TCDD’deki rüşvet ve yolsuzluk iddiaları yargıya taşındı

Halkın Kurtuluş Partisi (HKP), gazeteci Barış Terkoğlu’nun gündeme getirdiği TCDD’nin Yüksek Hızlı Tren ihalesindeki rüşvet ve yolsuzluk iddialarını yargıya taşıdı. 

featured

Halkın Kurtuluş Partisi (HKP) avukatları gazeteci Barış Terkoğlu’nun gündeme getirdiği TCDD’nin Yüksek Hızlı Tren seti ihalesindeki rüşvet iddialarını yargıya taşıdı. HKP avukatları; Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, TCDD Genel Müdürü Ufuk Yalçın, Kolin İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Naci Koloğlu, Siemens Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Hüseyin Gelis, Siemens Türkiye Yönetim Kurulu Üyesi ve CFO’su Thomas Kolbinger hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı’na suç duyurusunda bulundu. HKP avukatları tarafından başsavcılığa verilen dilekçede, ilgili kişilerin “rüşvet”, “görevi kötüye kullanma” ve “nüfuz ticareti” suçları işledikleri iddia edildi.

‘BU GERÇEKELRİ KAMUOYUNDAN KAÇIRMAK DEĞİL Mİ?’

Dilekçede, “Soruşturmanın sağlıklı yürütülebilmesi için Barış Terkoğlu’nun 29 Ağustos 2022 tarihli yazısında belirtilen İstanbul Anadolu 23. İş Mahkemesi’nin 2021/638 esas sayılı ve İstanbul Anadolu 16. İş Mahkemesi’nin 2021/677 esas sayılı dosyaları getirtilmeli, anılan dosyaların davacıları ve varsa tanıkları dinlenmelidir. Bu arada Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu’nun şahsen başvurarak ilgili haberlere engelleme kararı aldırmasını da dikkatinize sunuyoruz. Bu gerçekleri kamuoyundan kaçırmak değil midir? Ancak gerçekler inatçıdır. Bir gün mutlaka ortaya çıkar” denildi.

Dilekçede yer alan kişiler hakkında soruşturma yürütülerek kamu davası açılması talep edildi.

Terkoğlu, TCDD’nin Yüksek Hızlı Tren seti ihalesindeki rüşvet iddialarını ardından Siemens’in YHT ihalesiyle ilgili iç soruşturma raporlarını yayımlamıştı. Raporda, 10 milyon Euro’luk rüşvet dağıtım ihbarı şu şekilde yer buluyordu:

“Yüzde 30 Türk devlet görevlilerine, yüzde 20 Kolin’e, yüzde 20 TCDD yetkililerine, yüzde 20 Siemens ile Kolin’i buluşturan aracılara, yüzde 10 ise Siemens Türkiye’nin yöneticilerine.”

TCDD’deki rüşvet ve yolsuzluk iddiaları yargıya taşındı

Abonelik

VeryansınTV'ye destek ol.
Reklamsız haber okumanın keyfini çıkar.

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Giriş Yap

Giriş Yap

VeryansınTV ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya abone olun!