Skandal karar! Diyarbakır annelerine destek veren sendika üyeleri disipline sevk edildi

featured
service

Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu’na bağlı bir grup kamu çalışanı Diyarbakır annelerini ziyaret edip destek açıklamasında bulundu. Konfederasyon, ‘bilgimiz dışında yapıldı’ diyerek sendika üyeleri hakkında yasal işlem başlatılmasını istedi. Bunun üzerine harekete geçen Eğitim-İş Sendikası, eyleme katılan üyelerini disipline sevk etti.

Birleşik Kamu-İş Konfederasyonuna bağlı sendikalarda örgütlü çalışanların oluşturduğu ‘Hepimizin Sendikası’ grubu, 21 Eylül’de Diyarbakır annelerini ziyaret etmiş, destek açıklamasında bulunmuştu. Grup adına yapılan açıklamada “Çocuklarımız ABD’nin kurşununu değil, kalem tutsun” ifadeleri yer almıştı.

Birleşik Kamu-İş Konfederasyonu tarafından sendika genel merkezlerine gönderilen yazıda, “Bu kişiler Konfederasyonumuzun ve sendikalarımızın bilgisi dışında açıklamada bulunmuşlardır. Konfederasyonumuzun adını kullanan kişiler tespit edilerek haklarında yasal işlem de başlatılacaktır” denildi.

Birleşik Kamu-İş Genel Sekreteri Mücahit Dede ve Genel Başkanı Mehmet Balık imzalı yazının tamamı şöyle:

“Konfederasyonumuz adını kullanarak 21 Eylül’de ‘Diyarbakır annelerine destek veriyoruz’ diyerek açıklama yapan grubun Konfederasyonumuzla herhangi bir ilgisi yoktur.

Konfederasyonumuza bağlı Hepimizin Sendikası grubu isminde bir sendika da yoktur. Diyarbakır’a giderek açıklama yapan kişilerle Konfederasyonumuz ya da bağlı sendikalarımız adına açıklama yapma yetkileri bulunmamaktadır. Bu kişiler Konfederasyonumuzun ve sendikalarımızın bilgisi dışında açıklamada bulunmuşlardır. Konfederasyonumuzun adını kullanan kişiler tespit edilerek haklarında yasal işlem de başlatılacaktır.”

EĞİTİM İŞ HAREKETE GEÇTİ

Yazı üzerine Eğitim İş Sendikası Merkez Yönetim Kurulu tek gündemli olağanüstü toplandı. Toplantı sonrası oy birliği ile alınan karar doğrultusunda Diyarbakır annelerinin eylemine destek veren sendika üyeleri ‘örgütsel ve kurumsal disipline aykırı hareket edildiği’ gerekçesiyle Merkez Disiplin Kurulu’na sevk edildi.

NELER OLMUŞTU?

Birleşik Kamu-İş Konfederasyonuna bağlı sendikalarda örgütlü ‘Hepimizin Sendikası’ grubu, 21 Eylül’de Diyarbakır annelerini ziyaret etmişti. Annelere desteklerini ileten grup adına öğretmen Ayla Salmanlı tarafından yapılan açıklamada şöyle denilmişti: “Siz Türkiye’nin birlik ve bütünlüğüne hizmet ediyorsunuz. ‘Batsın Kürdistanınız’ diyerek, bir işaret veriyorsunuz. Emperyalist ABD’nin plan ve projelerini, PKK’yı deşifre ediyorsunuz. Türk halkına, dünyaya bunu gösteriyorsunuz. Son derece doğru bir adreste oturuyorlar analarımız babalarımız. Sizin bu eyleminizle bu şer yuvası dağılacak. Gençlerimiz, çocuklarımız kandırılamayacak. O çocuklarımıza da sesleniyoruz buradan: Gelsinler; analarımızın kucağına, devletimize teslim olsunlar. Bu ülke hepimizin, hepimize yeter. Kürt de bizi Türk de biziz. Hepimiz Türk milletiyiz. O çocuklarımız Amerika’nın kurşununu tutmasın, kalem tutsun. Her biri doktor, öğretmen, mühendis olsun. Analarımızın, ağlayan yüreği sussun, gözyaşları dinsin.”

‘Hepimizin Sendikası’ grubu 21 Eylül’de Diyarbakır annelerini ziyaret etmişti.

 

Skandal karar! Diyarbakır annelerine destek veren sendika üyeleri disipline sevk edildi

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!