Tarihi çeşmenin kitabesine babasının adını yazdıran AKP'li Çamlı: Teşekkür edeceğinize...

270 yıllık tarihi çeşmeyi restore ettirip kitabesine babasının ismini yazdıran AKP Milletvekili Ahmet Hamdi Çamlı, tepkilere aynı ilginçlikte yanıt verdi.

Tarihi çeşmenin kitabesine babasının adını yazdıran AKP'li Çamlı: Teşekkür edeceğinize...

AKP İstanbul Milletvekili Ahmet Hamdi Çamlı’nın restore ettirdiği 270 yıllık tarihi Vezir Çeşmesi'nin kitabesine babası Zeki Ahmed Çamlı'nın ismini eklettiği ortaya çıkmıştı.

Durumu kişisel sosyal medya hesabından duyuran İstanbul Büyükşehir Belediye (İBB) Genel Sekreter Yardımcısı ve Kültür Varlıkları Daire Başkanı Mahir Polat, “Restorasyon yapmayın demiyoruz yapın ama sultanın adı ardına babanızın adını eklemeyin!” demişti.

Polat’a kişisel Twitter hesabından yanıt veren Çamlı ise, “Teşekkür edeceğine çamurla uğraşıyorsun...” ifadelerini kullandı.

Çamlı şöyle dedi:

"İBB Gn sekreteri olmuşsun ama memuriyetini siyasi çamuriyete alet ediyorsun. Yazık. İBB kimlere kalmış.Kanuna nizama usule aykırı hiç bir şey yokken,başkanının musluk açılışı yaptığı bir devirde, kaybolmuş koskoca bir çeşme ihya edilmiş, teşekkür edeceğine çamurla uğraşıyorsun..."

KİTABEYE 'KORSAN' EKLEME

İstanbul'da 1748 yılında I. Mahmud tarafından inşa ettirilen ve yine bu padişahın ismiyle de anılan tarihi Vezir Çeşmesi, Fatih'teki İskenderpaşa Camii yanındaki mevcut yerinde AKP Milletvekili Ahmet Hamdi Çamlı tarafından restore edilmişti.

Yenilenen kitabede çeşmenin kurucusu Osmanlı padişahı I. Mahmud’un isminin yanına Çamlı’nın babasının adı olan Zeki Ahmed Çamlı ismi de eklendiği ortaya çıkmıştı. Kitabeye eklenen bölümde "Sahibül hayrat merhum Zeki Ahmed Çamlı" ifadesinin yer aldığı fark edildi.

Yeni kitabenin sekizinci satırındaki farklılık dikkat çekerken, çeşmenin duvarına asılan metinde Çamlı’nın babasının adının geçtiği yer gizlendi. Kitabenin orijinalinin nerede olduğu ise bilinmiyor.
Çamlı tarihi kitabeyi 2 yıl önce restore ettirmişti. Açılışa dönemin belediye başkanı Hasan Suver de katılmıştı.