Sinan Engin ve Ahmet Çakar o gece Beyaz Tv önünden nasıl kaçtı?

Boşnaklara yönelik iğrenç sözlerine rağmen tekrar Beyaz Tv ekranlarına çıkartılan Rasim Ozan Kütahyalı'yı protesto için toplanan grubu susturmak isteyen Sinan Engin ve Ahmet Çakar'ın kaçarak kanala sığınmak zorunda kaldığı ortaya çıktı.

Sinan Engin ve Ahmet Çakar o gece Beyaz Tv önünden nasıl kaçtı?

Beyaz TV’de yayınlanan “Beyaz Futbol” programında, Boşnaklara yönelik infial yaratan ve tüm Türkiye'nin tepkisini çeken iğrenç sözlerin sahibi Rasim Ozan Kütahyalı'nın yeniden aynı kanalda çıkması büyük tepki çekmişti. Melih Gökçek'in oğlu Osman Gökçek'in, kanala bir daha çıkmayacağı için "namus sözü" vermesine rağmen Kütahyalı geçen haftalarda Beyaz Tv'de yeniden ekrana dönünce yüzlerce Boşnak, kanalın önüne dayandı. Boşnak dernekleri de kararı protesto etti ve sosyal medyada kampanya başlattı.

Ancak tepkilere rağmen Gökçek, Kütahyalı'dan vazgeçmedi.

Tartışma sürerken Bosna Sancak Derneği Başkanı Erdoğan Erden, Veryansın Tv Youtube kanalında Erdem Atay'a çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Kütahyalı'nın sarf ettiği sözün ne anlamda ve nerede kullanıldığını bilemeyeceğini ancak istihbarat örgütleri tarafından kendisine servis edilerek söyletilebileceğini belirten Erden, “Srebrenitsa, Boşnak Soykırımı bütün dünya tarafından tanınan 1992 ve 1995 yılları arasında bir soykırımdır. Burada Sırp faşistlerin söylemlerinin aynısını ROK bir tv programında söylemiştir. Bu şeref yoksunu, ahlak yoksunu, namus yoksunu o sözü kendisinin bilmesi imkansızdır. O kelimeler ROK'a bir yerden servis edilip ekrandan söylenmiştir. Türk ve Müslüman kadınlarıyla alay etmiştir" dedi.

Erdem Atay'ın "Bilmesinin mümkün olmadığını söylüyorsunuz. Gerçekten böyle bir ihtimal var mı?" sorusuna üzerine Erden şöyle devam etti:

"Kesinlikle bunu bilmesinin bir ihtimali yok. Ben Bosna'da 1 sene boyunca Türk Barış Gücü askeri olarak orada tercümanlık yaptım. Bu kampları gezme fırsatımız oldu. MİT'te de olan, izlediğimiz kasetlerde, izlediğimiz gizli istihbarat raporlarında bu söylemler çok iyi biliniyor.Yalnızca bir vatandaşın, bir Balkan Türk'ünün bile bu kelimeleri bilmesinin yüzde bir imkanı yok. Bu insana daha Ergenekon, Balyoz, Fenerbahçe Kumpas dosyaları nasıl servis edildiyse, bu dosya da önüne gelmiş.

Kamera görüntüleri de vardır. Sırplar, Srebrenitsa soykırımını yaparken, o akşam Hollanda askeri orayı terk ederken, kameralar önünde şöyle bir şey söyler: 'Bu akşam Türklerden, 600 yıllık buradaki hakimiyetinin öcünü alıyoruz. Bugün Türklerden öcümüzü alıp bugün burada bu katliamı, soykırımı yaptıktan sonra Türk bayramı ilan edeceğiz diyorlar. Bunu kameralara söylüyorlar. O gün 8 bin 372 kişi bir gecede (yüzde dokasını da bayan) öldürülüyor."

Protestolar sırasında televizyon binasına giren Erdoğan Erden, Sinan Engin ile Ahmet Çakar'ın dışarıda protesto eylemi düzenleyen 500 kişilik grubu susturmayı önerdiğini söyledi.

Erden şöyle devam etti:

"Ben onlara baktım şöyle, siz dedim herhalde ne yaptığınızı, olayların nereye varacağını bilmiyorsunuz dedim. Bu bir futbol maçı değil, dışarıdaki insanları susturamazsınız dedim. Kendileri Ahmet Çakar ve Sinan Engin oldukları için böyle basit bir futbol maçı gibi davrandıklarını görünce buyrun dedim çıkalım gidelim. Ertem Şener de geldi. Dışarı çıkar çıkmaz, onlar taraftar zannediyorlardı, bizim arkadaşlarımız bu cümlenin nerelere gittiğini çok iyi bilenler inanılmaz şekilde protesto yaptılar. Onlar da koşarak, bu Türk televizyonlarında gösterilmedi, hemen içeri kaçtılar."

Açıklamaların tamamı videomuzda...