Veryansın Tv aylarca haykırdı, iktidar ölü taklidi yaptı! Maden faciası nasıl adım adım geldi

Veryansın Tv'nin bir yıldan uzun süredir uyardığı ve “Türkiye'nin Çernobil'i” dediği Erzincan İliç'teki yabancı ortaklı altın madeninde toprak kayması meydana geldi. Toprak altında kalan çalışanların olduğu bildirildi. “Ülkeyi tamamen Çernobil’e dönüştürmek istiyorlar” diyen ve deprem korkusuyla yaşayan Sabırlı Köyü sakinleri yalnız bırakıldı. İşte olayın geçmişi ve Veryansın Tv'nin dinlenmeyen haykırışları...

featured

Erzincan İliç’te Sabırlı Köyü sakinlerinin yüzde 80’i Amerikalıların, yüzde 20’si de Çalık Grubu’nun olan Anagold Madencilik’e ait atık havuzlarından kaynaklı yaşanacak ‘siyanür ve sülfürik asit tehdidi’ne karşı mücadelesi sürerken; kahreden bir gelişme yaşandı.

Türkiye’nin ikinci en büyük altın madeni sahası olan ve siyanür sızıntısıyla gündeme gelen Erzincan İliç’teki altın madeninde göçük meydana geldi. Olayın ardından toprak altında kalan çalışanların olduğu açıklandı.

thumbnail
İlişkili Haber

İliç’te siyanür yayan altın madeninde göçük: 9 işçiye ulaşılamıyor!

Yaşanan felaket, yabancı ortaklı altın madeninin yol açacağı felakete karşı verilen mücadeleyi ve Veryansın Tv’nin haykırışlarını akıllara getirdi. Vatandaşların direnişlerine rağmen göz göre göre gelen tehlike akıllarda soru işareti bıraktı: “‘Siyanür’ madenindeki tehlikeye kulaklarınızı neden tıkadınız?” 

İşte Erzincan’da yaşananlar…

2022 yılının Nisan ayında Veryansın TV Youtube kanalında Serkan Öz’ün programına katılan emekli makinist Sedat Cezayiroğlu siyanür ve sülfürik asitin atmosfere verildiğini söyleyerek duruma tepki gösterdi.

Cezayiroğlu, 2019 yılında geliştirilen yeni proje ile sülfürik asit ve siyanürün birlikte kullanıldığını ve bu projede kullanılan 40 kimyasaldan 23 tanesinin direkt kanserojen olduğunu söyledi. Türk Mühendis ve Mimarlar Odası Genel Merkezi de Cezayirlioğlu ile birlikte dava açtı ve keşif davaları birleştirildi. Cezayirlioğlu, tüm vatansever ve çevre gönüllülerini 13 Nisan’da Erzincan İliç’e çağırdı.

Vatandaşlar siyanür tehdidiyle baş başa kalırken, şirket 197 futbol sahası büyüklüğündeki siyanür ve sülfürik asitli atık havuzunu 600 futbol sahası büyüklüğüne çıkaracağı bir projeye hazırlanıyordu.

‘ÜLKEYİ ÇERNOBİL’E DÖNÜŞTÜRMEK İSTİYORLAR’

Sabırlı Köyü sakinleri, 13 Nisan’da keşif öncesi altın madeninden kaynaklı siyanür ve sülfürik asit tehdidine karşı eylem yaptı. Köy sakinleri; uyandıklarında burunlarına bir zehir kokusu geldiğini ve siyanür dolu bu barajı istemediklerini söyledi. Sabırlı Köyü Muhtarı Savu, “864 tane ÇED başvurusu yapılmış ve ülkeyi tamamen Çernobil’e dönüştürmek istiyorlar.” ifadelerini kullandı.

‘MÜSLÜMANLIK İDDİASIYLA SALTANAT KURANLAR NEREDE’

Veryansın TV olarak önemli bir gerçeğin altını çizmek istediğini vurgulayan Serkan Öz, “Hangi Müslüman toprağını savunmaz? Müslümanlık iddiasıyla saltanat kuran tarikat ve cemaatler neredesiniz? Bize tebliğler yapıp sokaklarda ayetler okuyan hocalarınız bize Tarım Bakanlıklarına, ilgili kurumlara gidip de ‘Çalma çırpma haramdır, yanacaksınız’ demeyip de barlarda, kafelerde oturan insanların hayatlarına müdahale eden tarikat mensupları, cemaatler, ne zaman toprak savunurken olacaksınız?” diye seslendi.

NİHAT GENÇ: BURADA YAPILANI AFRİKA’DA YAPAMAZLAR

Yazar Nihat Genç, 16 Nisan 2022’de yaptığı açıklamada “Erzincan İliç tüm dünyada benzeri olmayan bir şey. Burada yapılanı Afrika’da yapamazlar!” diyerek, altın madeninin genişleme talebine tepki gösterdi.

VATANDAŞIN SESİ DUYULMADI, SİYANÜR HAVUZU PATLADI!

Veryansın TV’nin ısrarlı yayınları sonrası gözlerin çevrildiği Erzincan İliç’teki “İkinci Çernobil” vakasında korkulan oldu, 21 Haziran’da  Anagold Madenciliğe ait Çöpler altın madeninde siyanür sızıntısı yaşandı. Siyanürün Fırat Nehri’ni besleyen dereye aktığı iddia edildi.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı, altın madeni işletmesine, 2872 sayılı ‘Çevre Kanunu’na göre, 16 milyon 441 bin TL olan en üst sınırdan ceza uygulamıştı. Ayrıca Bakanlık tarafından altın madeni işletmesinin faaliyeti durduruldu.

Altın madeni işletmecisi Anagold Madencilik ise yaşanan gelişmelere ilişkin açıklama yaparak dökülen solüsyonun içindeki siyanür miktarının 8 kg olduğunu belirtmiş ve siyanürün “hızlıca temizlendiğini” iddia etti. Fırat Nehri’ne tonlarca siyanür aktığı iddiasını ise yalandı.

Veryansın TV’ye konuşan Kimya mühendisi Melis Ertoğan, “Siyanür içeren maden kazaları feci şekilde yıkıcı ekolojik etkilere yol açar. Genel olarak siyanür girdiği akıntılardaki belirli bir uzaklık içindeki tüm hayatı öldürür” uyarısında bulundu.

SİYANÜR İŞÇİLERE Mİ TEMİZLETİLDİ?

Sızan siyanürün temizliği yaptırılan işçilerden özel görüntüler geldi. 25 Haziran Cumartesi günü saat 11.40’ta çekilen görüntülerde siyanür temizliği kameralara yansıdı.

İş makinesiyle temizlik yaptırılan işçi, “Saçılan siyanürü toprakla karıştırıp yoğunlaştırdılar. Şu gösterdiğim köpüklü alan hep siyanür. Menfezin içi de siyanür. Kimse açıklama yapmıyor. Siyanür topraklara karıştırılıyor ve önlem alınmıyor. Bizi siyanürün içinde çalıştırıyorlar. Başımı kaldıramıyorum baş ağrısından” ifadelerini kullanıyor.

Aynı işçi alandaki kimyasalları görüntülediği videoda, “Burası Erzincan İliç Anagold altın madeninde patlayan siyanür birikintileri. Şu anda bize temizlettiriliyor” dediği duyuldu.

Söz konusu iddialar üzerine Anagold Madencilikten açıklama yapıldı. Açıklamada “Bir çalışanın ‘25 Haziran Cumartesi’ günü çektiğini belirttiği görüntülerde ‘siyanürlü alanı temizletiyorlar’ gibi asılsız ve yanlış iddialar yer almaktadır. Maden sahamızda 21 Haziran 2022 tarihinde talihsiz çevre kazası meydana geldi. Aynı tarihte kaza alanı uzman ekiplerce, tamamen bilimsel yöntemlerle temizlendi” denildi.

FELAKETİN BOYUTU BİLİRKİŞİ RAPORUNDA

Siyanür sızıntısıyla oluşan çevre felaketinin boyutunun resmi açıklamalardan daha büyük olduğu ortaya çıktı. Veryansın Tv’nin ulaştığı bilirkişi raporunda 60 metreküp kapasiteli borunun patlaması sonucu bölgeye 3,5 saat süreyle siyanür aktığı ortaya çıktı. Resmi verilerde bu sürenin 2 saat 15 dakika olduğu iddia edilmişti. Ayrıca sızıntının maden sahasının yakınında bulunan ve Fırat Nehri’ne bağlanan dere yatağının yamacına kadar ulaştığı da vurgulandı.

Siyanür sızdırması üzerine 21 Haziran 2022’de faaliyetine son verilen Anagold Madencilik, 3 ay sonra yeniden açıldı.

MADEN ŞİRKETİNDEN ‘GENİŞLEME’ BAŞVURUSU

Siyanür sızıntısıyla tartışma konusu olan altın madeni 3 kat kapasite artışı istemiyle de gündeme geldi.

Cumhuriyetçi Vatanseverler Hareketi’nden (CVH) Sedat Cezayirlioğlu ve Avukat İsmail Hakkı Atal, siyanür sızıntısıyla gündeme gelen madenin ‘kapasite artırım ÇED iptal davası’nda 5 Ekim 2023 günü yapılması planlanan keşfe itiraz etti. Cezayirlioğlu ve Atal, bilirkişilerine yönelik olarak “Ya AKP’li, ya altın madeni savunucusu, ya akademik yeterlilikleri ve unvanları eksik, ya da hidrojeolog yerine hidrolik mühendisi bilirkişi çıktı” iddiasında bulundu.

İLİÇ’TEKİ DEPREM RİSKİ

Çevreciler, siyanür tehdidine karşı mücadelesini sürdürürken ‘kapasite artırım ÇED iptal davası’nda bilirkişiler keşif için 6 Aralık’ta bölgeye geldi. Cezayirlioğlu ve Atal, siyanür ve sülfürik asitin atmosfere verildiği ‘zehir’ havuzunun önünde basın açıklaması gerçekleştirdi. Çevreciler, “Her yer Erzincan, her yer direniş” sloganları attı.

Bingöl-Yedisu fay zonunun fay haritasını göstererek, İliç’teki deprem tehlikesine işaret eden Atal, “Başta Naci Görür olmak üzere bilim insanları diyor ki; burada her an 7’den büyük deprem bekleniyor. Çünkü tam altımızdan fay geçiyor. Eğer şu anda burada deprem olsa hepimiz öldük. Aşağıda zombileşmiş kapitalist işçiler de öldü. 2017’de yapılmış bilimsel çalışma diyor ki; en son 1939’da 7’den büyük deprem olmuştur, yüzyıllık periyotlar maksimum periyotlardır ve yüzyıldan daha kısa bir sürede beklenmektedir. Şu anda 1939 depreminden sonra 84. yıldayız. Bilim insanları her an yıkıcı bir deprem bekliyor burada.” diye konuştu.

NİHAT GENÇ’TEN CELAL ŞENGÖR’E ‘İLİÇ’ HATIRLATMASI

Yazılarında İliç’teki tehlikeye dikkat çeken Nihat Genç, Veryansın Tv’de kaleme aldığı yazısında çevreciler için “zır cahil grubu” diyen Prof. Dr. Celal Şengör’e tepki gösterdi ve siyanür sızıntısıyla gündeme gelen Erzincan İliç’te Anagold Madencilik’in yarattığı tehdide dikkat çekti.

Şengör’ün açıklamalarının zamanlamasına dikkat çeken Genç, “Celal Şengör bu açıklamasını tam da 6 Aralık Erzincan İliç’te bilimsel keşif raporu yapılacağı günün öncesi söylüyor, yani, birileri kulağına söylemiş!” ifadelerini kullandı.

Genç, “Siyanürle toprağımızda canlı bırakmayan uluslararası şirketlerin arkasında valiler var siyasiler var bürokrasi var avukat orduları var siyasete baskı ve yaptırım güçleri var, oysa, siyanüre karşı gelen halkın elinde avukat, medya, yazar ve akademi gibi hiç yok!” diyerek isyan etti.

Veryansın Tv’nin Youtube kanalında “sesli köşe” olarak yayımlanan yazı, platform tarafından kaldırılmıştı. Veryansın Tv 1 hafta yayın yapamama cezası aldı.

İşte Veryansın Tv’nin ‘İliç’ haykırışları…

Veryansın Tv aylarca haykırdı, iktidar ölü taklidi yaptı! Maden faciası nasıl adım adım geldi

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

2 Yorum

  1. Veryansin tv Nihat Genç birçok defa yazdılar ilk yazan onlardı..sonuç herkes mışıl mışıl uyudu..

  2. geliyorum diyen felaket doğa intikamını alır.Allahın sopası yok.gene timsah gözyaşı döküp olayı kapatacaklar millet yer herşeyi yediği gibi.

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!