Şam, PYD’ye kapıyı kapattı: Ülkeye ihanet edenlerle diyalog kurmayız!

ABD askerlerinin çekilmesi ve TSK'nın Barış Pınarı Harekatı'yla köşeye sıkışan PYD/YPG, 'Şam ve Moskova ile diyalog kurma' mesajları vermişti. Suriye Dışişleri Bakan Yardımcısı Faysal Mikdad, Şam yönetiminin 'ülkeye ihanet eden' Kürt güçleriyle diyaloğa girmeyeceğini söyledi.

Şam, PYD’ye kapıyı kapattı: Ülkeye ihanet edenlerle diyalog kurmayız!

Suriye Dışişleri Bakan Yardımcısı Mikdad, bugünkü basın toplantısında ABD askerlerinin Suriye’nin kuzeyinden çekilmesi ve PYD/YPG’nin “diyalog” mesajlarını değerlendirdi. Kürt güçleriyle diyaloğu başlatma olasılığıyla ilgili soruya Miktad, “Bu silahlı gruplar ülkeerine ihanet etti ve bu ülkeye karşı suç işledi” yanıtını verdi. Mikdad, “Yabancı güçlerin esiri olanlarla hiçbir diyaloğu veya görüşmeleri kabul etmeyiz. Washington’un Suriye topraklarındaki ajanları için hiçbir yer emniyetli olmayacak” ifadelerini kullandı.

ŞAM’DAN İKİNCİ RET

TSK’nın Afrin harekatı sırasında ve Münbiç’e operasyonun gündeme geldiği dönemde PYD/YPG, Şam’la masaya oturmaya çalışmıştı. Suriye dönemi PYD’nin bölgelerinde özerklik taleplerini reddetmiş, işgal ettiği topraklardan “şartsız ve pazarlıksız” çıkmasını istemişti.

Geçen haftalarda, Astana Süreci kapsamında Ankara’da düzenlenen Türkiye-Rusya-İran üçlü liderler zirvesinden bir gün önce Şam yönetimi, BM’ye gönderdiği mektupta PYD/YPG’yi “terör örgütü” olarak tanımlamış ve “gayrı meşru” ilan etmişti.