Çatışmaların 6. gününde Ermenistan'dan geri adım: Ateşkes istediler

Azerbaycan ile Ermenistan arasında devam eden çatışmaların 6'ıncı gününde Ermenistan'dan geri adım geldi. Azerbaycan'ın sahanın kritik noktalarında kontrol sağlamasının ardından Ermenistan Dışişleri Bakanlığı AGİT Minsk Grubu aracılığıyla ateşkes müzakerelerine hazır olduğunu açıkladı. Bakü'nün paylaştığı görüntülerde Ermenistan'ın ağır kayıplar verdiği görülüyor.

Çatışmaların 6. gününde Ermenistan'dan geri adım: Ateşkes istediler

Azerbaycan'ın Karabağ cephe hattında ilerlemesinin ardından Ermenistan'dan 'ateşkes' mesajı geldi. 
 
Ermenistan Dışişleri Bakanlığı, Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (OSCE) ile Dağlık Karabağ'da yeniden ateşkes ilan edilmesi için görüşmelere başlamaya hazır olduklarını açıkladı.
 

ÇATIŞMALARDA 5 GÜN: STRATEJİK TEPELERE AZERBAYCAN HAMLESİ 

Karabap cephe hattındaki çatışmalarada 5 gün geride kaldı. Çatışmalarda Azerbaycan sahada ilerleyişini sürdürürken Ermenistan ise kritik tepelerden geri çekiliyor. 

Azerbaycan ordusu son olarak topraklarını işgalden kurtarmak için başlattığı operasyonlarda işgal altındaki Ağdere ilininin Madagiz bölgesindeki bazı stratejik tepelerde kontrolü sağladı.

Azerbaycan Savunma Bakanlığının açıklamasında, cephenin çeşitli yönlerinde çatışmaların gece boyu devam ettiği bildirildi.

Açıklamaya göre, Cebrail-Fuzuli istikametinde Azerbaycan ordusu Ermenistan ordusunun direnişini kırarak geri çekilmeye zorladı ve ilerleme kaydetti.

Murov Dağı yönünde de durum Azerbaycan ordusunun kontrolünde. Ağdere ilininin Madagiz bölgesinde bazı stratejik tepeler işgalden kurtarıldı. 

Gece devam eden çatışmalarda, Ermenistan ordusunun 5 zırhlı aracı ve çok sayıda askeri etkisiz hale getirildi.

İşgal altındaki bölgelere Ermenistan'dan getirilen gönüllülerin, çatışmanın yoğunluğundan ve ağır kayıplardan korkarak savaşmayı reddettiği aktarılan açıklamada, çatışmalardaki başarıların ve çeşitli yönlerdeki hakim konumların kurtuluşu, Azerbaycan askerlerinin yüksek savaşma ruhunu ve kazanma kararlılığını daha da artırdığı ifade edildi. 

TANKLAR İMHA EDİLİYOR

Azerbaycan Savunma Bakanlığı, Ermenistan ordusunun sahra karargahını ve tanklarını imha görüntülerini paylaştı.

ERMENİSTAN SİVİL YERLEŞİM BİRİMLERİNİ HEDEF ALIYOR

Ermenistan ordusu, Azerbaycan'ın sivil yerleşim birimlerine top atışlarıyla saldırı gerçekleştirdi.

Azerbaycan Savunma Bakanlığından yapılan açıklamada, "Ağdam iline bağlı Hındıristan, Alibeyli, Ahmedağalı ve Seferli köyleri düşman tarafından ağır ateşe tutuluyor. Sivil halk arasında ölü ve yaralılar var." ifadesi kullanıldı.

Ermenistan'ın Gorus ilinden de Azerbaycan topraklarına füze atışının yapıldığı bilgisi paylaşılan açıklamada, Azerbaycan ordusunun da karşılık vereceği kaydedildi.