Sedef Kabaş’ın mahkemedeki ifadesi ortaya çıktı

featured
service

Sedef Kabaş’ın bir televizyon kanalında söylediği sözleri nedeniyle tutuklanmasının ardından mahkemede verdiği ifade ortaya çıktı. Kabaş ifadesinde, ‘Hakaret etme kastım yoktur sözlerin orijinalini değiştirerek söyledim’ dedi.

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’a yönelik söylediği sözler nedeniyle gazeteci Sedef Kabaş hakkında İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığı’nca soruşturma başlatıldı. Başsavcılık, iddia edilen hakaret suçunun işlendiği televizyon kanalının Sarıyer’de olmasından dolayı dosyaya yetkisizlik kararı vererek İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderdi.

Soruşturma kapsamında polis ekipleri dün gece saat 02.00 sıralarında Kabaş’ın Sarıyer’deki evine giderek gözaltına aldı. Sedef Kabaş İstanbul Emniyet Müdürlüğü’ndeki işlemlerinin ardından Çağlayan’daki İstanbul Adalet Sarayı’na getirildi. Savcılıktaki işlemlerinin ardından Kabaş, ‘Cumhurbaşkanına hakaret’ suçundan tutuklanma talebiyle nöbetçi İstanbul Sulh Ceza Hakimliğine sevk edildi. Hakim karşısına çıkan Kabaş, tutuklandı.

Sedef Kabaş Sulh Ceza Hakimliğindeki ifadesinde savcılıktaki ifadesini tekrar ettiğini söyleyerek “Sözün orijinali bir atasözüdür. Hatta sözün orijinalini de değiştirerek sarf ettim. Bundan da anlaşılacağı üzere hakaret etme gibi bir kastım yoktur. Kastetmek istediğim toplumu kucaklayan birleştirici bir üslup olması gerektiğidir. Bunu vurgulamak istedim. Atılı suçlamayı kabul etmiyorum. Serbest bırakılmayı talep ediyorum. Aleyhime olan hususları kabul etmiyorum” dedi.

Mahkemede Kabaş’ın avukatı Uğur Poyraz müvekkilinin ifadesine katıldığını belirterek, “Sedef Kabaş’ın kaçma ihtimali yok, delil karartma ihtimali yok, deliller de toplanmış. İnfial uyandırma gibi bir şey de söz konusu değildir. Mahkemenin doğru karar vereceğine inanıyorum. Müvekkilim sabit ikametgah sahibidir, serbest bırakılmasını talep ediyoruz. hakimliğiniz aksi kanaatte ise adli kontrol kararı verilmesini talep ederiz” şeklinde konuştu.

‘EYLEMİN TELEVİZYON PROGRAMINDA GERÇEKLEŞTİRİLMİŞ OLMASI’

Nöbetçi hakimliğin, Kabaş hakkında verdiği tutuklama kararının gerekçesinde, “Şüpheli sarf ettiği sözlerde, ‘…Sayın Cumhurbaşkanını hedef alarak kullanmadım…’ şeklinde savunmada bulunmuş ise de, dosya içerisinde mevcut video kaydının izlenmesi neticesinde hakimliğimizde aksi yönde oluşan kanaat, müsnet eylemin televizyon programında gerçekleştirilmiş olması sebebi ve suçun nitelikli hali kapsamına girdiği ve cezada aktarım ön görüldüğü hususları birlikte değerlendirildiğinde, şüphelinin üzerine atılı suçu işlemiş olduğu hususunda kuvvetli suç şüphesinin bulunduğu” ifadelerine yer verildi.

‘KAÇMA VE SAKLANMA İHTİMALİNİN YÜKSEK OLDUĞU’

Tutuklama kararının devamında, “Atılı suçun vasıf ve mahiyeti ile eylemin nitelikli hal olarak düzenlenmiş olması karşısında kanunda öngörülen cezanın alt ve üst sınırı nedeniyle kaçma ve saklanma ihtimalinin yüksek olduğu, bu nedenle bu aşamada adli kontrol hükümlerinin uygulanmasının yetersiz kalacağı, bu doğrultuda tutuklamanın ölçülü olduğu kanaatine varılarak, şüphelinin ‘Cumhurbaşkanına hakaret’ suçundan tutuklanmasına karar verilmiştir” denildi.

Sedef Kabaş’ın mahkemedeki ifadesi ortaya çıktı

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

17 Yorum

 1. 4 ay önce

  Kaçma ihtimali olsa saat ikide gidip evinden almazlardı. Gündem saptırma senaryoları bunlar.

  Cevapla
 2. Hani bir yerlerde okuruz ya, bazı ünlü kişilere yada devlet adamlarına birileri absürd bir şeyler söyler, o da şık zekasıyla öyle bir cevap verir ki hem cevabını vermiş olur hemde saygı görür..
  Bu, ilkokulda öğretmenin öğrencisine, uzat bakıyım elini deyip cetvel vurması gibi bir şey..
  Ama ben en çok, bir ara göz gezdirdiğim Halk tv deki Özlem Gürses’in, özellikle de bir kadın gazeteci olmasına rağmen söylediklerine şaşırdım ve yuh dedim..

  Cevapla
 3. 4 ay önce

  Enes Kanter’i France24 kanalında gördüm. Tutuklamaya isyan ediyordu. Kabaş, geçmişte FETÖ’nün saflarında yer almış, kumpasçı, Atatürkçü gibi görünen, Can Dündar gibilere sahip çıkan emperyalistlerin maşası bir kadın. Cumhurbaşkanlığına hakaretten olmasa bile vatana ihanetten bugüne kadar tutuklanmalıydı.

  Cevapla
 4. 4 ay önce

  Hıźını alamamış, kendini 2015 bugün tv sinde zannetmiş kadın..

  Cevapla
 5. 4 ay önce

  Daha da saldırganlaşacaklar, ne bekliyordunuz ki. Yapay gündemler, kavgalar, o bu.

  Cevapla
 6. 4 ay önce

  Türkiye bu kararla tam bur diktatörlük e dönüşmüş bulunuyor. Gücü trumpa Bronson a yemeyip tukurdugunu Sapir sapır yalan Erdoğan ancak savunmasız insanlara yetiyor ama bir yere kadar.

  Cevapla
 7. 4 ay önce

  bulent arinclari, huseyin celikleri, melih gokcekleri ve nicelerini tutukla once veya onlari dillendir. vatana ihanet eden okuzleri dillendir.

  Cevapla
 8. 4 ay önce

  Yorum yapanlar
  Bundan sonra Atasözlerini kullanmayın.
  Zulümle Abad olanın
  Akibetini biliyormusunuz.
  Türklük ayaklar altında
  Zamlar Ülkemiz insanını fakirleştiriyor.
  Takıldığınız konulara bakın.
  Meleklerin cinsiyeti varmı.
  UYANIN GAFLET UYKUSUNDAN…

  Cevapla
 9. 4 ay önce

  Allah’tan aklımızı okuyamıyor yani.Yoksa küllüm müebbet!

  Cevapla
 10. 4 ay önce

  Kabaş şimdiye kadar çoktan tutuklanmaliydı.şimdi asıl nerelerden ses çıkacak göreceğiz.Bu tiplerde ki bu cesaretin arka planı hakkında fikir sahibi olacağız.yakında görürüz.

  Cevapla
 11. 4 ay önce

  şu enes kanter denilen soysuzu kulağından tutup bu ülkeye getiremiyormuyuz yaaa

  Cevapla
 12. 4 ay önce

  kaçma saklanma dan ziyade tekrar etme ihtimali daha yüksek.

  Cevapla
 13. Fetöcüler her yerde RTE ye karşı her menfi olayda ortaya çıkar..bu Sedef Kabaş’ın Fetö sevicisi olduğu anlamına gelmez..

  Cevapla
 14. 4 ay önce

  Türkiye Cumhuriyeti devletinde yaşayan her vatandaş 5186 sayılı kanun ile 5237 sayılı kanunun 299.maddesini bilmek zorunda,heleki gazeteci ise.
  Efendim ben Atatürk’ü veya Cumhurbaşkanını sevmiyorum dolayısıyla istediğimi söylerim ,söylersen hukuka toslarsın sonrada ellerini arkaya koyup yalandan ters kelepçe takılmış numarası yaparsın kahramansın ya.

  Cevapla
 15. 4 ay önce

  Sedef KABAS’i alkisliyorum.Medeni cesaret sahibi yalaka olmayan bir kadin gazeteci.Tüm kadinlarin ibret ve örnek almasini diliyorum.Zalime zalim demek asla suc degildir.Tutuklanacagim korkusu ile zalime yalakalik yapmak,zulmüne sessiz kalmak insanlik onuruna aykiridir.

  Cevapla
 16. 4 ay önce

  Hahahaaa, :)

  Cevapla
 17. 4 ay önce

  hem devletin en üst makamına hakaret et hem ters kelepçe yapıldı algısı yarat sonra da öyle oldu böyle oldu de ayıp be kardeşim. muhalefet ol da bu saygın olsun. gerçi böylelerine ne desen boş ama bu olayla birlikte aklı başında herkes neyin ne olduğunu gördü

  Cevapla
Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!