Suriye ordusu yıllar sonra kritik ilçeye girdi

Suriye ordusunun İdlib’de yaklaşık bir aydır sürdürdüğü operasyonlar kapsamında Heyet Tahrir’uş Şam’ın (HTŞ) terör örgütünün işgalindeki vilayetin en büyük ilçelerinden Muarrat El Numan’ı ele geçirdi.

Suriye ordusu yıllar sonra kritik ilçeye girdi

İdlib’deki operasyonlarını sürdüren Suriye ordusunun, büyük bir stratejik önem taşıyan, kentin en büyük ilçesi durumundaki Maarat el Numan’da kontrolü sağladığı belirtildi.
Sputnik’in haberine göre, Suriye hükümet güçlerinin İdlib’in güneyindeki stratejik öneme sahip Maarat el Numan’ı kontrolü altına aldığını söyledi.

Maarat el Numan’dan fotoğraf paylaşan Suriye askerleri

Kaynak, “Suriyeli birlikler, Maarat el Numan’daki mevzilerde tahkimat yapmaya başladı. İstihkam birlikleri de, mayın arama çalışmaları yürütüyor” dedi.

İdlib’in en büyük ilçesi olan Maarat el Numan, Hama-Halep karayolunun kesişme noktasında bulunması ve İdlib’in güneyindeki teröristlerin en büyük kalelerinden biri olması nedeniyle stratejik önem taşıyor.

Maarat el Numan, İdlib kent merkezinin 33 kilometre güneyinde, M5 adı verilen Şam-Halep yolu üzerinde bulunuyor. Bu nedenle büyük stratejik önem taşıyan kasaba, iç savaşın büyük kısmında silahlı muhaliflerin kontrolündeydi. Suriye ordusu hafta sonunda çevredeki altı kasabayı birden ele geçirerek, El Nusra’nın kontrolündeki Maarat El Numan’ın kırsalına konuşlanmıştı. Kasaba, aynı zamanda İdlib’in en büyük ilçesi.

Maarat El Numan, ekim 2012’de terör gruplarının eline geçti.

Halep-İdlib-Hama-Humus-Şam üzerinden Ürdün’e kadar uzanan ve ilçenin içinden geçen M5 karayolu, Maaratünnuman’ın stratejik önemini artırıyor.

MSB’DEN AÇIKLAMA

Milli Savunma Bakanlığı’ndan İdlib’de devam eden Suriye operasyonlarına yönelik açıklama geldi.

Milli Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklama şu şekilde:
12 Ocak 2020 tarihli ateşkes ilanına rağmen Rejim, İdlib’de havadan ve karadan saldırılarla, masum sivilleri katletmeye, yüzbinlerce insanın kış şartlarında evlerini zorla terk ve göç etmesine ve büyük bir insanlık trajedisine neden olmaya devam etmektedir.

Astana ve Soçi Mutabakatları kapsamında görev yapan Gözlem ve Kontrol Noktalarımızın güvenliğini tehlikeye atacak her türlü girişime meşru müdafaa çerçevesinde en sert şekilde tereddütsüz karşılık verilecek ve mukabele edilecektir.”

TSK’nın kuşatılan gözlem noktası