Süper Kupa finaline saatler kala Suudi Arabistan’da İstiklal Marşı ve Atatürk krizi

Suudi Arabistan'da bugün oynanacak Fenerbahçe-Galatasaray Süper Kupa finali öncesi kriz çıktı. Fenerbahçe Başkanı Ali Koç, Atatürk pankartına otoritelerin izin vermediğini bildirdi. Suudi yetkililerin "Atatürk posteri", "Yurtta Sulh, Cihanda Sulh pankartı", "Atatürk tişörtü" ve "İstiklal Marşı"na izin vermediği öne sürüldü. Galatasaray Genel Sekreteri Eray Yazgan, "İstiklal Marşımızın okunmaması halinde maça çıkmayacağız" açıklamasını yaptı. TFF ise İstiklal Marşı'nın okunacağını duyurdu ancak Atatürk posteri konusunda bir açıklamada bulunmadı. Kulüplerin Atatürk posteri için TFF ve Suudilerle görüşme halinde olduğu belirtildi.

featured

Suudi Arabistan’ın Riyad kentinde düzenlenecek Süper Kupa finali öncesi Suudi yetkililerin Atatürk pankartı ve tişörtlerine izin vermemesi krize neden olmuştu.

Galatasaray ve Fenerbahçe arasında Suudi Arabistan’da oynanması planlanan Turkcell Süper Kupa maçı iptal edildi. Kulüplere maçın iptal edildiği bilgisi verildi.

Galatasaray ve Fenerbahçe Süper Kupa finaline çıkmayarak yurda dönüş kararı aldı.

Kararın ardından yetkililer ve taraftarlar Al Awwal Stadyumu’nu boşaltmaya başlarken; TFF, Galatasaray ve Fenerbahçe’nin ortak açıklama yapacağının beklendiği ifade edildi.

ALİ KOÇ: OTORİTELER KABUL ETMEMİŞ

Suudi Arabistan’da oynanacak Süper Kupa mücadelesi öncesi kriz çıktı.

Fenerbahçe Başkanı Ali Koç, A Spor’a yaptığı açıklamada, maça, Cumhuriyet’in kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün “Yurtta sulh cihanda sulh” sözünü taşıyan pankart ile çıkmak istediklerini açıkladı.

Koç, “Biz bu pankart ile çıkacaktık ama anladığım kadarıyla otoriteler bunu kabul etmemiş. Tam netleşmedi konu” dedi.

İSTİKLAL MARŞI VE ATATÜRK POSTERİNE İZİN VERİLMEDİ

Gazeteci Yağız Sabuncuoğlu, Süper Kupa öncesinde Suudi yetkililerin Riyad’da “Atatürk posteri”, “Yurtta Sulh, Cihanda Sulh pankartı”, “Atatürk tişörtü” ve “İstiklal Marşı”na izin vermediğini yazdı.

Sabuncuoğlu’nun aktardığına göre, Suudi yetkililer kararından geri dönmezse iki takım da maça çıkmayacak.

GALATASARAY: İSTİKLAL MARŞI OKUNMAZSA MAÇA ÇIKMAYACAĞIZ

Suudi yetkililerin, Atatürk pankartı ve tişörtüne izin vermediği yönündeki iddialar gündeme gelirken, maçta Suudi Arabistan Milli Marşı’nın çalınmasının istendiği öne sürüldü.

Gazeteci Nevzat Dindar’a konuşan Galatasaray Genel Sekreteri Eray Yazgan, “İstiklal Marşımızın okunmaması halinde maça çıkmayacağız” dedi.

TFF’DEN AÇIKLAMA

Türkiye Futbol Federasyonu, konuya ilişkin açıklama yaptı. TFF’den yapılan açıklamada “Süper Kupa Maçı Türk Bayrağımız huzurunda, 100. Yıl Kutlama Etkinlikleriyle, Şehitlerimiz için saygı duruşuyla ve sanatçı Norm Ender’in okuyacağı İstiklal Marşımız ile başlayacaktır. Bu konuda yapılan dezenformasyona itibar etmeyiniz.” denildi.

ATATÜRK BELİRSİZLİĞİ

Ancak TFF, Atatürk posteri yasağı konusunda bir açıklamada bulunmadı.

Atatürk posteri, “Yurtta Sulh, Cihanda Sulh” pankartı ve Atatürk tişörtü ile maça çıkma konusunda ise belirsizliğin sürdüğü iddia ediliyor. Bu konuda kulüplerin TFF ve Suudi yetkililerle görüşmeleri sürdüğü belirtildi.

DURSUN ÖZBEK MEHMET BÜYÜKEKŞİ İLE GÖRÜŞECEK

Galatasaray Başkanı Dursun Özbek, Süper Kupa finali öncesi durum değerlendirmesi için TFF Başkanı Mehmet Büyükekşi’nin bulunduğu otele geldi.

Süper Kupa finaline saatler kala Suudi Arabistan’da İstiklal Marşı ve Atatürk krizi

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

3 Yorum

  1. 29 Aralık 2023, 21:44

    Türk Milleti’nin egemenlik haklarına tacizdir.
    Bu çöl bedevileri derhal özür dileyecek başka yolu yok!

  2. Ne Şam’ın şekeri ne Arab’ın yüzü..!

  3. onurumuz olsaydı derhal takımlarımız Türkiye’ye geri dönerdi. bütün bu rezaletler yalnızca para için.

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!