Tanrıkulu’nu korumak için kendi vekiline ‘Aktrol dedi

CHP'li Özgür Özel, Barış Pınarı Harekâtı'na karşı açıklama yapan Sezgin Tanrıkulu'nu korudu, ona tepki gösterenleri 'Aktrol' ilan etti. Ancak tepki gösterenler arasında CHP'li vekiller de vardı.

Tanrıkulu’nu korumak için kendi vekiline ‘Aktrol dedi

CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, Barış Pınarı Harekâtı’nı ‘savaş’ olarak niteleyen ve operasyona herkesi karşı çıkmaya çağıran Sezgin Tanrıkulu’nu korurken, ona tepki gösterenleri “aktrol” olarak suçladı. Ancak Tanrıkulu’na tepki gösterenler arasında CHP Milletvekili Mehmet Ali Çelebi ve eski CHP’li İyi Parti milletvekili Aytun Çıray da vardı.

Barış Pınarı Harekatı CHP’de de tartışmalara neden oldu.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, “İçimiz yana yana tezkereye evet diyeceğiz” diyerek harekata şartlı destek vermişti. Ancak Türk Ordusunun bugüne kadar her yaptığı operasyona tepki gösteren CHP’li Sezgin Tanrıkulu bu kez de Barış Pınarı Harekatı’nı savaş olarak niteledi ve herkesi bu operasyonu durdurmaya çağırdı.

Bu çağrının ardından sosyal medyada çok sayıda CHP’li, #CHPdenDefolsezgin diyerek tepkilerini gösterdi.

Sosyal medyada konu gündem olunca, CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel devreye girdi.

ÖZGÜR ÖZEL: SEZGİN TANRIKULU’NU SEVİYORUZ

Kendi twitter hesabından açıklama yapan Özel, “Aktroller tarafından Milletvekilimiz @MSTanrikulu hakkında bir karalama kampanyası yürütülüyor. @MSTanrikulu  iyi bir hukukçu, iyi bir insan hakları savunucusu, değerli bir siyasetçidir. Bu iğrenç linç kampanyasını yönetenler bilsin ki #SezginTanrıkulunuSeviyoruz” ifadelerini kullandı.

ÇELEBİ: HERKES DİLİNE DİKKAT ETSİN!

Ancak Tanrıkulu’na tepki gösterenler arasında CHP Milletvekili Mehmet Ali Çelebi ve eski CHP’li şimdi İyi Parti Milletvekili Aytun Çıray da vardı. Çelebi, “Vatanımızın koruyucusu Türk Askeri harekata başlayınca siyaset biter: Bu bir savaş değil, terör operasyonu. “Ölen asker” değil, canımız şehidimiz. İşgal değil milli güvenlik harekatı. Herkes diline dikkat etsin! Gün birlik beraberlik günüdür” diye yazdı.

ÇIRAY: TANRIKULU BÖLÜCÜ SÖYLEMİYLE SORUMSUZLUK ETTİ

Çıray da, “Tanrıkulu bu bölücü söylemiyle sorumsuzluk etmiştir. Şiddetle reddediyoruz. Millet İttifakı da sabote edilmek isteniyor. Erdoğan’ın dış politikalarına karşı çıkmakla, milli güvenliğimizin gereğini yapmak ayrı şeylerdir. O nedenle Millet İttifakı olarak tezkereye evet, dedik” ifadelerini kullanmıştı.

Tanrıkulu’nu koruyan CHP’li Özel’e binlerce sosyal medya kullanıcısı da “Biz Aktrol değiliz” diyerek tepki gösterdi.