Savcı Mehmet Selim Kiraz şehit edildiği adliyede anıldı

Cumhuriyet Savcısı Mehmet Selim Kiraz'ın, İstanbul Adalet Sarayındaki odasında terör örgütü DHKP-C üyelerince 46 yaşındayken şehit edilmesinin üzerinden 9 yıl geçti. Kiraz, şehit edilişinin 9. yıl dönümünde İstanbul Adliyesi'nde düzenlenen törenle anıldı.

featured

Gezi Parkı eylemlerinde 16 Haziran 2013’te yaralanan ve tedavi gördüğü hastanede 269 gün sonra 11 Mart 2014’te hayatını kaybeden Berkin Elvan’ın ölümüne iliştin soruşturmayı yürüten savcı Mehmet Selim Kiraz, 31 Mart 2015’te Çağlayan’daki İstanbul Adalet Sarayına avukat gibi giren 2 terör örgütü üyesince adliyenin 6’ncı katındaki makam odasında rehin alındı.

Saatlerce süren çabaların ardından odasında silahla vurulan Kiraz, ağır yaralı olarak kaldırıldığı hastanede yaşamını yitirirken, 2 terörist Şafak Yayla ve Bahtiyar Doğruyol güvenlik güçlerince etkisiz hale getirildi. Soruşturmada, biri avukat girişinden elinde cübbeyle, diğeri ise vatandaş kapısından arama yapılarak adliyeye giren teröristlerin savcıyı rehin aldıklarında Yunanistan ile telefon görüşmesi yaptıkları ve talimat üzerine savcıyı öldürdükleri belirlendi.

DHKP-C yöneticisi 9 şüpheli hakkında 30 Mart 2016’da tutuklamaya yönelik yakalama kararı çıkaran savcılıkça 4’ü tutuklu, 1’i tutuksuz ve 9’u firari 14 sanıkla ilgili iddianame hazırlandı.

Teröristler Şafak Yayla ve Bahtiyar Doğruyol tarafından saldırının örgütün faaliyeti çerçevesinde ve önceden yapılan planlama gereği tasarlanarak işlendiği anlatılan iddianamede, 9 firari sanığın “anayasal düzeni zorla değiştirmeye teşebbüs” ve “kişiyi yerine getirdiği kamu görevi nedeniyle tasarlayarak kasten öldürme” suçlarından ikişer kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istendi.

İddianamede, Mustafa Koçak ve Murat Canım’ın “anayasal düzeni zorla değiştirmeye teşebbüs” suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapisle cezalandırılması, diğer sanıkların da “örgüte yardım etmek” suçundan 15’er yıla kadar hapis cezasına çarptırılması talep edildi.

CEZAEVİNDE ÖLEN KOÇAK’IN DAVA DOSYASI DÜŞTÜ

Davanın görüldüğü İstanbul 27. Ağır Ceza Mahkemesi savcı Kiraz’ın şehit edilmesinden 4 yıl sonra, 11 Temmuz 2019’da açıkladığı kararında tutuklu sanıklar Mustafa Koçak ve Murat Canım’ı “anayasayı ihlal” suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırdı. Bu sanıklar ayrıca “kasten öldürmeye yardım” suçundan 27 yıl, “kamu görevlisini silahla hürriyetinden yoksun kılma” suçundan 12 yıl, “Ateşli Silahlar Kanunu’na muhalefet” suçundan da 3 yıl ve 2 bin 700 lira da adli para cezası olmak üzere toplam 42’şer yıl hapis cezasına mahkum edildi.

Mahkeme, “silahlı terör örgütüne bilerek ve isteyerek yardım etme” suçundan tutuklu sanıklardan Cengiz Özel’e 11 yıl 3 ay ve Mithat Öztürk’e de 10 yıl hapis cezası verdi. Sanık Deniz Özel ise “silahlı terör örgütüne bilerek ve isteyerek yardım etme” suçundan 6 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Haklarında kırmızı bültenle yakalanma emri çıkarılan firari sanıklar Faruk Ereren, Hüseyin Fevzi Tekin, Mesut Demirel, Musa Aşoğlu, Nuri Eryüksel, Seher Demir, Şadi Naci Özpolat, Şerefettin Gül ve Zerrin Sarı’nın dosyaları ayrıldı.

Dosyanın gönderildiği İstanbul Bölge Adliye Mahkemesi 3. Ceza Dairesi, 22 Kasım 2019’da yerel mahkemenin kararının yerinde olduğuna hükmetti.

Yargıtay 16. Ceza Dairesi, 3 Temmuz 2020’de 4 sanığa verilen hapis cezalarını onarken, cezaevinde açlık grevindeyken 24 Nisan 2020’de ölen Mustafa Koçak hakkındaki hükmü sanığın vefatı nedeniyle bozdu. Yerel mahkemede görülen dava, 17 Temmuz 2020’de Koçak’ın ölmesi nedeniyle düştü.

ADLİYEDE TÖREN DÜZENLENDİ

Cumhuriyet Savcısı Mehmet Selim Kiraz, şehit edilişinin 9. yıl dönümünde İstanbul Adliyesi’nde düzenlenen törenle anıldı.

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç, Çağlayan’daki İstanbul Adalet Sarayı’nda Şehit Savcı Selim Kiraz için düzenlenen törene katıldı.

Burada konuşma yapan Bakan Tunç, “Bundan 9 yıl önce 31 Mart 2015 tarihinde alçak teröristlerin gerçekleştirdiği menfur saldırı sonucu şehit olan savcımıza Allah’tan rahmet diliyorum. Şehit savcımızı sadece bugün değil sadece anma programında değil 9 yıldır hayırla yad ediyoruz” dedi.

Törenin ardından Şehit Cumhuriyet Savcısı Mehmet Selim Kiraz’ın odasında Kur’an-ı Kerim okundu, masasına karanfiller bırakıldı. (AA-DHA)

 

Savcı Mehmet Selim Kiraz şehit edildiği adliyede anıldı

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!