Esad ‘genel af’ kararıyla Ankara’ya mesaj mı gönderdi?

Suriye Cumhurbaşkanı Beşar Esad, 14 Eylül 2019 tarihinden önce işlenen suçlar için af öngören yasama kararını onayladı. Suriye'de genel af, İdlib krizinin çözümü için Ankara'nın ısrarcı olduğu şartlarından biriydi.

Esad ‘genel af’ kararıyla Ankara’ya mesaj mı gönderdi?

Suriye resmi ajansı Sana’da yer alan habere göre, Suriye Cumhurbaşkanı Beşar Esad, 14 Eylül 2019’dan önce işlenen suçlar için af öngören yasama kararını onayladı. Belirli şartlar ve koşullar kapsamında 14 Eylül tarihinden önce işlenen suçların affedilmesini öngören yasama kararı Resmi Gazete’de yayımlanmasıyla geçerli olacak.

ÜÇLÜ BULUŞMADAN HEMEN ÖNCE

Genel af kararının yarın Ankara’da yapılacak olan Türkiye- Rusya-İran üçlü zirvesinin hemen öncesinde alınması dikkat çekti. “Genel af” talebi İdlib krizinde Ankara’nın üzerinde önemli konulardan biriydi.

ŞAM’DA ‘ANKARA’ ZİRVESİ

Öte yandan Suriye Devlet Başkanı Beşar Esad bugün, Rusya Devlet Başkanlığı Suriye Özel Temsilcisi Aleksandr Lavrentyev’in başkanlığındaki Rus heyetiyle Şam’da bir araya geldi. Suriye Devlet Başkanlığı Basın Dairesi’nden yapılan açıklamaya göre görüşmede Esad ve Rus heyeti, yarın Ankara’da Rusya, Türkiye ve İran liderleri arasında yapılması planlanan üçlü zirveyle ilgili hazırlıkları ele aldı.

Açıklamada, “Lavrentyev, Esad’ı pazartesi günü Ankara’da ‘Astana süreci’ çerçevesinde yapılması planlanan garantör ülkelerin liderlerinin arasındaki toplantının gündemi, ayrıca Rusya’nın Suriye’deki savaşı bitirecek olan çözüme ulaşılmasını uzatmak için bölgedeki ve bölge dışındaki bazı ülkelerin oluşturduğu engelleri kaldırmaya yönelik devam eden çabaları konusunda bilgilendirdi” ifadelerine yer verildi.