Tanju Özcan'dan Habertürk yayınında sığınmacılar, HDP ve 'açılım' açıklamaları

Suriyeliler ve diğer sığınmacılara karşı çıkışlarıyla bilinen Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan, Habertürk'te konuk olduğu programda sığınmacı meselesine ve partisinin HDP'ye yakın politikalarına değindi. Özcan'ın açıklamaları Erdoğan'ın banttan yayınlanan programı nedeniyle bir saat kesintiye uğradı. Program sunucularının sık sık araya girmesi ve Özcan'ın konuşmasına müsaade etmemesi sosyal medyada tepki çekti.

Tanju Özcan'dan Habertürk yayınında sığınmacılar, HDP ve 'açılım' açıklamaları
Tanju Özcan'dan Habertürk yayınında sığınmacılar, HDP ve 'açılım' açıklamaları

Bolu Belediye Başkanı Tanju Özcan, Suriyeli sığınmacılara ilişkin açıklamalarının tartışıldığı televizyon programında, "Ben bedel ödemekten korkmuyorum. Kayyum atayacaklarmış, kim atayacakmış kardeşim, alnını karışlarım. Kayyum atanması için terör örgütüyle ilişkili olmanız lazım" ifadelerini kullandı.

Nagehan Alçı'nın Suriyelilere yönelik politikalarını eleştirdiği Özcan, Nagehan Alçı'ya "ben düz bir insanım. Allah size şöyle bir yetenek vermiş siz devre göre pozisyon değiştirebilirsiniz. FETÖ'cüler güçlüyken FETÖ, hükümet güçlüyken hükümeti destekliyorsunuz." dedi.

Özcan, "Geçici sığınmacıların süresi sona erdi, artık onları göndermek gerekiyor" dedi.

'HDP, TERÖR ÖRGÜTÜNÜN MAŞASI'

Sevilay Yılman'ın "Son dönemde CHP yönetiminin HDP kanadından yaptığı bağlantılar, Kürt seçmenin oyunu almak için yaptığı açılımlar sizi rahatsız ediyor olmalı." sorusu üzerine "Kürt seçmenin oyunu almak için bu açılımları kimse yapmaması lazım. HDP'liler çıkmış bana faşist diyor. Sen kimi temsil ediyorsun. ABD'nin kurduğu terör örgütünün maşalığını yapıyorsun. Mithat Hoca çok saygın bir anayasa hukukçusu. Onun değerini bilip açılım yapmasına izin verse Türkiye partisi olabilir." dedi.

Nagehan Alçı'nın HDP'li Ömer Faruk Gergerlioğlu'nun "insan hakları savunucusu" olduğunu iddia etmesi üzerine Tanju Özcan, "Gergerlioğlu'nun FETÖ geçmişini biliyoruz" dedi. Bu sözler üzerine Nagehan Alçı ve Nihal Bengisu Karaca çıldırdı.

Özcan'ın açıklamalarından satır başları şöyle:
 
-Ben çıktım açıklama yaptım, halkın sözcüsü oldum. Seçimden önce söz veren biriyim ben. Ne dedim? Sığınmacılara yardımı keseceğim dedim. Ben sözümün gereğini yerine getirdim.
 
-Mülteci ayrı, göçmen ayrı, sığınmacı ayrı. Ben bu ayrımı yaptım.
 
-Bir şeyi özetleyelim. Ben ırkçı veya faşist değilim. Ama ben Türk milletinin geleceğini korumaya çalışan, çocuklarımızın geleceğini korumaya çalışan sorumluluk sahibi bir Türkiye Cumhuriyeti vatandaşıyım.
 
-Ayrımcılık iddialarını kabul ediyorum, ayrımcılık suçu işlediğimi kabul etmiyorum. Hayatım boyunca ayrımcıydım ben. Ne açıdan ayrımcıyım? Mesela, kadın-erkek konusunda ayrımcıyım. Fakir-zengin konusunda, ben fakirden yana ayrımcıyım. Bolu'daki yabancıların yüzde 70'i Iraklı. Irak'ta savaş mı var, ne işleri var?
 
-Misafirlik artık çok uzadı. Dönüş için hazırlık yapılmalı. Açıklamalarımın halkta karşılığı yüzde 85. Resmi rakamlara göre Bolu'da sığınmacı sayısı 16 bin.
 
-Ben bedel ödemekten korkmuyorum. Kayyum atayacaklarmış, kim atayacakmış kardeşim, alnını karışlarım. Kayyum atanması için terör örgütüyle ilişkili olmanız lazım.
 
-Benim ailem hacı, benim annem de Nihal [Bengisu Karaca] hanım gibi kapalı. Benim babam da hacı. Ben Bolu'da cami yaptıran tek belediye başkanıyım.

-İstanbul İl Başkanı Canan Hanımın söylemleri beni rahatsız ediyor