'Sayın Öcalan'a kızan Mehmet Metiner, PKK ve Öcalan için neler demişti?

Geçmişte terör örgütüne ve Öcalan'a yönelik övgüleriyle hatırlanan Mehmet Metiner, Prof. Dr. Gülümser Heper'in canlı yayında söylediği ve sonrasında düzeltip özür dilediği 'sayın Öcalan' sözü üzerinde tepinince kendi sözleri tekrar gündeme geldi.

'Sayın Öcalan'a kızan Mehmet Metiner, PKK ve Öcalan için neler demişti?
'Sayın Öcalan'a kızan Mehmet Metiner, PKK ve Öcalan için neler demişti?

CNN Türk Masası'nda Semiha Şahin'in sunduğu programda Prof. Dr. Gülümser Heper, terör örgütü ele başı Abdullah Öcalan'ı tanımlarken yanlışlıkla "sayın" demesi üzerine programda ilginç anlar yaşandı.

Daha önce terör örgütünün siyasi uzantısı HADEP'de Genel Başkan Yardımcılığı yapan Mehmet Metiner, Gülümser Heper'e tepki gösterdi. Heper, "Öcalan'a ne saygı duyar ne de ismini saygınlık çerçevesinde kullanırım". dedi. Bir kasıt olmadığını belirten Heper, izleyenlerden özür diledi.

Buna rağmen Mehmet Metiner ve Metin Özkan, Gülümser Heper'e tepki gösterince sosyal medyada bu ikiliye tepki geldi.

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Erdoğan'ın da geçmişte Öcalan'a "sayın" dediğini hatırlatan vatandaşlar, Özkan ve Metiner'in buna tepkisiz kalmasını hatırlattı.

Üstelik Mehmet Metiner'in Öcalan'la ilgili övgü dolu sözleri tekrar gündeme geldi.

PKK açılımının ateşli savunucularından Metiner, TRT'de katıldığı bir programda "Bazı kesimler PKK'nın talepleri üzerinden konuyu tartışmaya çalışıyor. Bu çok yanlıştır. PKK kendini lavettikten sonra ister başka bir parti kursun isterse BDP ile devam etsin, talep ettiği şeyler için silah kullanmasına gerek yok. Bağımsız bir Kürdistan için silah kullanabilirsiniz. Ama ana dilde eğitim, demokratik özerklik, bunlar için silah kullanılmaz" ifadelerini kullanmıştı.

Metiner, PKK elebaşı Abdullah Öcalan'ın hükümet-cemaat çatışmasına benzin dökmeyecekleri yolundaki açıklaması ve Gezi sürecindeki tavrını överek, “Öcalan, Türkiye'nin demokratikleşme sürecine katkı sağlayan bir yerde duruyor” demişti.

Geçmişte FETÖ'ye yakınlığıyla bilinen Metiner, örgütün Balyoz ve Ergenekon gibi kumpaslarının savunuculuğunu yapmıştı.

Metiner, 2008 yılında Teke Tek programında Gülen'i "Hocaefendi devlete düşman değil, cumhuriyete düşman değil..." sözleriyle savumuştu.