SASAM’da Afganistan çalıştayı

featured

Sahipkıran Stratejik Araştırmalar Merkezi (SASAM), Afganistan’ın Ankara Büyükelçisi Amir Mohammad Ramin’in de katılımıyla Afganistan çalıştayı düzenledi.

Sahipkıran Stratejik Araştırmalar Merkezi’nde (SASAM) Afganistan çalıştayı düzenlendi.

Afganistan, Irak, Kırgızistan gibi ülke vatandaşlarının yanı sıra diplomat, akademisyen, kamu görevlisi, gazeteci, iş insanı ve araştırmacıların da katıldığı toplantının asıl konuşmacısı Afganistan’ın Ankara Büyükelçisi Sayın Amir Mohammad Ramin oldu.

Yakın tarihi ışığında Türkiye-Afganistan ilişkilerini ele alan Ramin, emperyal güçlerin bölgedeki emellerinin bölge halklarına yansımalarını değerlendirdi, muhtemel senaryolara göre yapılması gerekenleri ifade etti.

Çalıştayda konuşan SASAM Başkanı Mesut Emre Karaköse de Türkiye – Afganistan işbirliğinin ülkemizde ve bölgede yaşanan düzensiz göç ve terör hareketleri dahil bir çok sorunun çözülmesine katkı sağlayacağını işaret etti.   

SASAM’ın bu alandaki kamu diplomasisi çalışmalarını vurgulayan Karaköse, Türk Keneşine gözlemci üye olan ve tam üyelik başvurusu bulunan Afganistan’ın, Türk-Soy’a üyeliğinden duyulan memnuniyet, ifade etti. 

Katılımcıların yorum ve katkılarının ele alındığı toplantıda, NATO’nun Afganistan’dan çekilmesi ve sonrasında yaşanacak muhtemel gelişmeler, Kabil Havalimanının güvenliğinin Türkiye tarafından sağlanması, “Güney Türkistan” kavramı ve Afganistan’da yaşanan gelişmelerin Türk Dünyasına etkileri, Taliban’ın alan hakimiyetinin nüfus hareketine etkisi ve Türkiye’ye yönelen göç konuları toplantı kapsamında ana başlıklar olarak değerlendirildi.

SASAM’da Afganistan çalıştayı

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!