Süleyman Soylu'dan Habertürk yazarına 'dinleme' yanıtı

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, telefon dinlemesi tartışmasında Kübra Par'a "Yazık, üzüldüm adınıza" dedi...

Süleyman Soylu'dan Habertürk yazarına 'dinleme' yanıtı

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu kendisinin, eşinin ve çocuklarının telefonlarının dinlendiği ve takip edildiklerini iddia etmişti. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamayla Kılıçdaroğlu'na yanıt verdi.

Soylu, "Devletin, güvenlik güçlerimizin ve özellikle başarılı operasyonlara imza atan istihbarat birimlerimizin güvenini zedelemeye ve itibarını sarsmaya yönelik bu hayal ürünü açıklamaları kınıyor, kendisini gerçek dışı iddiaları ile ilgili Cumhuriyet Başsavcılıklarına suç duyurusunda bulunmaya davet ediyoruz" dedi.

İlgili haber: Süleyman Soylu'ndan Kılıçdaroğlu'na 'telefonlarım dinleniyor' yanıtı

PAR: SOYLU KİMSEYİ İNANDIRAMAZ

Habertürk yazarı Kübra Par, "İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, 'Sayın Kılıçdaroğlu'nun tamamen gündemi değiştirme çabasıyla yaptığı ve gerçekle hiçbir ilgisi olmayan açıklaması, devletimize ve güvenlik güçlerimizle ortaya koyulan tüm mücadeleye iftiradır' diye yanıt vermiş. Ardından da eklemiş: 'İstihbarat birimlerimiz yılda 4 ayrı birim tarafından en az 4 kez denetlenmektedir.' İnşallah öyledir ama şimdi sokağa çıkıp yoldan geçen 100 kişiye 'Sizce CHP Lideri Kılıçdaroğlu’nun telefonu dinleniyor mudur?' diye sorsak, 100’ü de 'Tabii ki dinleniyordur' der." düşüncesini dile getirdi. 

Par, "Hatta üstüne 'Peki sizin telefonunuz dinleniyor mudur?' diye sorsak kalıbımı basarım en az yarısı kendisinin de dinlendiğini iddia eder. Dolayısıyla Bakan Soylu, görevi gereği 'Hayal ürünü, gerçek dışı' dese de haklı veya haksız çoğu kişiyi inandıramaz muhalefet liderinin dinlenmediğine. Dolayısıyla sorun hakikatten ziyade algıda bu algı nasıl değiştirilebilir kamu yönetiminin üzerinde durması gereken asıl mesele bu. Sonuçta bu ülkede kimler kimler dinlenmedi ki... Başbakanlar, milletvekilleri, gazeteciler, işadamları, bürokratlar... Dinleyen tek bir merkez de değildi. MİT, Emniyet, askeri istihbarat, yabancı istihbarat örgütleri, FETÖ’cüler... Ne kasetler ne tapeler döküldü ortalığa..." ifadesini kullandı. 

Par yazısında şunları kaydetti: 

"Günün sonunda sadece siyasetçiler değil bakkalından manavına hepimiz paranoyak olduk. Dinlemeler konusunda bazı yasal düzenlemeler yapılsa da endişeler geçmedi.

Telefon anketlerinden bile ürküyor artık insanlar... “Facetime mı daha güvenli, Whatsapp mı, Telegram mı yoksa BİP mi?" diye birbirlerine soruyorlar. Kaldı ki bence İçişleri Bakanı Soylu da ne olur ne olmaz diye dikkat ediyordur telefonda konuştuklarına… Kılıçdaroğlu şüphe etmiş çok mu?"

SOYLU'DAN PAR'A TEPKİ

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, HaberTürk gazetesi yazarı Kübra Par'ın, "Kılıçdaroğlu’nun dinlenmediğine kimse inanmaz" başlıklı yazısını, "Ana muhalefet başkanının dinlenmesi de devlet sapıklığıdır, bunun iddiası da korkunç bir iftiradır" sözleriyle eleştirdi. 

Soylu, Twitter hesabından Par'ın paylaşımının altına, "Kübra Hanım, yazık, üzüldüm adınıza hukukun izin vermediği kimse dinlenemez, ağır suçtur... Batının aparatlarının devletimizi itibarsızlaştırmak için, halkın endişe ve korkusundan faydalanma kurgusuna teslim olmuşsunuz...Batıya hayranlık duyup kendi devletine kem bakmak... Ben kendimi ortaya koyuyorum Ya iftira sahipleri?! Anamuhalefet başkanının dinlenmesi de devlet sapıklığıdır, Bunun iddiası da korkunç bir iftiradır!" yorumunu yaptı.