‘Simitçimiz bize Türk olduğumuz için simit vermiyor’

Antalya'nın Demre ilçesinde, simidi yerli halka 7,5, yabancı turiste 20 liraya satan seyyar satıcı B.M.'ye, toplam 1162 liralık idari para cezası uygulandı. Simitçi ile yaşadığı diyaloğu kaydeden M.Ö., "Turistlere ayrı mı oluyor bu iş? Bir şeyin bedeli neyse odur. Arkadaşlar görüyorsunuz; simitçimiz Türk olduğumuz için simit vermiyor. Bana ilk önce 'Simit yok' dedin" diyerek tepki gösterdi.

featured

Demre’de turizmin önemli merkezlerinden Aziz Nikolaos Anıt Müzesi’ni, yıl içinde binlerce yerli ve yabancı turist, ziyaret ediyor. Kentte yaşayan M.Ö. ile eşi H.Ö. (49) de tatil için Demre’ye geldi. Müzeyi gezen çift, yanındaki seyyar simitçiden simit almak istedi. Simitçi ise M.Ö.’ye satış yapmak istemedi. Turistin yanında kendisine simit satılmayan M.Ö., simitçi ile yaşadığı diyaloğu cep telefonu kamerasıyla kaydetti.

Simidin yerli halka 7,5 liradan, turistlere de 20 liradan satıldığını öğrenen M.Ö., “O kadar simit var. Neden bana ‘Sana simit yok’ diyorsun? Turistlere ayrı mı oluyor bu iş? Bir şeyin bedeli neyse odur. Arkadaşlar görüyorsunuz; simitçimiz Türk olduğumuz için simit vermiyor. Bana ilk önce ‘Simit yok’ dedin” diyerek tepki gösterdi.

‘SİMİT VERİRİM AMA TURİSTİN YANINDA, YOK, DERİM’

1 metre uzunluğunda dizili simitlerin olduğu görülen kamera kayıtlarında simitçi, “Turistin yanında sana simit satamam. Turiste 20 liradan simit satıyorum. Sana 7,5 liraya verdiğimi görürse adam ne der? Simit veririm ağabey, neden vermeyeyim fakat ağabey turistin yanında ‘Yok’ derim. Simidi 20 liraya satıyorum. Sana orada veremem” dedi.

Bu sırada simitçi, simidin fiyatını soran turiste, ‘1 euro’ yanıtını verdi. Simitçinin bu anları da kameraya yansıdı.

BAŞKAN DEVREYE GİRDİ

Kamera görüntülerini inceleyen Demre Belediye Başkanı Okan Kocakaya, hemen harekete geçti. Konuyla ilgili açıklama yapan Kocakaya, “Demre Belediyesi zabıta ekiplerince bahsi geçen kişinin B.M. isimli şahıs olduğu öğrenildi. B.M.’ye ‘seyyar satıcılık yapmaktan, ekmek ve simit gibi gramaj ve fiyatı ilgili kurumca belirlenen azami satış fiyatına uymamaktan’ toplam 1162 lira idari para cezası uygulandı ve ayrıca faaliyetlerinden menedildi. İlçemizde bu tür seyyar faaliyette bulunan satıcılara müsaade edilmeyerek denetimlerimiz devam etmektedir” dedi.

‘Simitçimiz bize Türk olduğumuz için simit vermiyor’

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

7 Yorum

 1. 4 ay önce

  Peki bu satıcıyı vatandaş tesbit edene kadar belediye neredeydi?Zabıta bu adamları bilmiyormuydu?
  Zabıtanın görevi zaten esnafı kontrol edip gerekli önlemleri almaktır.Yoksa vatandaş şikayet etsin biz de gerekeni yaparız düşüncesi yanlış.

  • 4 ay önce

   Eger sosyal medyada bu tepki gostermeseydi kimsenin haberi olmayacaktı zabıta ne şiş yansın ne kebap misali ses cikartmamiş

   Cevapla
 2. 4 ay önce

  yanlış haber. Türk’e simit yok demiyor ki simitçi.. Bu yorumu yapan kişi videoyu çeken beyefendi. Siz de yanlış yansıtıyorsunuz. British Museum ingilizlere ayrı turistlere ayrı fiyat uyguluyor. Bizzat şahidim. Aynı simitçinin yaptığı gibi…

  • 4 ay önce

   bu soyledigin yalan. ben londrada yasiyorum british museuma giris herkese bedava, herkese..

   Cevapla
  • 4 ay önce

   Gayet haklı ayrıca napsın adam 30-40centmi istesin?
   1 euro gayet isabetli öbür türlü turizme ters olur turizmin amacı esnafa ve işletmelere zenginlik katmakdır.

 3. 4 ay önce

  Başkanın zabıtaların haberi yokmuş öyle mi? Hiç inandırıcı değil.

 4. 4 ay önce

  Serbest piyasa ekonomisi 🙂

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!