Stoltenberg: S-400'ler müttefik hava araçlarına tehdit oluşturur

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg görüşmesinin ardından ortak basın toplantısı yapıldı. Stoltenberg “Türkiye’nin S-400 sistemlerini alımı konusu müttefik hava araçlarına bir tehdit olabilir” dedi.

Stoltenberg: S-400'ler müttefik hava araçlarına tehdit oluşturur

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, NATO gündeminde yer alan çeşitli konuları görüşmek üzere Ankara'ya geldi. Stoltenberg, önce Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile bir araya geldi. 

Görüşmenin ardından ikili kameralar karşısına geçti. 

Çavuoğlu'nun açıklamarı şöyle: 

Terörle mücadelede müttefiklerimizden somut destek bekliyoruz. Destek vermiyorlarsa da terör örgütüne destek vermesinler

Ermenistan doğrudan sivilleri hedef alıyor. Bu esasen savaş suçudur.

Stoltenberg'in açıklamasından satır başları: 

Türkiye’nin S-400 sistemlerini alımı konusu müttefik hava araçlarına bir tehdit olabilir.

Ama S-400 hava savunma sistemi NATO'nun hava savunma sistemiyle uyuşmuyor. 

Türkiye ve müttefikleri alternatif çözümler bulmaya davet ediyorum.
Polonya, bir duyuruda bulundu, deniz devriye hava aracını kullanacağını söyledi. Bugün Doğu Akdeniz'de bazı gerilimlerle karşı karşıyayız. Güvenli bir çağrı hattı oluşturuldu, 7/24 açık bir hat bu. Her iki müttefiki de çabalarından ötürü kutluyorum. Umudum, temelde yatan uyuşmazlıkların şu an ele alınabilir olması.

Dağlık Karabağ'daki saldırıların artmasından endişeliyiz. Sivillerin öldüğünü görünce endişemiz artıyor, ayrıca enerji kaynaklarına gelecek zarar da endişe kaynaklarından bir tanesi. İlgili tüm taraflara 'hemen savaşın durdurulması' çağrısında bulunuyoruz. 
Türkiye çok değer verdiğimiz bir müttefik, ortak güvenliğimize büyük katkıda bulunuyor. Türkiye ile Yunanistan 'ın yapıcı tutumları olumlu.

STOLTENBERG ERDOĞAN İLE GÖRÜŞECEK 

Stoltenberg, akşam saatlerinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından kabul edilecek. 

Stoltenberg'in, Ankara temasları kapsamında Milli Savunma Bakanlığı'nda da görüşme yapması bekleniyor. Doğu Akdeniz’deki gelişmeler ve Yunanistan’ın NAVTEX ilanının masada konuşulacak konular olduğu öğrenildi.

Stoltenberg'in yarın da Yunanistan’a geçerek Atina'da üst düzey görüşmeler yapması planlanıyor.