Sayısal Loto'da kazanma ihtimali kaç? Özkök'ten Milli Piyango reklamına devam...

Milli Piyango, Sayısal Loto gibi şans oyunlarını düzenleyen SİSAL’ın CEO’su Selim Ergün, Hürriyet'ten Ertuğrul Özkök'ün köşesinden açıklamalarına devam etti. Ergün, "Geçtiğimiz dönemde Sayısal Loto’da ikramiye kazanma ihtimali 54’te 1’di. Bu oran bugün 20’de 1’e yükseldi" iddiasında bulundu.

Sayısal Loto'da kazanma ihtimali kaç? Özkök'ten Milli Piyango reklamına devam...

Milli Piyango’da KDV’nin Demirörenler için sıfırlandığı iddialarının ardından Demirören grubun gazetesi Hürriyet gazetesinde konuyla ilgili art arda çıkan haberler tartışma yarattı. Medya Ombudsmanı Faruk Bildirici, Hürriyet yazarı Ertuğrul Özkök’ün köşesinde haber görünümlü reklam yazıldığına dikkat çekerek tepki göstermişti.

Özelleştirildikten sonra güven sorunu yaşanan iddialarla gündeme gelen Milli Piyango, Sayısal Loto gibi şans oyunlarını düzenleyen SİSAL’ın CEO’su Selim Ergün’le söyleşine devam eden Özkök, bazı sorular sordu.

1) ‘ÇILGIN SAYISAL LOTO’ BU HAFTA 87 MİLYON TL’YE GELDİ

Ben bir Milli Piyango kullanıcısıyım ama tanıdığım Sayısal Loto oynayan çok kişi var. Orada neler oluyor?

“Operasyonu biz devraldıktan sonra önemli değişiklikler yaptık. Çılgın Sayısal Loto’da oynama şeklini 49 sayıdan 90 sayıya çıkardık. Haftada 2 gün olan çekiliş günlerini de 3’e çıkardık. Geçtiğimiz dönemde en yüksek 17 milyon TL olan büyük ikramiye miktarı bugün 87.5 milyon TL’ye ulaştı.”

2) BİR KİŞİNİN KAZANMA İHTİMALİ 54’TE 1’DEN 20’DE 1’E YÜKSELDİ

Konunun cahili olarak merak ettiğim bir şey var. Son zamanlarda şöyle bazı sözler duydum: Mesela büyük ikramiye çıkmıyormuş. Üst üste kazanan numara oluyormuş diye... Mesela Sayısal’da bana sanki çıkması mümkün değilmiş gibi görünüyor. Nedir bunun aslı?

“Aslında oyunların ikramiye kazandırması belli bir matematiksel tahmine dayanıyor ve demin bahsettiğim üzere herhangi bir müdahaleye açık olmayan makinelerin yaptığı çekilişlerde çıkan rakamlar ile oyunseverlerimizin tahmin ettikleri rakamların eşleşmesi gerekiyor. Örneğin istatistiki olarak Süper Loto’da büyük ikramiye çıkması için 50 milyon adet kolonun oynanmış olması gerekiyor gibi bir varsayım var. Hatırlarsanız 27 Ağustos Perşembe günü gerçekleştirilen Süper Loto çekilişinde Tekirdağ’ın Muratlı ilçesinden 1 kişiye 32 milyon 364 bin 752 TL çıkmıştı, halbuki o güne kadar oynanan kolon sayısı 50 milyona ulaşmamıştı. Adı üzerinde, şans oyunu bu.”

İnsan merak ediyor, böyle bir oyunu oynadığı zaman kazanma şansı nedir diye...

“Onu da şöyle söyleyeyim: Geçtiğimiz dönemde Sayısal Loto’da ikramiye kazanma ihtimali 54’te 1’di. Bu oran bugün 20’de 1’e yükseldi. Olasılık arttı yani.”

Yani Sayısal oynayan her 20 kişiden biri kazanıyor mu?

“Biliyorsunuz, 49 rakamla oynanan lotoyu 90’a çıkardık. Ancak artık 2 bilene de ikramiye veriyoruz ve örneğin 5 bilen oyunseverlerimizin kazandıkları ikramiye tutarı geçmişe oranla katlanarak arttı. Bunun sonucunda bir kişinin kazanma ihtimali 54’te 1’den 20’de 1’e yükseldi.”

3) ŞANS İKRAMİYELERİNDEN 4 AYDA CEBİMİZE GİREN TOPLAM PARA NE?

Gelelim öyleyse cebimize giren paraya... Türkiye’de şans oyunları oynayan insanlar bu yıl ne

kazandı? Ellerine ne geçti?

“Sadece son 4 ayın rakamlarını vereyim. 1 Ağustos-30 Kasım döneminde toplamda 928 milyon 826 bin 788 TL ikramiye dağıttık.”

Peki operasyon size geçtikten sonra her bir şans oyununda ne kadar para dağıtıldı?

“Rakamları vereyim:

KAZI KAZAN: 483 milyon 561 bin 386 TL,

SAYISAL LOTO: 177 milyon 672 bin 419 TL,

SÜPER LOTO: 166 milyon 588 bin 597 TL,

ŞANS TOPU: 43 milyon 607 bin 787 TL,

ON NUMARA: 40 milyon 811 bin 961 TL ve

PİYANGO: 16 milyon 584 bin 638 TL oldu.”

Milli Piyango’nun dağıttığı ikramiye çok az değil mi?

“Hayır, değil. Çünkü Milli Piyango ikramiyesinin rakamını büyüten iki tür çekiliş var. Biri özel çekilişler, yani milli günlerde. Biz devraldığımızdan beri sadece 2 özel çekiliş oldu. Ama asıl rakam yılbaşı çekilişinden geliyor. Yani bu rakama 100 milyon tam bilet ve öteki ikramiyeleri de ekleyince bu rakam çok daha büyüyecek...”