‘Tartışmalı yasanın kilit isimleri Mustafa Elitaş ve Sadullah Ergin’

Askerlerin özel yetkili mahkemelerde yargılanmasının önünü açan yasa teklifinin verildiği gece yaşananları CHP eski Grup Başkanvekili Hakkı Süha Okay anlattı.

‘Tartışmalı yasanın kilit isimleri Mustafa Elitaş ve Sadullah Ergin’

Cumhuriyet Halk Partisi’nin eski Grup Başkanvekili Hakkı Süha Okay, 25 Haziran 2009’da AKP tarafından meclise sunulan ve askeri şahısların, askeri mahalde işlediği suçlar da dâhil özel yetkili mahkemelerde yargılanmasının önünü açan yasa teklifinin meclisten geçtiği geceyi anlattı. Gecenin kilidinin, Mustafa Elitaş ve Sadullah Ergin’de çözüldüğünü belirten Okay, “Önergeyi verenler belli, katılanlar belli, onaylayanlar belli. Bir hamle yapmak istediler, ellerine yüzlerine bulaştırdılar” dedi. Okay, CHP’nin yasanın engellenmesi için yoğun çaba gösterdiğini belirtti.

Hakkı Süha Okay’ın yaptığı açıklamalar şu şekilde:

“AKP’li Elitaş diyor ki, önergeyi kim verdi ben bilmiyorum ama Sadullah Ergin istedi. Bu şekilde de işin beli kırılmış oluyor bilmem anlatabildim mi? Şunu karıştırıyorlar, ben bunu bir kez daha söylemek istiyorum. Bu yasa, AB’ye uyum yasası. Yasada herhangi bir sorun yok. Ama yasa görüşülürken, iki tane önerge geliyor, gece yarısı. Bu önergelerde bir operasyon yapıyorlar. Bu önergeyi verenler belli, önergeye katılanlar belli. Adalet Bakanı, Komisyon Başkanı ve benzeri. Oy verenler belli, orada bizim konuşma yapma hakkımız yoktu.”

‘GOL ATTIK DİYE SEVİNDİLER’

“Ertesi gün çıktık gol attık diyorlar, uymasalardı diyorlar. Orada bizim konuşma hakkımızı yok, önergeyi verenler konuşuyor. Bu nasıl bir mutabakat olur o zaman. Sonuç olarak, söyleyeceğim şu. Önergeyi verenler belli, önergeyi kabul eden AKP çoğunluğu belli. Bu yasanın iptali için Anayasa Mahkemesi’ne başvuran bizleriz. Anayasa Mahkemesi’nden yürürlüğün durdurulması kararını alan yine bizleriz. Anayasası’ndan iptal kararı alan yine CHP. Büyün bunları bir kenara bıraktığımızda Elitaş diyor ki, önergeyi Sadullah Ergin verdi, niye verdiğini bilmem diyor. Bu demek oluyor ki bunlar birlikte bu hamleyi yapmışlar, ellerine yüzlerine bulaştırmışlar.”

(Günboyu)