Taksici ve servisçilerden İmamoğlu protestosu

Taksici ve servisçiler yaşadıkları sorunlarını dile getirmek üzere İBB'nin Saraçhane'deki binası önünde basın açıklaması için toplandı. Taksici ve servisçilerin konvoyu havadan görüntülendi.

Taksici ve servisçilerden İmamoğlu protestosu

Taksiciler ve servisçiler bugün İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB)'nin Saraçhane'deki binası önünde eylem yaptı. 

SERVİSÇİLERDEN TEPKİ

Pandemi nedeniyle uzun süredir çalışamayan ve talep ettikleri zam oranı UKOME tarafından kabul edilmeyen servisçiler, yarınki UKOME toplantısında görüşülmesi beklenen yeni servis plakası satış teklifini protesto etti. Büyükşehir belediyesi binası karşısındaki Saraçhane Parkı'nda toplanan yüzlerce servisçi, İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu'na tepki gösterdi. Grup adına İstanbul Umum Servis Aracı İşletmecileri Esnaf Odası Başkanı Hamza Öztürk, basın açıklaması yaptı.


TALEPLERİMİZİN KABUL EDİLMESİNİ İSTİYORUZ

Hamza Öztürk, "Daha önceki UKOME gündemine yine gelmişti, UKOME heyetinin çoğunluğu ile reddedilmişti. Tekrar tekrar ısıtılıp  gündeme taşınmasını, yedi aydır boş gezen, evine ekmek götüremeyen servisçi esnafını ciddi manada üzmüştür. Bizim amacımız plaka tahdidinden çok para kazanmak değil. Biz evimize 7 aydır ekmek götüremiyoruz. İBB'ye vermiş olduğumuz taleplerin incelenerek kabul edilmesini istiyoruz" dedi.


56 BİN 450 SERVİSÇİNİN 26 BİN TANESİ 7 AYDIR BOŞ YATIYOR

Öztürk,  "Onun için diyoruz ki, servisçi İstanbul'da zaten ihtiyacın fazlası olarak var. yaklaşık 56 bin 450 servisçinin 26 bin tanesi 7 aydır boş yatıyor. Evine ekmek götüremeye bu mağdur insanlara, yeni bir mağdur kitlesi ilave edilmek isteniyor. Servisçi hizmet üretemediği için, sıkıntıda. Arabasının senedini, evinin kirasını ödeyemediği için sıkıntıda. Bu konularda esnafa destek olmak yerine,  30 Mart seçimlerinden önce 'Tahdidi vereceğiz, tehdit etmeyeceğiz'  cümlesi vardı. Şimdi böyle bir kararı dayatmanın, sürekli UKOME'ye getirmenin ne esnafa ne de İstanbul halkına bir faydası olmayacaktır. Onun için biz diyoruz ki, Hani söz vermiştiniz? esnafı üzmeyecektiniz " diye konuştu.


'İMAMOĞLU BİR BALON GİBİ PATLADI'

Bu arada basın açıklamasının yapılacağı alana elinde balonla gelen bir esnaf, "Ekrem İmamoğlu 25 Mayıs öncesi bize söz verdi, bize bağırdı. Haklarınızı vereceğiz, tehdit değil tahdit vereceğiz dedi. Bir balon gibi böyle patladı Ekrem İmamoğlu, ama haklarımızı yedirtmeyiz" dedi ve elindeki balonu patlatarak duruma olan tepkisini gösterdi. 

ARBEDE ÇIKTI

Basın açıklamasının ardından ellerindeki pankartlar ile İBB binası önüne giden kalabalık, burada slogan attı. Çevik kuvvet kalabalığı bina önünden uzaklaştırmaya çalıştığı sırada polis ile esnaf arasında arbede yaşandı. 

TAKSİCİLERDEN EYLEM

İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) tarafından teklif edilen 6 bin taksi plakası projesini protesto etmek amacıyla yüzlerce taksici konvoy halinde Saraçhane'de bulunan belediye binası önüne gelerek eylem yaptı. Taksicilerin eylemi havadan da görüntülendi. 

İstanbul'un çeşitli noktalarından yola çıkan yüzlerce taksi, Fatih'te buluştuktan sonra konvoy halinde İBB binası önünde geldi. Taksiciler yarın yapılacak UKOME toplantısında tekrar gündeme gelecek olan 6 bin taksi teklifini protesto etti.

İstanbul'un çeşitli ilçelerinde taksicilik yapan yüzlerce şoför İBB tarafından İstanbul için teklif edilen 6 bin taksi plakası projesini protesto etti. Topkapı'da bir araya gelerek konvoy halinde Saraçhane'de bulunan İBB binası önüne gelen taksiciler eylem yaptı. Eylem nedeniyle polis tarafından geniş güvenlik önlemi de alındı.

'SORUNLARI ÇÖZMEK YERİNE ÖNÜMÜZE ÇÖZÜLMESİ MÜMKÜN OLMAYAN SORUNLAR ÇIKARMIŞTIR'

Taksiciler adına belediye binası önünde basın açıklaması yapan İstanbul Taksiciler Esnaf Odası (İTEO) Başkan Vekili Veli Yurt, "Belediye başkanınınız sayın Ekrem İmamoğlu seçim öncesi 'İstanbul taksicilerinin İBB'de bir masası olacak. Bütün sorunları istişare ederek birlikte çözüm arayacağız ve birlikte çözeceğiz. Her yıl düzenle olarak tefe-tüfe oranında taksimetre zammı vereceğiz' diye vaatlerde bulunmuştur. Bırakın bu vaatleri yerine getirmeyi, bilakis sorunları çözmek yerine önümüze çözülmesi mümkün olmayan sorunlar çıkarmıştır. Geçtiğimiz günlerde yapmış olduğu açıklamada 6 bin kiralık taksi plakası vereceğini açıklaması... Özellikle 11 Mart tarihinde dünya ülkelerini etkisi altına alan  pandemi sürecinde gerek Avrupa ülkelerinde gerekse ülkemizde en fazla etkilenen meslek grupları arasında birinci sırada yer alan taksici esnafımızın gelir seviyesinin yüzde 60 seviyelerine düştüğü bir süreçte böyle bir açıklama yapmasının talihsiz bir açıklama olduğunu düşünmek ve inanmak istiyoruz" diye konuştu.


Veli Yurt, sözlerini şöyle sürdürdü; "İTEO olarak yıllardır taksici esnafının yaşadığı sorunları ve İstanbul halkına daha kaliteli hizmet vermek için İBB'ye yaptığımız başvuruları UKOME'nin gündemine bile almayan İBB yetkilileri 6 bin plakanın kiralık sistemi ile verilmesi için bu mesleğin temsilcileri olarak bizlere hiç sorulmadan iki kez UKOME'nin gündemine almaları yangından mal kaçırır gibi oldu-bittiye getirmeleri manidardır"


'EKREM İMAMOĞLU EN BÜYÜK YANLIŞI TAKSİCİ ESNAFINA YAPTI'

6 bin taksi projesine karşı çıkan ve protestolara katılan taksi şoförü Selçuk Kaplan, "Ekrem İmamoğlu en büyük yanlışı taksici esnafına yaptı. Başkanlığa seçilirken bize söz verdi. Her türlü yasal hakkımızı bize teslim edeceğini söyledi ama biz bugün burada taksiciler olarak yasal hakkımızı aramak için buradayız. Söke söke alacağız. Yasalar çerçevesinde her türlü hakkımızı arayacağız"

Taksi şoförü Davut Hanoğlu ise, "Önce korsanların kaldırılması gerekiyor. Sonra ihalelerin kısım kısım yapılması gerek. Onların da kiralık değil ihaleyle olması lazım. İhtiyaç varsa zaten belirlenecek zaten. Bunlar tamamen para ve rant peşinde. Ortalama 5 bin taksiden bahsediliyor. Bunların aylık geliri 37 milyon 500 bin lira. Bunlar tamamıyla para peşinde"