Skandal iddia: Yılda bir kere bile okula gitmediler… Eğitimi tarikatlar, diplomayı MEB verdi!

Devletin resmi imam hatip ortaokulunda kayıtlı 900 öğrenciden 300’ünün, 1 yılda bir kere bile okulda derse girmeyip, tarikatlara dini eğitime gittiği iddia edildi. Öğretmenlere idare baskısıyla karnelerine “Sıfır Devamsızlık” yazılan öğrencilerin sınıf geçirilip mezun edildikleri belirtildi. Eğitim İş 2 Nolu Şube Başkanı Kadir Tokuş, “MEB, tarikatlara öğrenci kaçırmak için imam hatipleri, tarikatlara paravan yaptı" dedi.

featured

Ümraniye Celaleddin Ökten Hoca İmam Hatip Ortaokulu’ndaki 900 öğrenciden, 300’ünün 2022-2023 eğitim-öğretim yılında hiç bir derse girmediğini söyleyen Eğitim İş 2 Nolu Şube Başkanı Kadir Tokuş, “Okula sadece sınav haftası ve sınav saatinde gelip, sınavlara girip-çıkıp, eğitim için tarikata gittiler. Ümraniye’de imam hatipler benzer durumda. En çok devamsızlık bu okulda” dedi.

‘TARİKATLAR İMAM HATİPLERİ AÇIK ÖĞRETİME ÇEVİRDİ’

Sözcü gazetesinden Sultan Uçar’ın haberine göre, öğrencilerin karnelerinde 1 gün bile devamsızlık yapmamış gibi gösterildiğini anlatan Başkan Kadir Toruş şunları söyledi: “Resmi evrak olan karnede sahtekarlık yapılarak, öğrenci devamsızlıkları sıfırlandı. Sahtekarlığa öğretmenlerin itirazını, okul idaresi kayıt altına almadı. Tarikatlar, imam hatipleri açık öğretime çevirirken, MEB, örgün eğitim diploması verdi. MEB Temel Kanunu’na aykırı ve laik eğitime karşı tarikatlara öğrenci göndermek için Şube Öğretmenler Kurulu (ŞÖK) kullanıldı.

‘ÖĞRETMENLER ZORLA SUÇ ORTAĞI YAPILIYOR’

Kurul normalde, öğrencilerin yıl boyu akademik başarısını görüşüp, bir sonraki yılın eğitimini planlar. AKP, dindar ve kindar nesil için okul idarelerini baskı altına alıp, kullandı. Öğretmenler, sınıf geçirdiği öğrenciyi tanımıyor. Öğretmenler, bunun suç olduğunu defalarca okul idaresine bildirse de, hukuksuzluk sürdü. Son karneler, sahtekarlığı kanıtladı. ŞÖK kararıyla her okulda en fazla 10-15 öğrenci sınıf geçerken, bu okuldaki 900 öğrenciden 300’ü, yani her 3 öğrenciden 1’i öğretmenler de zorla suç ortağı yapılıp, sınıf geçirildi. ”

‘MEB, TARİKATLAR İÇİN İMAM HATİPLERİ PARAVAN YAPTI’

“5,6,7 ve 8’inci sınıfta notu 45 puandan düşük olup, 20 günden fazla devamsızlık yapan öğrencilerin sınıf geçmesi veya sınıf tekrarına, 15 öğretmenden oluşan, Şube Öğretmenler Kurulu karar verir.” diyen Başkan Kadir Toruş, “MEB, tarikatlara öğrenci kaçırmak için imam hatipleri, tarikatlara paravan yaptı. İmam hatiplere öğrenci kaydetmek için velileri zorlayan MEB, şimdi de devamsız öğrenci kayıtlarını sıfırlayarak, imam hatiplerden tarikatlara öğrenci kaçırıyor. Öğrencileri, sahtecilikle tarikatlara ittiler. MEB hakkında pazartesi günü savcılığa suç duyurusu yapacağız” dedi.

MEB Ortaöğretim Kurumları Yönetmeliği’ne göre; okulların açık olduğu 180 günün, ortaokulda 20 gün ve lisede 10 gün özürsüz+35 günü özürlü, toplam 45 günden fazla devamsızlık yapanlar, sınıf tekrarına kalır.

Skandal iddia: Yılda bir kere bile okula gitmediler… Eğitimi tarikatlar, diplomayı MEB verdi!

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!