Sedef Kabaş tutuklandı

featured
service

Cumhurbaşkanına hakaret suçundan sulh ceza hakimliğine sevk edilen gazeteci Sedef Kabaş tutuklandı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a televizyon programında söylediği sözler nedeniyle hakkında soruşturma açılan gazeteci Sedef Kabaş için RTÜK tarafından da inceleme başlatıldı.

Radyo ve Televizyon Üst Kurulu Başkanı Ebubekir Şahin “TELE 1 yayın kuruluşunda, Sedef Kabaş’ın Sayın Cumhurbaşkanımızı hedef alan kabul edilmesi asla mümkün olmayan sözlerine ilişkin inceleme kararı alınmıştır. Konu ilk Üst Kurul toplantısında Kurul gündemine getirilecektir. Kamuoyunun bilgisine sunarız.” açıklaması yaptı. 

Soruşturma kapsamında polis ekipleri saat 02.00 sıralarında Kabaş’ın Sarıyer’deki evine giderek gözaltına aldı. Açıklamayı Tele1 Genel Yayın Yönetmeni Merdan Yanardağ yaptı. 

TUTUKLANDI

Televizyon programında Cumhurbaşkanı Erdoğan’a yönelik sözleri nedeniyle gözaltına alındığı belirtilen Kabaş, Vatan Caddesi’ndeki İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ne götürüldü. Kabaş İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ndeki işlemlerinin ardından Çağlayan’da bulunan İstanbul Adalet Sarayı’na getirildi. Savcılıktaki işlemlerinin ardından Kabaş “Cumhurbaşkanına hakaret” suçundan tutuklanma talebiyle nöbetçi İstanbul Sulh Ceza Hakimliğine sevk edilen Kabaş tutuklandı.

NE DEMİŞTİ 

Sedef Kabaş, TELE1’deki programda, “Çok meşhur bir söz vardır. Taçlanan baş akıllanır diye. Ama görüyoruz ki gerçek değil. Ya da tam tersi bir söz vardır. Büyükbaş hayvan bir saraya girdiği zaman o kral olmaz. O saray ahır olur” ifadelerini kullanmıştı. 

Kabaş, soruşturma haberinden sonra o sözleri tekrarlayan bir paylaşım yapmıştı. 

Adalet Bakanı Gül’den Sedef Kabaş açıklaması

AKP’DEN TEPKİLER

Öte yandan, Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, AKP Sözcüsü Ömer Çelik, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, Sedef Kabaş’ın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a yönelik sözlerine tepki gösterdi.

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü Kalın  “Cumhurbaşkanımızın şahsına ve Cumhurbaşkanlığı makamına yönelik hakaret dolu sözler, söyleyenin zavallı ve müptezel halini ortaya koymuştur. Bu aziz millet, hadsizlere inat Cumhurbaşkanımıza da onun makamına da sahip çıkmaya devam edecek” dedi.

AKP Sözcüsü Ömer Çelik, Kabaş’ın ifadelerini ahlaksızlık olarak değerlendirerek, “Gazeteci sıfatı taşıyan Sedef Kabaş’ın bir televizyon kanalında Cumhurbaşkanlığı makamını aşağılık sözlerle hedef alması muhalefet değil ahlaksızlık ve pespayeliktir. Bu ahlaksızlığı lanetliyoruz. Milletin oylarıyla seçilmiş Cumhurbaşkanımıza, devletimizin başına bu çirkin üslupla hitap millete ve milli iradeye hakarettir. Bu ahlaksızlığı mahkum ediyoruz. Bu aşağılık davranışla hukuki ve siyasi olarak en güçlü şekilde mücadele edeceğiz” ifadelerini kullandı.

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Şems-i Tebrizi’nın “İnsanı hayvandan ayırt eden edepdir” sözüne atıfta bulunarak, “Edebini, insanlığını kaybetmişler, sıra sıra dizilmiş, debelendikleri haset ve hakaret çukurundan Milletin Adamı’na edepsiz laflar etmişler. Sedef, edepsiz, yanında oturup arkasına sığınanlar daha edepsiz” açıklamasında bulundu.

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum da “Hakareti, terbiyesizliği ve ahlaksızlığı meslek edinen bir şahsın çirkin üslubuyla sayın Cumhurbaşkanımıza ve Cumhurbaşkanlığı makamına ettiği hakaret aynı zamanda aziz milletimizin iradesine ve değerlerine alçakça bir saldırıdır” ifadelerini kullandı.

Sedef Kabaş tutuklandı

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

17 Yorum

 1. 4 ay önce

  Sonuna kadar katılıyorum Sedef kabas a

  Cevapla
 2. 4 ay önce

  Az bile demiş,

  Cevapla
 3. 4 ay önce

  Sedef Kabaş, eleştiri yapmış, kimseye hakaret etmemiştir…yanındayız.

  Cevapla
 4. 4 ay önce

  sedef kendi kanalında da dikine konuşan birisiydi yayında ne demiş acaba?

  Cevapla
 5. 4 ay önce

  Aziz millete neredeyse her gün hakaret edenler, çikolata, dondurma bile tadamamış çocuklarımıza tecavüz edenler, onların geleceğini karartanlar, ölmelerine neden olanlar, haksız kazanç edinenler ve bir sürü haksızlık yapanlar hakkında , ne zaman soruşturma açılacak? Ne zaman hak ettikleri cezalar almaları sağlanacak?

  Cevapla
 6. 4 ay önce

  Arkasında kim ya da kimler var bilemem ama eğer bu ülke bir hukuk devletiyse gecikmiş bir karar.Severiz sevmeyiz ama Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanına hakaret etmek Türk Milletine hakaret etmektir.Bunu gözardı edene de gereği yapılır.

  Cevapla
 7. 4 ay önce

  valla orada kimsenin adi gecmitor. Iddia edilen “sahsin” oldugu yer de zaten saray degil, kulliye. Uzerine alindiysa kendinde var demek ki birsey.

  Cevapla
 8. 4 ay önce

  inceleme başlatan ve tutuklayıp içeri tıkanların elleri dert görmesin. iki bira içip, dans edip, Fazıl Say dinlemeyle çağdaş ve Atatürkçü olduğunu sanan güruhtan sadece bir tanesi.

  Cevapla
 9. 4 ay önce

  Ülkedeki hainleri, yolsuzluk yapanları, çocuk istismarcılarını ve daha nice suçluları
  tutuklayın.

  Cevapla
 10. 4 ay önce

  cumhurun adı bile geçmiyor , Türk milletine ve değerlerine 20 yıldır demediklerini bırakmayanlara sessiz kalanlar ,bir gazetecinin yorumunda anında harekete geçiyorlar

  Cevapla
 11. 4 ay önce

  cumhurbaşkanına hayvan demek makamına ahır demek hakaret değilse, sana hooooo, bürrrrrst çüüüüüş şeklinde eleştirel bir şekilde cevap veriyorum

  Cevapla
 12. 4 ay önce

  Kelepçe takılmadığı halde ellerin arkadan birleştirerek ters kelepçe takıldı imajı vermek eğitim gerektirir!

  Cevapla
 13. 4 ay önce

  Şimdi birisi dese ki “…. hapse girdiğinde cezaevi … olmaz” boşlukları doldurunca bu cümle hakaret olmuyor mu? O zaman ben niye doldurmuyorum meşrebime göre boşlukları yüksek ahlakımdan mı? Yoksa ceza alır ve tazminat öderim diye mi? Önemi yok,demokraside veya başka bir rejimde kimsenin bir diğerine bu şekilde hakarete hakkı yok!

  Cevapla
 14. 4 ay önce

  Arkadaslar hakikatler uzerinden konusalim. Bahsi gecen sahis ile atasozunun ne ilgisi olabilir. Akdenize whitesea diyebilen bir cevherden bahsediyoruz. Gereksiz tartismalar bunlar.

  Cevapla
 15. TC Cumhurbaşkanlığı makamına tabiki hakaret etmek, kötü söz söylemek kimsenin harcı değil..çünkü Devletin başı ve her görüşe, her vatandaşa eşit mesafeli, ülke çıkarlarını koruyan bir makamdır..
  Ama şunuda unutmamak gerek, bizde şu an partili bir cumhurbaşkanı var yani siyasi bir temsiliyet de söz konusu..
  Gelişmiş ülke demokrasilerinde siyasi yöneticilere öyle sözler sarf ediliyor ki, o siyasiler ise genellikle yargıya gitmeden cevabını veriyor.

  Cevapla
 16. 4 ay önce

  ha ha, kafanin bastigina bak. akli sira incelik yapmis, odun.

  Cevapla
 17. 4 ay önce

  iktidar dozajı artırıyor seçim uzakta olamaz.

  Cevapla
Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!