Mısır’dan Libya’ya doğrudan müdahale sinyali

Türkiye destekli Ulusal Mutabakat Hükümeti güçleri, Libya'da ilerleyişini sürdürürken, Mısır Devlet Başkanı Sisi, 'Sirte ve Cufra bizim kırmızı çizgimizdir. Eğer saldırı olursa Mısır Libya'ya müdahale edecektir' açıklamasında bulundu.

Mısır’dan Libya’ya doğrudan müdahale sinyali

Türkiye destekli Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) güçleri, ilerleyişini sürdürürken Hafter’in destekçisi Mısır’dan Libya’ya doğrudan müdahale sinyali geldi.

Arap basınında yer alan teyit edilmemiş habere göre Mısır Devlet Başkanı Sisi, UMH güçlerinin Sirte ve Cufra’ya girmesi durumunda Mısır ordusunun müdahale edeceğini söyledi.

Haberlere göre Mısır lideri Sisi, “Sirte ve Cufra bizim için kırmızı çizgidir. Batı sınırlarımızın tehdit edilmesine izin vermeyeceğiz. Mısır’ın Libya’ya her türlü giriş müdahalesi artık meşrudur” dedi.

Reuters‘ın duyurduğuna göre de Sisi, sınırdaki birliklere de hazır olmaları emrini verdi. Haberde, “Mısır Cumhurbaşkanı Abdel Fattah al-Sisi Cumartesi günü ordusuna Türkiye’nin komşu Libya’ya müdahalesindeki gerginliklere rağmen ulusal güvenliğini korumak için ülke içinde veya dışında herhangi bir görevi yerine getirmeye hazır olmasını emretti” denildi.

‘ABD’ UYARISI

Gelişmeyi değerlendiren emekli General Naim Babüroğlu, Libya’da ABD politikaları konusunda hükümete uyarılarda bulundu.

Babüroğlu, “Mısır-Sisi: “Sirte ve Cufra bizim için kırmızı çizgidir. Geçilmesine izin vermeyeceğiz” açıklamasını yaptı. Söyleyen değil söyletene bak… ABD mi, Rusya mı; yoksa her ikisi mi söyletiyor… Türkiye Libya’da, Suriye’den ders alarak ABD’ye karşı tutum takınmalı…” dedi.