featured

SGK’dan SMA hastalığı ilaçlarına ilişkin açıklama

service

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) SMA hastalığı ilaçlarıyla ilgili yaptığı açıklamada, “Tüm dünyada SMA hastalığının tedavisinde yaygın olarak kullanılan ilaç, Sağlık Bakanlığı’nın yurt dışından getirilebilecek ilaçlar listesinde yer almakta olup; Sosyal Güvenlik Kurumunca yurt dışından özel izinle getirilerek, aracısız ve ücretsiz olarak hastalarımıza ulaştırılmaktadır” ifadelerini kullandı.

Sosyal Güvenlik Kurumu ( SGK) SMA hastalığı ilaçlarıyla yazılı bir açıklama yaptı.

Açıklamada şu ifadelere yer verildi:

Türkiye Cumhuriyeti, vatandaşlarının %99’unu kapsama alan Genel Sağlık Sigortası ile kaliteli sağlık hizmetlerini erişilebilir kılmaktadır. Tüm dünyada SMA hastalığının tedavisinde yaygın olarak kullanılan ilaç, Sağlık Bakanlığı’nın yurt dışından getirilebilecek ilaçlar listesinde yer almakta olup; Sosyal Güvenlik Kurumunca yurt dışından özel izinle getirilerek, aracısız ve ücretsiz olarak hastalarımıza ulaştırılmaktadır.

İlaçların yanı sıra bu kapsamdaki her türlü tetkik ve tedaviye erişim de ücretsiz olarak sağlanmaktadır.
SMA Tedavisinde kullanılan ilaç;

SMA Tip 1 hastaları için 05/07/2017’den
SMA Tip 2-3 hastaları için 01/02/2019’dan itibaren Sağlık Uygulama Tebliği (SUT) kapsamındadır.Şu ana kadar bu kapsamda ödenen tutar 2 milyar TL’yi aşmıştır.Tüm hastalıklar için yeni çıkan ilaç, tetkik ve tedavi yöntemlerinin etkinliği ve yerindeliği, ilgili komisyonlarca takip edilmeye ve gözlemlenmeye devam edilmektedir. Devletimiz daima tüm vatandaşlarımızın yanındadır.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü
SGK’dan SMA hastalığı ilaçlarına ilişkin açıklama

You have to agree to the comment policy.

0 Yorum

  1. 1 sene önce

    Zaten yapması gerekeni “yapıyorum, ediyorum” diye anlatan kuruma SGK denir :)

    Bu arada bu SMA işinde çok yalan yanlış bilgi dolaşıyor ortada; dikkatli olmak lazım.

    Cevapla