Suriyeli sayısı azaldı, Türkiye nüfusu arttı… Sığınmacıları köylere yerleştirme projesi

featured

12 yıl önce Suriye’de başlayan olayların ardından hükümetin açık sınır politikası izlemesiyle ülkemiz yol geçen hanı olmuştu. Son yıllarda Afgan, Afrikalı vb. birçok ülkeden gelen yasa dışı sığınmacılarla birlikte Türkiye ciddi bir demografik değişim tehlikesiyle karşı karşıya. Suriyelilere vatandaşlık verilmesi ve sığınmacıların doğum oranı tepkilere neden olurken Türkiye nüfusundaki artış dikkat çekti.

Düşüş eğiminde olan Türkiye nüfusunun son bir yılda 1 milyon 65 bin 911 kişi artarak, 84 milyon 680 bin 273 kişiye yükseldi.

TÜİK rakamlarına göre 31 Aralık 2021 tarihi itibarıyla Türkiye’nin nüfusunun 42 milyon 428 bin 101’i erkeklerden (yüzde 50,1), 42 milyon 252 bin 172’si (yüzde 49,9) ise kadınlardan oluşuyor.

Trakya Üniversitesi Öğretim Üyesi Dr. Yüksel Hoş, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda “Binde 5 nüfus artışından binde 12 nüfus artışına ulaşmamız bilime ve mantığa ters. Nüfus artış hızı düşen toplumlarda böyle aniden iki kattan fazla artma eğilimi görülmez. TÜİK ne derse der bilmem ama bu işte bir gariplik var. Kim bu artanlar?” dedi.

SURİYELİ SAYISI ‘AZALDI’

Nüfusun artmasıyla beraber Suriyeli sığınmacı sayısındaki düşüş dikkat çekti.

Türkiye’de kayıt altına alınmış geçici koruma altındaki Suriyeli sayısı 27 Ocak itibarıyla bir önceki aya göre bin 278 kişi azalarak toplam 3 milyon 736 bin 91 kişi oldu.

Suriyelilerin sayısında sıralama değişmedi. En çok Suriyeli barındıran şehir 533 bin 810 kişi ile İstanbul olurken,  İstanbul’u 460 bin 779 kişi ile Gaziantep, 433 bin 683 kişi ile Hatay takip etti.

Göç İdaresi Başkanlığı’nın yayınladığı yaş aralığı tablosuna göre Suriyeli erkekler, toplam Suriyeli sayısının yüzde 53,8’ini oluşturuyor. Suriyeli kadınların oranı ise yüzde 46,2. Suriyeli erkeklerin sayısı Suriyeli kadınların sayısından 284 bin 889 kişi fazla. Erkek-Kadın sayısı arasındaki en büyük fark 66 bin 644 kişi ile 25-29 yaş aralığında. Yaş aralığı artıkça bu fark azalıyor. 55 üzeri yaş aralıklarında kadınların sayısının erkeklerden daha fazla olduğu görülüyor.

EN SEYREK OLDUĞU ŞEHİRLER

Suriyelilerin en az olduğu şehir 42 kişi ile Bayburt. Bayburt’u 51 kişi ile Tunceli, 64 kişi ile Artvin takip ediyor. Suriyelilerin Türk nüfusuna oranla yoğunluğunun en az olduğu şehir ise yüzde 0,04 oran ile Bayburt. Türkiye’de Suriyelilerin olmadığı bir şehir bulunmuyor.

400 BİNDEN FAZLA OKUL YAŞI GELEN SURİYELİ ÇOCUK OKULA GİTMİYOR

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 8 Haziran 2021 tarihinde yapılan açıklamada anaokulunda 35 bin 707, ilkokulda 442 bin 817, ortaokulda 348 bin 638 ve lisede 110 bin 976 Suriyelinin eğitim gördüğünü açıklanmıştı. Toplamda 771 bin 428 Suriyeli çocuk Türkiye’deki okullara giderken eğitim çağında olup okula gitmeyen 432 bin 956 çocuk bulunmaktadır.

MÜLTECİLERE TARIM TEŞVİKİ

Türkiye Tarım Krediler Kooperatifleri/EU/Dünya Bankası Adana, Adıyaman, Bursa, İzmir, Gaziantep ve Mersin’de “Türk vatandaşları ve Mültecilere” tarım teşvikleri başlattı.

Zafer Partisi Genel Başkanı Ümit Özdağ ise bu teşviki şu sözlerle eleştirdi:

“Sığınmacıları köylere yerleştirmek artık onlar gitmiyor, siz gitmeye hazırlanın demektir. Türk halkı büyük bir komplo ile karşı karşıya. Ülkemizi kaybediyoruz. Saray neden izin veriyor? Annan planına, FETÖ’ye, Açılıma neden evet dedi ise ondan. Zafer Partisi uçurumdan önce son çıkış”

Suriyeli sayısı azaldı, Türkiye nüfusu arttı… Sığınmacıları köylere yerleştirme projesi

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

2 Yorum

  1. Muhalefet liderlerinden tık yok..
    Tersine bu işin müsebbiplerinden biriyle pek sıkı fıkı oldular.
    Anlaşılan bu sorunla ciddi olarak uğraşacak, çözüm bulacak sadece Ü.Özdağ gözüküyor..

  2. ülkenin freni boşalmış uçuruma doğru hızla ilerliyor.

Giriş Yap

Veryansın TV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!