SETA'da yaşanan bu mu: Sakarya ekibi, İstanbul ekibini tasfiye etti!

SETA yaşanan görevden alma ve istifalar 'Neler oluyor?' sorusunu gündeme getirirken, 'AKP içindeki güç mücadelesinin yansıması' yorumlarına neden oldu.

SETA'da yaşanan bu mu: Sakarya ekibi, İstanbul ekibini tasfiye etti!

Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın'ın kurucusu olduğu, Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun'un uzun yıllar yöneticiliğini yaptığı, Sabah gazetesi yazarı Burhanettin Duran'ın koordinatörlüğünü yürüttüğü ve sarayın dış politikalarına yön verdiği iddia edilen SETA'daki istifa dalgası dikkat çekti.

Son dönemde Batı yanlısı politikalarıyla AKP içinde de tartışmalara neden olan Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı'nda (SETA) bir grup görevden alındı. Buna tepki gösterenlerin de istifa etmesiyle 20 kişi SETA'dan ayrılmış oldu.

SETA, ABD'den taşeronluk istiyor

Kulisler "Ne oluyor?" sorusuyla kaynıyor.

SETA'da tasfiye edilenler Fahrettin Altun'a yakın isimlerin de yer aldığı 'İstanbul ekibi'nden olduğu, tasfiyecilerin ise Burhanettin Duran'ın başındaki "Sakarya ekibi" olduğu öne sürüldü.

Gazete Duvar'dan Osman Çaklı'nın iddiasına göre olayla ilgili kulislerde SETA içerisinde iki klik arasında ‘uyumsuzluk’ oluştuğu konuşuluyor.

Buna göre İletişim Başkanı Fahrettin Altun'a yakın olan 'İstanbul ekibinden' 12 kişi kovuldu. Bu ekibe yakın diğer isimlerse tepki göstererek istifa ettiklerini açıkladı.

GİDENLER ALTUN'A YAKIN GRUP

Genel Koordinatör Burhanettin Duran ile anlaşamayan ekibin işten atılmasının akabinde Veysel Kurt, Hasan Basri Yalçın, Enes Bayraklı gibi isimler, sosyal medyada yaptıkları istifa açıklamalarında 'Cumhurbaşkanına sadakat' ve 'büyük Türkiye vizyonu' vurgusu yaptı.

Fahrettin Altun'un işten atılan isimlerle ortak kitap çalışmaları bulunuyor. Altun ayrı ayrı, Hasan Basri Yalçın ve İsmail Çağlar ile iki kitap çıkarmış. İşten atılan ya da istifa edenler İstanbul'daki farklı üniversitelerde görev yapmaları nedeniyle SETA'yı yakından tanıyanlar tarafından 'İstanbul ekibi' olarak anılıyorlar.

İKİ KLİĞİN ANLAŞMAZLIĞI

SETA'da yaşananlara ilişkin iddiaların yer aldığı haber şöyle:

"İstifa ettiğini duyuran İsmail Çağlar, bir süre önce Cumhurbaşkanı imzasıyla Basın İlan Kurumu Genel Kurulu üyeliğine atanmıştı. İstifa açıklamasında da "işten çıkarmaları yanlış bulduğum için ayrıldım" dedi. Ancak Çağlar'ın aslında istifa etmediği, işten atıldığı iddia ediliyor. Dün akşam ortaya çıkan istifa açıklamaları da yeni değil, bir aylık sürecin sonucu. Bir ay önce ilk olarak 12 isim işten atıldı. Bunlar arasında İsmail Çağlar ile Hasan Basri Yalçın da bulunuyordu. Dün akşam itibariyle SETA'dan 8 kişinin istifasını açıklamasıyla birlikte toplam 20 kişinin ilişkisi kesildi.

'FAHRETTİN ALTUN ERDOĞAN'I İKNA EDEMEDİ'

İstanbul ekibinin tasfiyesiyle 8 kişinin istifasının bir ay bekletilmesinin nedeni olarak ise Fahrettin Altun'un Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı ikna etmeye çalışması gösteriliyor. Buna göre Altun, kendine yakın ekip hakkında verilen karara müdahale etmeye çalıştı ancak sonuç alamadı. Tasfiyeyi gerçekleştiren kliğin ise 'Sakarya ekibi' olarak anılan grup olduğu düşünülüyor. Sakarya ekibi adını, büyük çoğunluğu Sakarya Üniversitesi kökenli siyaset bilimci olan hocalardan oluşması nedeniyle almış. Bu ekibin başında ise Berat Albayrak'a methiyeler düzen, istifası sonrası 'arka çıkan' yazılar yazan Burhanettin Duran yer alıyor. Duran, aynı zamanda Sabah gazetesi yazarı.

ALBAYRAK'IN ROLÜ VAR MI?

Burhanettin Duran'ın arkasında 'bir güç' olmadan böyle bir tasfiyeyi gerçekleştiremeyeceği de iddia ediliyor. Bu gücün ise SETA'yı finanse eden Albayraklar olduğu savunuluyor. Albayrakların onayı olmadan tasfiyenin olmayacağı ileri sürülüyor. SETA'nın gazeteleri fişleyen raporundan sonra Alman hükümetine kuruluş hakkında soru önergesi verilmişti. Önergede SETA'nın kimler tarafından finanse edildiği de sorulmuştu. Finans kısmıyla ilgili önergeye şu yanıt gelmişti: "Federal Hükümet'in bilgisine göre SETA bir devlet kuruluşu değildir. Merkezi Ankara'dadır, İstanbul, Brüksel, Washington, Kahire ve 2017'den beri de Berlin'de bir şubesi bulunmaktadır. Hükümete yakın olan kuruluş büyük ölçüde Albayrak ailesi tarafından finanse edilmektedir."