Ceren Damar davasındaki avukat Vahit Bıçak hakkında soruşturma

Ankara Barosu Ceren Damar davasında sanık avukatı Vahit Bıçak hakkında disiplin soruşturması başlattı. Bıçak, dünkü duruşmada odasında katledilen Ceren Damar'la ilgili tepki çeken açıklamalar yapmıştı.

Ceren Damar davasındaki avukat Vahit Bıçak hakkında soruşturma

Ankara Barosu Ceren Damar davasında sanık avukatı Vahit Bıçak hakkında disiplin soruşturması başlattı.

Sanık avukatı Vahit Bıçak, Ceren Damar Şenel’i müvekkiline cinsel istismarda bulunmakla suçlarken, yaptığı savunmayla büyük tepki çekti.

Bugün toplanan Ankara Barosu Yönetim Kurulu, Vahit Bıçak hakkında, karar duruşmasında savunma sınırını aşan beyanlarda bulunduğu gerekçesiyle soruşturma açılmasına karar verdi. Soruşturma sonunda Bıçak’ın disipline sevk edilip edilmeyeceğinin belirleneceği bildirildi. Öte yandan Bıçak hakkında aynı dava kapsamında önceki duruşmalardaki beyanları ve savunması nedeniyle de 7 Ekim 2019’da soruşturma açıldığı ve bunun devam ettiği belirtildi.

Ankara’da Araştırma Görevlisi Ceren Damar Şenel’i odasında tabancayla vurduktan sonra bıçaklayarak öldüren öğrencisi Hasan İsmail Hikmet, “canavarca hisle veya eziyet çektirerek, kişiyi yerine getirdiği kamu görevi nedeniyle tasarlayarak öldürmek” suçundan dün ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırıldı.

Mahkeme verdiği cezada takdir indirimi uygulamadı.

SKANDAL SÖZLER

Sanık avukatı Vahit Bıçak’ın Ceren Damar ile sanığın ilişkisi olduğunu iddia eden sözleri büyük tepki çekmişti.

Bıçak, müvekkilinin KKTC’deki üniversiteden Çankaya Üniversitesine geçtikten sonra tanıştıklarını, zamanla maktulenin Hikmet’ten hoşlanmaya başladığını, kız arkadaşından ayrılması halinde duygusal birliktelik yaşayabileceklerini söylediğini, sanığın ise bunu reddettiğini savundu.

Sonraki dönemde maktule ve sanığın görüşmeye başladığını öne süren Bıçak, “Aralarında hoca öğrenci ilişkisi mevcuttur. Maktule, öğrencisi üzerindeki hiyerarşi ilişkisini kötüye kullanmıştır.” iddiasında bulundu.

Olay günü maktulenin, müvekkilini kopya çekmek isterken yakaladığını, sonrasında maktule ile görüşen müvekkilinin, “neden göz yumacağını söylediği halde kopya işlemi yaptığını” sorduğunu savunan Bıçak, Şenel’in ise müvekkiline, “kendisini reddetmesinin intikamını alacağını söylediğini” öne sürdü.

Bıçak, akşam saatlerinde yanına gittiğinde Şenel’in müvekkiline, “Aileni de, seni de harcayacağım. Benimle olmamak sana pahalıya patlayacak” dediğini ileri sürerek, “Sanık bıçağı korkutmak için çıkarmış, boğuşma esnasında göğüs bölgesinde bıçak çizik izleri oluşmuştur. 17 bıçak darbesi hikayedir. Maktulun hareketsiz kalması üzerine intihar amacıyla silahı kafasına dayamış, o sırada iki kişi odaya girmiş, sanığın elindeki silah ateş almıştır. Bu kişiler kapıyı kapatıp geri gitmiştir. Sanık odaya giren kişilere, elinde bıçak ve silah olmasına rağmen gelenlere ateş etmemiştir. Kendini odanın dışına atmış, koşarak uzaklaşmıştır.” ifadelerini kullandı.

‘KIZIMIN NAMUSUNA DİL UZATTILAR’

Adliye çıkışında Ceren Damar’ın babası Mustafa Damar açıklama yaptı. Baba Damar, “14 aylık adalet mücadelemiz, adalet arayışımız nihayet bugün son buldu. Mahkeme kararını verdi ve ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası verdi. Kızımızı kaybettik. Canice, canavarca katledildi. Bir kamu görevlisi katledildi. Söylenecek çok şey var. 14 aylık süreçte kızımın namusuna dil uzattılar, iftirada bulundular. Mezarda yatan kızımın kemiklerini sızlattılar. Bu dayanılacak gibi bir süreç değildi. Avukatlık cübbesi altına gizlenerek, savunmanın arkasına saklanarak masum, dürüst bir kamu görevlisinin namusuna dil uzattılar. Bunun hesabını soracağız. Yanlarına bırakmayacağız. Bu dava burada bitmeyecek” dedi.