Sayın Naci Görür… İliç’e bekleniyorsunuz

Erzincan İliç’te yaşanan siyanürlü altın madeni faciasına ilişkin bir yazı kaleme alan Halk Tv Yazarı Serpil Yılmaz, Veryansın Tv'nin konuya ilişkin yayınlarını da hatırlatarak, İliç'teki deprem tehlikesine dikkat çekti. Yılmaz, Bilim Akademisi Üyesi Prof. Dr. Naci Görür'e İliç'e gelmesi için çağrıda bulundu.

featured

Veryansın Tv’nin yaklaşık iki senedir “Türkiye’nin Çernobil’i” diyerek uyardığı, Erzincan İliç’teki yabancı ortaklı Anagold Madencilik isimli şirketin siyanürle altın çıkardığı madende, 13 Şubat 2024 tarihinde toprak kayması meydana geldi ve 9 işçi göçük altında kaldı.

Yaşanan felaket, siyanürlü madenin yol açacağı felakete karşı verilen mücadeleyi ve Veryansın Tv’nin haykırışlarını akıllara getirdi. Veryansın Tv’den Serkan Öz, Cumhuriyetçi Vatanseverler Hareketi’nden Avukat İsmail Hakkı Atal ve yıllardır köyü için mücadele eden Sedat Cezayirlioğlu, felaketten aylar önce İliç’teki ‘zehir’ havuzunun önünde açıklama yapmış ve Bingöl-Yedisu fay zonunun fay haritasını göstererek deprem tehlikesine dikkat çekmişti. 

thumbnail
İlişkili Haber

Veryansın Tv aylarca haykırdı, iktidar ölü taklidi yaptı! Maden faciası nasıl adım adım geldi

İliç’te yaşanan maden faciasının üzerinden bir ay geçmesine rağmen göçük altında kalan 9 işçiden hala haber alınamadı. Türkiye, İliç’te yaşanan faciayı konuşurken Halk Tv Yazarı Serpil Yılmaz, “Türkiye’nin ilk altın madenine ‘uygun’ raporu veren heyetin başındaki sürpriz isim” başlıklı bir yazı kaleme aldı.

Serpil Yılmaz yazısında, Veryansın Tv Genel Yayın yönetmeni Erdem Atay’ın, Dr. Enver Yaser Küçükgül ile iki hafta önce yaptığı “Türkiye’ye altın vuruş! Madenler nasıl peşkeş çekildi?” başlıklı programını hatırlattı. Yılmaz, Veryansın Tv’nin programıyla ilgili “Bugüne kadar izlediğim en kapsamlı altın madenciliği sunumuydu” değerlendirmesinde bulundu.

PROF. DR. NACİ GÖRÜR’E ‘OVACIK’ VE ‘İLİÇ’ SORUSU

Yılmaz, Bilim Akademisi Üyesi Prof. Dr. Naci Görür’ün “TÜBİTAK Proje Yürütücüsü” olarak altında imzası olan “Ovacık Projesi Çevre Faaliyetleri İncelemesi ve Strateji Raporu”nu işaret ettiği yazısında, “Türkiye’de ‘sömürge madenciliği’nin bu tezlerin üzerine inşa edildiğini” belirtti.

1971-2015 yılları arasında dünyada kayıtlara geçen 11 altın madeni kaynaklı felaketin 7’sinin siyanürlü liç ile bağlantılı olduğunu kaydeden Yılmaz, TÜBİTAK heyetinin hazırladığı Ovacık Altın Madeni raporuna ilişkin “ülke için risklerin dikkate alınmadığı ve altın rezervi ile ilgili abartılı rakamların gerçek kabul edildiğine” yönelik eleştirileri Prof. Dr. Görür’e sorduğunu aktardı.

‘NACİ GÖRÜR, İLİÇ’E BEKLENİYOR’

Prof. Dr. Görür’ün “uzun uzadıya yanıt vermeye istekli olmadığını” belirten Yılmaz, yazısında şu ifadeleri kullandı:

“TÜBİTAK’da raporu hazırlayan Yer Deniz Atmosfer Bilimleri ve Çevre Araştırma Grubu (YDABÇAG) başkanlığını anımsatmakla yetindi.

Zira ikinci sorum tam da uzmanlık alanına ilişkin olacaktı: ‘Erzurum İliç maden sahasının deprem fay hattı üzerinde olduğu ileri sürülüyor. Buna ilişkin bir uyarınız olacak mı?’

Elçiye zeval olmaz; Hoca altından aktif fay hattının geçtiği ‘haritalanan’ Erzincan İliç’e bekleniyor. Depreme dirençli bir kent olmaları yolunda toplumsal duyarlılığın artmasına katkı sağlayacak bir çağrı yapabileceğini umut ediyorlar.”

‘GÖZALTINA ALINAN ŞİRKETİN SORUMLULARI DEĞİL CEZAYİRLİOĞLU OLDU’

Erzincan İliç’teki siyanür sızıntısıyla gündeme gelen altın madenine karşı yürüttüğü mücadelesiyle tanınan Sedat Cezayirlioğlu’nun felaketin ardından gözaltına alındığını anımsatan Yılmaz, yazısını şöyle noktaladı:

“Muğla’da, Kaz Dağları’nda, Bergama’da hep ağacına, toprağına sahip çıkan köylüleri gördük. Ulusal düzeyde etki oluyor mu? Olsaydı Erzincanlı çevreci Sedat Cezayirlioğlu 10 yıldır feryat ediyor. Ne oldu? İliç’de içinde zararlı kimyasal atık barındıran 20 milyon metreküplük kütle doğaya aktığında ilk gözaltına alınan şirketin sorumluları değil Cezayirlioğlu oldu.”

Yayının tamamını izlemek için tıklayın:

Sayın Naci Görür… İliç’e bekleniyorsunuz

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

1 Yorum

  1. 14 Mart 2024, 06:00

    Katilin adını zikreden kişi hapiste, katil dışardaysa suç hakimdedir.

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!