Tapuda ‘kat farkı’ krizi

Antalya'da, kent imar planlarının hazırlandığı yıllarda yapılan hata nedeniyle emlakçılar ve ev almak isteyenler, tapuda sorunlarla karşılaşıyor. Alıcı, gezip gördüğü ve anlaştığı 1'inci kattaki dairenin tapuda zemin, zemin katın ise bodrumda görülmesinden rahatsız. Emlakçılar ise "Vatandaşı dolandırıyormuşuz gibi oluyor" dedi.

featured

Antalya’da gayrimenkul satışı önceki yıllara göre artarak devam ediyor. Özellikle kentteki ev ve iş yerlerine ilgi gösteren yabancılar, kent merkezindeki ilçelerden ev ve iş yerleri satın alıyor.

Yabancıların yanı sıra yatırım yapmak isteyenler, özellikle İstanbul ve Ankara gibi büyükşehirlerde yaşayanlar, Antalya’daki 20-30 yıllık konutları tercih ediyor. Ancak uzun yıllardır Antalya’da uygulanan ‘kat farkı’ sorunu nedeniyle alıcılar tapu işleminde satın almaktan vazgeçiyor.

Alıcılar emlakçılarla fiyat ve diğer koşullar anlaştıkları daireyi dışarıda ödemeyi yapmak için tapu müdürlüğüne gidiyor ancak burada gördükleri ve inceledikleri dairelerin katının tapuda farklı yazdığını görüyor.

‘ÇOK UZUN YILLAR ÖNCE YANLIŞ BİR UYGULAMA YAPILMIŞ’

Antalya Ticaret ve Sanayi Odası (ATSO) Gayrimenkul Komitesi Başkanı Hülya Tükenmez, sorunun geçmişe dayandığını belirtip “Çok uzun yıllar önce yanlış bir uygulama yapılmış. O nedenle zemin katlar bodrum, 1’inci katlar ise zemin olarak görülüyor. İnsanlar 2’nci kat duruyor. Ancak tapuda 1’inci kat olarak görülüyor. Bu durumu alıcılarımıza anlatta çok zorlanıyoruz” dedi.

Sistemin acil sürecinin olabileceğini, ancak zor bir durum olduğunu da anlatan Tükenmez, tapu müdürlüğü, belediye ve maliklerin bir araya gelip bu sorunu ortadan kaldıracağını söyledi. Kat farkı sorunu nedeniyle müşterilerin zor anladığını anlatan Tükenmez, “İnsanlar tapuda şok oluyor. Antalya’daki bu durumu sürdürmek ama insanları dolandırıyormuşuz gibi bir genel o an. En azından yeni binalara bu konuda bir düzenleme yapılmamalı” diye konuştu.

Tükenmez, Antalya’nın emlak sektöründe ilklerin yaşadığı bir il olduğunu belirterek, “Normalde olması gereken bir şey daha yıllık Antalya’da alıcı ve satıcı tapu giderlerini, Antalya’da karşılıyor. Ortalama yüzde 2 alıcı, yüzde 2 satıcı karşılar ama Antalya ‘da tam tersine. hepsini alıcı karşılıyor” dedi.

‘DOLANDIRILIYOR MUYUZ?’ DİYE DÜŞÜNÜYOR’

Kentin imar planı yapılırken 1 kat daha fazla inşaat maliyeti için zemin katların bodrum, 1’inci katların ise zemin olarak imar planına işlendiğini, bu şekilde tapuya dönüşen emlakçı Halit Mert, “Bu bilmeyenler için büyük sıkıntı oluyor. Özellikle Antalya dışında yaşayanlar, ‘Acaba dolandırılıyor muyuz? Zemin kat daire almış, tapuda bodrum yazıyor’ diye düşünüyor. Vatandaş dolandırıldığını sanıyor. Emlakçıların baştan vatandaşa uyarıp bu durumu anlatması gerekiyor” ifadelerini kullandı.

Asansörle 9’uncu kata görüyor ve Almak istediği dairenin tapuda 8’inci kat olarak göründüğü alıcı tarafından korkuyla karşılandığını belirten Mert, “Müşteri, ‘Bana kayıtlı daire değil de farklı bir daire mi satıyorlar’ diye kaygılanıyor. Biz de ekonomik olarak uyarıp bu durumun sadece sistemsel bir sorun olduğunu anlatıyoruz” diye konuştu.

Mert, bu durumun bazen sözleşmelerin ve satışının iptal olduğunu da sözlerine ekledi. (DHA)

Tapuda ‘kat farkı’ krizi

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!