Sözcü davasında karar Ekim’e ertelendi

Sözcü gazetesinin sahibi Burak Akbay, yazarları Emin Çölaşan ve Necati Doğru ile genel yayın yönetmeni Metin Yılmaz’ın da aralarında bulunduğu 9 gazetecinin yargılandığı davada ki üye hakimin izinli olması gerekçesiyle karar açıklanmadı. 

Sözcü davasında karar Ekim’e ertelendi
(DHA)\n

Sözcü gazetesinin sahibi Burak Akbay, yazarları Emin Çölaşan ve Necati Doğru ile genel yayın yönetmeni Metin Yılmaz’ın da aralarında bulunduğu 9 gazetecinin yargılandığı dava mahkeme heyetindeki iki üye hakimin izinli olması nedeniyle karara bağlanamadı.

İstanbul 37. Ağır Ceza Mahkemesi’ndeki duruşmaya, tutuksuz yargılanan Metin Yılmaz, Necati Doğru, Mustafa Çetin, Yücel Arı, Gökmen Ulu, Yonca Yücekaleli ve avukatları katıldı. Emin Çölaşan SEGBİS aracılığıyla duruşmaya bağlandı.

Duruşmada CHP milletvekilleri Gürsel Tekin, Turan Aydoğan, Mahmut Tanal, Ünal Demirtaş, Enis Berberoğlu, Ahmet Gül, CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu ve İstanbul Barosu Başkanı Mehmet Durakoğlu da izleyeci olarak yer aldı.

‘6 YIL ÖNCEKİ BAŞLIK NEDENİYLE SUÇLANIYORUZ’

Esas hakkındaki savunmasını yapan gazetenin internet sitesi yayın yönetmeni Mustafa Çetin, internet arama motorunda 17/25 Aralık ile ilgili yaklaşık 2 milyon haberin çıktığını, bu haberlerin hepsinin farklı basın kuruluşları kaynaklı olduğuna dikkat çekti.

Sadece Sözcü gazetesi çalışanlarının sanık olarak yer aldığını belirten Çetin, 6 yıl önce atılan bir başlık nedeniyle FETÖ’cü olmakla suçlandıklarını söyledi. İnternet sitesine günde ortalama 400, ayda 12 bin haber girişi yapıldığını belirten Çetin, “Arşivimizde yaklaşık bir milyon haber bulunmakta. Bilirkişi olmayan bilirkişi 10’a yakın başlıkla beni ve arkadaşlarımı FETÖ’cü olmakla suçluyor. İddianameyi hazırlayan savcı da buna inanmış gözüküyor. Sayın savcılık lehte olan hiçbir haber kullanmadı. Bunu acınası durum olarak görüyoruz” dedi.

Davanın hukuk davası yerine siyasi dava olduğunu söyleyen Çetin, “FETÖ’cü değilim, bilerek isteyerek yardım etmem. Tek bir işim var gazetecilik, onu yapmak istiyorum. Beraatimi talep ediyorum” ifadelerini kullandı.

Savunmasını yazılı olarak mahkemeye veren Yonca Yücekaleli ise “Ben kendimi nasıl savunacağım bilmiyorum. Savunmamın aksine delil olmadığından beraatimi talep ediyorum” diye konuştu.

KARAR AÇIKLANAMADI, DURUŞMA ERTELENDİ

Duruşma, avukat Celal Ülgen’in “Sözcü Erdoğan’ı deşifre etmedi” , “Sözcü’nün FETÖ ile iltisakı yoktur” ,”Suçlanan yazılar” , “Bilirkişi ve raporu” ve “Gazeteciler” başlıklarından oluşan 5 bölümlük savunmasını yaptı.

Savunmaların tamamlanmasının ardından Mahkeme Başkanı Akın Gürlek, heyetinde bulunan üye hakimlerden birinin babalık izninde olduğunu, diğerinin ise yıllık izinde olduğunu kaydetti.

Duruşmada geçici görevlendirmeyle kendilerini üye hakimin eşlik ettiğini söyleyen Gürlek, dosyanın kapsamlı olması, savunmaların uzun olması, bu nedenle de dosya hakkında bilgi sahibi olan hakimlerle karar vermenin daha uygun olacağı gerekçesiyle bugün nihai kararı vermeyeceklerini ifade etti.

Mahkeme heyeti, davada yargılanan gazeteciler Gökmen Ulu ve Mediha Olgun hakkındaki adli kontrol hükümlerinin kaldırılmasına karar vererek, duruşmayı 28 Ekim’e erteledi.

Başkan Gürlek, savunma yapmayan bir avukatın ve sanıkların son sözlerinin de 28 Ekim’deki duruşmada alınacağını belirtti.

MÜTALAA

Mütalaada, yurtdışında bulunan gazetenin sahibi Burak Akbay yönünden dosyanın ayrılmasına, diğer yargılananlar açısından Metin Yılmaz, Necati Doğru, Emin Çölaşan, Mustafa Çetin, Yücel Arı, Gökmen Ulu, Mediha Olgun ve Yonca Yücekaleli’nin ”silahlı terör örgütü içindeki hiyerarşik yapıya dahil olmamakla birlikte örgüte bilerek ve isteyerek yardım etme” suçundan 5 yıldan 10 yıla kadar hapis cezasına çarptırılması istendi.

Ayrıca Mediha Olgun hakkında etkin pişmanlık hükümlerinin de uygulanması talep edildi.