'Şenol Güneş maaş değil huzur hakkı almalı'

A Milli Futbol Takımımızın Euro 2020 başarısızlığını değerlendiren Çetin Susan, Milli takım hocasının düzenli maaş yerine huzur hakkı almasını önerdi. Susan, 'Milli takımlarda ve Federasyonun köşe başlarında on yıllardır demir atıp yosun tutmuş, performansı ölçülüp değerlendirilmeyen, burnundan kıl aldırmayan, arada bir kulüp turuna çıkıp, kovulunca yine postu federasyona seren demirbaş tipler' dedi.

'Şenol Güneş maaş değil huzur hakkı almalı'
'Şenol Güneş maaş değil huzur hakkı almalı'

MURAT ŞİMŞEK / VERYANSIN TV

A Milli Takımımız, EURO 2020'de büyük hayal kırıklığı yaşattı. Turnuvanın en kötü performansını gösteren ay-yıldızlı ekip 3 maç sonunda puan alamadan organizasyona veda etti. Duayen spor yazarı Çetin Susan, A Milli Takımımızın performansını Veryansın Tv'ye değerlendirdi...

2020 Avrupa Futbol Şampiyonası sürüyor; Türkiye’nin elenmesinin sebepleri nelerdir sizce?

Dünyada salgın nedeniyle, Türkiye’deyse ilaveten ‘siyasi prim’ beklentisiyle küme düşmenin de kaldırılmasıyla, zalimane bir takvimle oynatılan rekor sayıdaki maç, futbolcuları fiziken ve –özellikle de-mental olarak bitirmiş. Bu net olarak görüldü. Tamam dev aynasında görmeyelim ama bu A Milli kadronun karşılığı bu kadar kötü performans olamaz. Bizim futbolcularımızın, sağlam bir mental temeli olmadığından; Avrupa’da aynı kulüpte, aynı koşullarda sezon geçiren bir Portekizli uçarken, Türk’ün yürüyecek hâli olmayabiliyor.

Şenol Güneş’in sorumluluğu nedir peki?

Maçlar oynanırken fark ettim ki; bence bu turnuva için yapacağı fazla bir katkı yoktu. Oynayacak hâli hatta inancı olmayan futbolculara taktiğin ne katkısı olur? Niye Ali oynadı da Veli oynamadı, düzeyindeki yorumlar mevcut durumu açıklamaz. 24 takımın içinde en etkisiz, en edilgen, en güçsüz, en sıkıcı futbolu Türkiye oynadı. Üstelik bunu, 3 maç / 0 puan / -7 averajla tabelaya yansıtmayı da başardılar. Örneğin Finlandiya da kifayetsiz bir takımdı, o da elendi ama 3 puan ve -2 averajla, ezilmeden…

Ama Şenol Güneş’in zamlanan maaşı, futbolculara dağıtılan milyonlarca lira prim gündeme gelmekte gecikmedi?

Şenol Güneş veya başkası, milli takım teknik direktörlüğü önemli konum. Uluslararası federasyonlar sezon planlaması yaparken, milli maçlara ayrılan haftalara 2 bazen 3 maç koyuyorlar. Örneğin A Millilerimiz, 2019’daki 12 maçını 5 kısa zaman diliminde oynamış. 2020’deki 8 maçını 3 periyotta; 2021’de ise şu ana kadarki 9 maçını 3 periyotta oynamış. Yani Şenol Güneş’in resmi mesaisi, yılda, her biri 1-2 haftalık 3-5 dönemle sınırlı. Karşılığında elde ettiği gelir, gayri resmi rakamla yılda 27,6 milyon TL. Üstelik katıldığı şampiyonayı sıfır puanla bitirmesi bu durumu hiç etkilemiyor, yine zammını falan alıyor. Âdil mi bu?

Rakamlara dökünce ilginç bir sonuç çıkıyor gerçekten…

Bu başka ülkelerde de böyle ama bizim kadar hovardası az. Ülkede birim işe düşen en yüksek emek geliri olabilir bu. Milli Takımlar yani Federasyon, haksız servet birikimine yataklık etmemelidir.

Nasıl olmalı sizce?

Milli takım hocasının, düzenli maaşı, ücreti olmaz, olmamalı! Onun yerine, Huzur Hakkı almalılar, milli takımlarda ve Federasyonun köşe başlarında on yıllardır demir atıp yosun tutmuş, performansı ölçülüp değerlendirilmeyen, burnundan kıl aldırmayan, arada bir kulüp turuna çıkıp, kovulunca yine postu federasyona seren demirbaş tipler. Sayıları az değil bunların ve bilindik isimler çoğu.

Huzur hakkını biraz açabilir miyiz?

“Belli bir konuyu görüşmek için toplanan bir kurulun üyelerine ödenen paradır.” diye tanımlamış TDK ‘Huzur Hakkı’nı. Cuk oturuyor, 12 ayın 1-1,5 ayını toplanarak geçiren hocalarımızın pozisyonuna. Huzur hakkı uygulanırsa, hem kendileri huzur bulur hem kamu vicdanı.

Milli takıma hoca aranırken, Ankara Demirspor veya Kızılcabölükspor teknik adamının adı geçmiyor, gündemdeki isimler belli. Kariyerlerini geliştirirken, yükünü de tutmuş adamlar hepsi. Madem bu ‘en onurlu görev’, yaşlar 70’e dayanmışken bir şeyi de parasız yapıverin ‘vatan aşkına’; muhtaç değilseniz şayet.

Sizin tüm teknik direktörlere cephe aldığınız sonucuna varılabilir?

Asla, sıra tam oraya gelmişti. Bakınız, 2020 verileriyle, Türkiye’nin 4 kademedeki liglerinde yer alan profesyonel takımların altyapılarında, “Gençlik Gelişim Teknik Sorumlusu ve Antrenörü” olarak 949 hoca görev yapıyor. Asgari ücretle, boğaz tokluğuna, o da parasını alabilirse… Sadece Şenol Güneş’in rivayet olunan maaşı, örneğin 7’şer bin liradan yaklaşık 4 bin adet aylık ücret ediyor, alın size kaynak. Futbola bundan iyi hizmet olur mu? Diğer yosun tutmuşların yükünden de kurtulursanız, genç hocalar ihya olur.  Şu rakamı da unutmayalım: Milli takımların sürekli personel giderleri geçen dönem, 55. 427. 257 TL olmuş, bütçeyi yüzde 22 aşarak.