'Selahattin Demirtaş, CHP ve İyi Parti'ye ültimatom verdi'

Eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş'ın CHP ve İYİ Parti'ye tehdit olarak yorumlanan "üçüncü ittifak" çıkışıyla başlayan tartışmaya AKP de katıldı.

'Selahattin Demirtaş, CHP ve İyi Parti'ye ültimatom verdi'

Edirne F Tipi Cezaevi’nde tutuklu bulunan eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, önceki gün terör örgütü PKK/HDP'nin yayın organlarından Yeni Yaşam gazetesine açıklamalarda bulunmuştu.

Demirtaş, “Bana göre, eğer muhalefetteki milliyetçi odaklar demokrasi ittifakına ısrarla engel olmaya devam edeceklerse bu durumda HDP’nin öncülüğünde üçüncü bir ittifak, ‘demokrasi ittifakı’ olarak ilan edilebilir” demişti.

"CHP'ye tehdit" olarak yorumlanan Demirtaş'ın açıklamaları siyaset gündeminin ana konuları arasına girdi.

Dün CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu'na Demirtaş'ın açıklamaları soruldu.

Bir gazetecinin “Bir değerlendirmeniz olacak mı?” sorusuna yanıt veren Kılıçdaroğlu “Hayır, herhangi bir değerlendirmem yok. Bir ittifak olur mu olmaz mı bilmiyorum ama şu anda görünen iki tane ittifa var zaten . Cumhur İttifakı ve Millet İttifakı. Üçüncü bir ittifak olur mu olmaz mı zaman gösterir” dedi.

AKP'li Hamza Dağ, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda şunları kaydetti:

"Selahattin Demirtaş, CHP ve İYİ Parti'ye resmen ültimatom verdi ve 'Kendi içinizdeki milliyetçileri, ulusalcıları temizleyin, yoksa yeni bir ittifakın önü açılır.' dedi. CHP ve İYİ Parti'nin önde gelen aktörleri ise yine topu taca atmayı ve bu tehdide boyun eğmeyi tercih etti.

HDP'li ve PKK'lı aktörlerin daha önceki rest çekmelerine, had bildirmelerine defalarca sükunetle yaklaşan Millet İttifakı'nın temsilcilerinin şunu bilmesi gerekiyor: Bu cevapsız bırakılacak bir mesele değildir! Buradan CHP’li ve İYİ Partili aktörlere soruyorum, Selahattin Demirtaş'tan korkuyor musunuz? Oy kaygısı için mi bu 'ayar vermeye' sessiz kalıyorsunuz?"