‘Sessiz Çığlık’ kahramanı Bilal Amca’dan üzücü haber

FETÖ’nün kumpas davaları sürecinde düzenlenen tüm eylemlerde ileri yaşına rağmen hep en ön saflarda yer alan ve ‘Bilal Amca’ olarak anılan Bilal Balta hayatını kaybetti.

‘Sessiz Çığlık’ kahramanı Bilal Amca’dan üzücü haber

VERYANSIN TV

Ergenekon ve Balyoz kumpasından hapis yatan komutanlara destek için her hafta düzenlenen Sessiz Çığlık eylemlerinin müdavimlerindendi. Gerek Silivri’deki ‘Vatan Nöbeti Çadırı’nda gerekse askeri okulların açılması için düzenlenen eylemlerde ileri yaşına rağmen hep en ön sıralarda yer aldı Bilal Balta.

Bir süredir İstanbul Kartal'da bir hastanede tedavi gören Balta’nın beyin kanaması geçirerek yaşamını yitirdiği öğrenildi.

Bilal amcanın ölüm haberi kumpas mağdurlarını da derinden üzdü.

Emekli Kurmay Albay Bora Serdar sosyal medya hesabından “Kumpas davalar süresince her Cumartesi icra ettiğimiz ‘Sessiz Çığlık’lara ilerleyen yaşına rağmen hiçbir zaman desteğini esirgemeyen sevgili Bilal amcamızı bugün kaybettik. Mekanı cennet olsun...” diye yazdı.

'HERKESİN SİNDİĞİ BİR ZAMANDA O HASTA HALİYLE HEP BİZİMLEYDİ'

Kumpas davalara karşı direnişin sembol isimlerinden olan Şebnem Derviş de Bilal Balta’yla ilgili Veryansın Tv’ye şunları söyledi:

“Ben Bilal amcayı Cumhuriyet mitingleri zamanı tanıdım. 2006-2007, her yolculuğumuzda vardı . İzmir, Ankara, Isparta, Antalya, Samsun… Her yere geldi o haliyle. Ardından Silivri Beşiktaş’taki ‘Sessiz Çığlık’lar, herkesin korktuğu, sindiği zamanlarda o hasta ve yaşlı haliyle hep bizimleydi. Çok üzgünüm, onu çok özleyeceğim. Ta o zamanlarda bana verdiği kalpağı ve fotoğraflarımız hatıra kaldı ondan.”

Silivri ‘Vatan Nöbeti’ çadır sorumlusu Hıdır Hokka da sosyal medyadan Bilal amcanın bütün eylemlerin içinde en önde yer aldığına dikkat çekerek, “Kahramanımızsın” diye yazdı.