Şehit Teğmen’in son görüntüleri çok önemli uyarılar veriyor!

İdlib'de şehit olan Tank Teğmen Ali Emre Fırıncıoğlu'nun saldırıdan bir gün önce 'Dünkü uçak saldırısında ucuz kurtulduk' dediği görüntüleri ortaya çıktı. Uzmanlar, hava sahası hakimiyeti olmadan İdlib'deki kara güçlerimizin tehdit altında olacağının altını çiziyor.

Şehit Teğmen’in son görüntüleri çok önemli uyarılar veriyor!

Suriye’nin İdlib kentinde düzenlenen hava saldırısında şehit olan Tank Teğmen Ali Emre Fırıncıoğlu’nun saldırıdan bir gün önce çekilen görüntüleri duygulandırmıştı.

Teğmen Fırıncıoğlu kısa videoda, “Dünkü uçak saldırısında ucuz kurtulduk” demişti.


Görüntüler, İdlib’de hava hakimiyeti olmaması nedeniyle sahada görevli askerlerin can güvenliğinin tehdit altında olduğu yorumlarına neden olmuştu.

Kaygıları doğrulayan uzmanlar, hava sahası hakimiyeti olmadan İdlib’deki kara güçlerimizin tehdit altında olacağını ve Şehit Teğmen’in sözlerinin önemli uyarılar verdiğinin altını çizdi. Türkiye’yi İdlib’de Suriye ve Rusya ile karşı karşıya getiren durumun tekrar ele alınması gerektiğini vurguladılar.

‘YENİDEN DEĞERLENDİRİLMELİ’

Emekli Tümgeneral Beyazıt Karataş, İdlib krizinin patlak vermesinin hemen ardından bugüne kadar yaşanan gelişmeleri şöyle değerlendirdi:

“TSK ve ilgililerin İdlib’de sahaya ilişkin bilgileri elbette bizlerden fazladır. Sadece sade bir vatandaş olarak provakasyon açısından her yöne açık bu saldırıların detaylı olarak incelendiğini ve değerlendirildiğini tahmin ediyorum.

TSK’ya yapılan ilk saldırıya ilişkin fotoğraflara baktığımda mutlaka yetkililer de olay yerinde inceleme yapmışlardır. Mevzilerimizdeki hasarın; klasik top, roket veya havan atışı yerine daha hassas vuruş sağlayan atış vasıtaları kullanılarak yapıldığı görüntüsü vermektedir.

1. ve 2. saldırı haberlerini yazarken 3.saldırı haberi de geldi. Henüz ayrıntıları belli olmamakla beraber bu işlerin belli bir noktadan sonra kontrol edilemez boyutlara taşınması an meselesi olarak gözükmektedir.

Astana ve Soçi Mutabakatlarının artık işlevini yitirdiği ve yeniden ele alınması gerektiği çok net olarak görülmektedir. İdlib meselesinin liderler seviyesinde ivedilikle ele alınması kaçınılmazdır.

Türk ve Rus heyetleri görüşmelerinden bir sonuç beklenmesinin çok iyimser bir yaklaşım olduğu zaten belliydi. Bunun yerine artık yeni bir safhaya giren Suriye Savaşı ivedilikle Türkiye, Rusya ve İran olarak liderler seviyesinde bir çağrıyla ele alınmalıdır.

Şahsi düşüncem başlangıçtan itibaren Türkiye, Rusya ve İran olarak yürütülen ilişkilerin daha fazla bozulmasına imkan vermeden bir araya gelinmesi, PKK, YPG ve FETÖ’ye destek veren ABD’nin oyununa gelinmemesi olmalıdır.

Suriye’de çevre ve komşu ülkelerle işbirliğinin bozulması durumunda Türkiye aleyhine çıkacak çok çok olumsuz bir durumun yansımalarının, Irak, Suriye, Kıbrıs, DoğuAkdeniz, Ege ve Libya’da hissedilecektir.

İdlib’deki gelişmeleri S400 ve Patriot üzerinden değerlendirmek veya ‘Patriot’lar gelsin, S400’ler nerede?’ demenin sorunun çözümüne veya askeri başarıya çok büyük katkı sağlamayacağını aslında biliyorsunuz. Sahadaki gerçeklere göre ‘yeniden’ hareket etmek zorundasınız.”