Sosyal mesafesiz 5 bin kişilik konser deneyi

featured

İspanya’nın Barcelona kentinde 5 bin müziksever, koronavirüs salgınında müzik etkinliklerine yönelik bir deney kapsamında konsere katıldı. Katılımcıların öncesinde Koronavirüs testi yaptırdığı konserde, maskeler takıldı ancak sosyal mesafe kuralı koyulmadı.

Barcelona‘nın Palau Sant Jordi isimli konser alanında 5 bin kişi Love of Lesbian isimli grubun konseri için toplandı. 

Konser için bilet alanlar, kendilerine sunulan üç noktadan birinde Koronavirüs testi yaptırdı. Testlerle ilgilenen yetkililer, teste giren 2 bin 400 kişiden 3’ünün testinin pozitif çıktığını, bu kişilerin bilet ücretlerinin iade edildiğini söyledi. 

Testi negatif çıkanlar, kendilerine verilen bilet ve maskelerle konsere katıldı. Organizatörler, konserin Avrupa’da pandemi boyunca yapılan en büyük izleyicili ticari etkinlik olduğunu söyledi. 

Al Jazeera’da yer alan habere göre, deney niteliği taşıyan konser, yerel yetkililer ve Barcelona AIDS’le Mücadele ve Enfeksiyon Hastalıkları Vakfı uzmanları tarafından desteklendi. Daha önce aralık ayında benzer bir deney 500 katılımcıyla yapılmış ve önceden test vermek ve maske takmanın konseri mümkün kıldığı tespit edilmişti. 

Sağlık protokolünün belirlenmesinde etkili olan virolog Dr. Boris Revollo, “Bu konser ve kültürel etkinlikleri mümkün kalabailmek için küçük bir adım” dedi.

Konsere katılan müzikseverler, etkinliğin kendilerine “özgürlük” hissi verdiğini söyledi. 

Sosyal mesafesiz 5 bin kişilik konser deneyi

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!