Saldırı nasıl yapıldı?… Kabil’de 2 Rus diplomat öldürüldü

Rusya Dışişleri Bakanlığı, Afganistan’ın başkenti Kabil’deki Rusya Büyükelçiliği önündeki patlamada 2 misyon çalışanının hayatını kaybettiğini duyurdu. Veryansın Tv’nin edindiği bilgilere göre de saldırganlar Taliban’ın güvenlik noktasını aşmasının ardından bombayı Rus elçiliği girişinde patlattı.

featured

ERAY ÇELEBİ / VERYANSIN TV

2 Rus diplomat Kabil’de öldürüldü.

Rusya Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada, Kabil’de yerel saatle 10.50’de Rusya’nın Kabil Büyükelçiliği’nin konsolosluk bölümünün girişinin hemen yakınında kimliği belirlenemeyen bir militanın bomba patlattığı bildirildi.

Açıklamada, “Saldırı sonucunda diplomatik misyonun iki çalışanı hayatını kaybederken, Afgan vatandaşları arasında da zarar görenler var.” ifadesi kullanıldı.

Rus Büyükelçiliğinin, soruşturma yürüten Afgan yetkilileriyle yakın temas halinde olduğu aktarıldı.

‘BU BİR TERÖR EYLEMİDİR, KESİNLİKLE KABUL EDİLEMEZ’

Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov da patlamayla ilgili olarak “Tabii ki bu bir terör eylemidir, kesinlikle kabul edilemez. Genel olarak böyle bir terör eylemini şiddetle kınıyoruz.” dedi.

SALDIRIYA İLİŞKİN GENİŞ ÇAPLI SORUŞTURMA BAŞLATILDI

Diğer yandan, Taliban yönetiminin Kabil Emniyet Müdürlüğü Sözcüsü Halid Zadran, basına yaptığı açıklamada, intihar saldırganının Rusya’nın Kabil Büyükelçiliği yakınında üzerine yerleştirdiği bombayı patlattığını söyledi.

Saldırganın elçilik önündeki kalabalığa ulaşmasının Taliban güçlerince engellendiğini öne süren Zadran, saldırıda 1 sivilin yaşamını yitirdiğini, 10 kişinin de yaralandığını belirtti.

Zadran, saldırıyla ilgili bölgede geniş çaplı soruşturma başlatıldığını kaydetti.

Elçiliğin çevresindeki tüm caddeler trafiğe kapatılırken, görgü tanıkları, saldırıda yaralanan Rus vatandaşları olduğunu söyledi.

ÖNCE TALİBAN GÜVENLİĞİNİ AŞMIŞLAR

Veryansın Tv’nin Rus diplomatik kaynaklardan edindiği bilgilere göre ise saldırıyı yapan militanlar önce elçilik binası dışında bulunan Taliban güvenlik noktasını aştı.

Bu noktada bölgedeki güvenlik zafiyetine işaret eden kaynaklar, Rus Büyükelçiliği girişinde vize işlemleri için bekleyen kalabalığın arasında bombanın patlatıldığını, çoğunluğu genç yaş grubunda yer alan sivilleri hedef alan saldırıda bilançonun ağırlaşabileceğini söyledi.

SALDIRIYI IŞİD Mİ YAPTI?

Uzun yıllardan bu yana Rus diplomatik misyonlarına bu yönde bir saldırının yapılmadığına dikkat çeken diplomatik kaynaklar, konunun yakından takip edildiğini vurguladı.

Saldırıyı herhangi bir örgüt üstlenmezken, son dönemde Afganistan’da saldırılılarını yoğunlaştıran terör örgütü IŞİD üzerinde duruluyor.

Saldırı nasıl yapıldı?… Kabil’de 2 Rus diplomat öldürüldü

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Giriş Yap

Veryansın TV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!