de bildiğimiz hastalıktan biraz farklı olduğunu ve kendi algoritmamızı geliştirdiğimizi çok net söyleyebilirim.

Burada tabi ki, bilim kurulumuzla bu süreci götürmemizin çok büyük bir payı var. Sağlık çalışanlarının çok büyük bir organize olmasının büyük bir payı var. Ve sahada en büyük kahramanlar onlar, diğer kahramanlarımız da sokağa çıkmayan vatandaşlarımız.

Hastalığı bildiğimiz için, erken dönemde müracaatın hastalık için önemli olduğunu, bu nedenle vatandaşımız ilacına, tedavisine başlamak için müracaat ediyor olmalı. Geç gelindiğinde de, hastalığı olanda da, yaşlı olanda da bu durumu görüyoruz.

Tersine hastalığı olan ancak erken tedaviye başlayan hastamız da iyileşiyor. Tedavi başladığında yaşlı, genç fark etmeden biz sonuç aldığımız görüyoruz. Biz bu hastalığı biliyoruz, bu süreçte temas, mesafe ve izolasyon için biraz daha sabredelim.

Tedavide herhangi bir sorunumuz yok. Sağlık kuruluşlarımızın belli bir kapasitenin üzerine çıkmadığını, doluluk oranımızın yüzde 60’ı geçmediğini, yoğun bakım yatak doluluk oranının yüzde 50’yi geçmediğini görüyoruz. Ama vatandaşlarımız tedbirlerden vazgeçmemeli, evde izolasyon sürecini geçirmesini istiyoruz.