Süleyman Soylu, 33 askerin şehit olduğu gece yaşananları anlattı

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, İdlib'de onlarca askerin şehit olduğu gün yaşananları anlattı. Soylu, 'açıklamayı Hatay Valisi’nin yapması bizim kararımız. Çünkü bir kriz masasının içindeyiz.' dedi.

Süleyman Soylu, 33 askerin şehit olduğu gece yaşananları anlattı

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Tarafsız Bölge programında 27 Şubat’ta İdlib’de 33 askerin şehit olduğu gece yaşananları anlattı.
Bakan Soylu’nun açıklamalarından satır başları:

Biz o gün güvenlik toplantısı içerisindeydik. Sabaha kadar hem güvenlik toplantısında Dışişleri Bakanımız, Milli Savunma Bakanımız, Genelkurmay Başkanı ve Cumhurbaşkanımız vardı. Şehit haberleri art arda gelmeye başladı ve nasıl bir süreç işleyeceğimizi konuştuk. Cumhurbaşkanımız da diplomasi görüşmelerini yaptı. İlk etaptan sonra Bakan Akar, Hatay’a gitti.

Açıklamayı Hatay Valisi’nin yapması bizim kararımız. Çünkü bir kriz masasının içindeyiz. Bir terör olayı oluyor deniyor ki 30 kişi hayatını kaybetti vatandaşımız. Sonra deniyor ki 20 kişi, deniyor ki 15 kişi hastanede biz defalarca bunlarla karşı karşıya kaldık. Bu meseleler yerinde yönetilmelidir ve doğrusu da budur. 2 gün önce bir şehit haberi geldi. Ben sayın Cumhurbaşkanımıza ‘bir şehit haberi geldi’ dedim. 3 dakika sonra döndüm dedim ki ‘çocuğu döndürmüşler’ dedim. ‘Allah’a şükür’ dedi. Bu arada şu dedikodular oluyor. Tabutlar geliyor hastaneye sayıyorlar 58-60 tane tabut. ’60 tane şehit var’ diyorlar. Herkes bir söz söylüyor. Biz meseleyi bir taraftan kriz masasında yönetmeliyiz. Diğer taraftan da doğru bilgiyi verebilmek adına Sayın Vali ile sürekli temas halinde olduk, ne noktadayız, çocuklarımızın kaçını getirebildiniz. Bu olayda çok daha iyi halka bilgi vermek içindi. Sayın Hulusi Akar o noktada bulunduktan sonra müsaade istedi ve Hatay’a gitmek istedi. Ben Hatay’a gittiğinde de sayın Akar’la konuştum.